İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Gainer Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Kilo kazanımını arttırmak için günlük kalori alımınızı arttırmayı amaçlayan yüksek kalorili protein tozuna kısaca Gainer diyebiliriz.

Gainer, kas inşasına yardımcı olmak amacıyla protein, karbonhidrat ve bir miktar yağ içeren ve halk arasında “kilo aldırıcı toz” ve “karbonhidrat tozu” olarak geçen bir gıda takviyesidir. 

Vücut geliştiriciler arasında kilo aldırıcı karışımları gittikçe daha popüler hale geliyor ve bu duruma, supplement markaları kilo alma ürünleriyle karşılık veriyor. Fakat nedir bu Gainerlar? Daha önemlisi ise, gerçekten Gainer kullanmalı mısınız?

Gainer Takviyesi Kullanmalı mıyım?

Piyasadaki diğer birçok protein tozu ile, neden gainer takviyesi kullanmaya karar vermelisiniz? Eğer istediğinizi elde etmek için savaşıyorsanız, bir kilo kazandırıcı takviye kullanmayı düşünmelisiniz.

1. Yeterli Kalori Tüketin

Vücüdunuza kas kütlesi koymak için, bir kalori fazlalığı içinde olmalısınız. Bu günde, egzersiz süresince ve günlük rutin hareketleriniz ile yaktığınız kaloriden, 300-500 kalori daha fazla tüketmeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Kas kütlesi eklemeye çalışıyorsanız ve buna rağmen kendinizde herhangi bir kilo artışı görmediyseniz, kalori fazlalığınız yoktur. Kalori fazlalığı içinde olmadan, kas kütlesi kazanamazsınız. Bu iş gerçekten bu kadar basit.

2. Kaliteli Makrobesinler Tüketin

Büyük bir öğünü tüketmek şişmiş hissetmenize neden olabilir ve eğer bu yemeği egzersiz öncesi yiyorsanız büyük öğün, antrenman performansınızı ciddi şekilde etkileyebilir. Alternatif olarak, spor sonrası büyük makrobesinler ile zengin öğün yiyebilmek için kendinizi yeterli açlıkta hissetmeyebilirsiniz. Tam bu noktada, kilo aldırıcı protein tozu formunda sıvı bir beslenme şekli, işleri kolaylaştırabilir.

3. Yeterli Protein, Karbonhidrat ve Yağ Tüketin

Kas kütlesi koyabilmeniz için ihtiyacınız olacak olan Protein ve karbonhidratlar gibi makrobesinleri tüketmek zor olabilir. Yani “bulk” döneminde, lif, vitamin ve mineral yönünden zengin sebze ve meyveleri yeterli miktarda tüketmeyi unutabilir ya da onları tüketebilmek için midenizde yer olmayabilir.

Kas inşası için yapacağınız antrenmanlar, bağışıklık sisteminize ekstra yük bindirecek ve kayda değer iltihaplanma oluşumuna neden olacaktır.

4. Yağsız Hacim

“Yağsız Hacim” aşırı bir fazlalıktan ziyade, hafif bir kalori fazlası anlamına gelir. Her ikisi de kas kazanımına öncülük edecek, ancak farklı oranlarda. Gainer takviyeleri, tüketeceğiniz bir porsiyonunda yer alan karbonhidrat, yağ ve protein miktarlar belii olduğu için, ne kadar kalori aldığınızı ve hangi makrobesinden ne miktarda tükettiğinizi takip edebilmeniz adına size, ciddi anlamda yardımcı olabilir.

Gainer Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Bugün yaşadığımız yoğun tempolu hayatta çoğumuzun, beslenme ihtiyaçlarımıza bakmak için çok az zamanımız var. Bu durumun sonucunda ise, aşırı kilolu kişile kilo verme hedeflerini karşılayamaz ve zayıf olanlar kas kütlesi kazanım hedeflerine ulaşamazlar. Ancak, ne kadar az zamanımız olursa olsun, gerçek şu ki, bizim bakışlarımız bizi motive etmede ve güvenimizi artırmamızda önemli bir rol oynuyor. Bu yüzden örneğin, sıska bir adamın gerçekleştirdiği kas kazanımı, kişiliğindeki artış nedeniyle kendine olan güvenini artırmada önemli bir rol oynayabilir.

Gainer kaç kilo aldırır sorusunun cevabına geldiğimizde ise, sorunun net cevabı olmamakla birlikte bu durumun tamamıyla kişinin spor hayatı ve beslenme düzeniyle alakalı olduğunu belirtmek isteriz.

Gainer Kullanımı ve Zamanı

Gainer’ın ana amacı, kalori artışı sağlamak ve büyümeyi desteklemektir. Gainer tek başına kas gelişimi sağlamaz. (1) Bu Gainer’ın, size gün içinde gerekli olacak yakıtı sağlaması ve kalori alımınızı anında artırması için sabah 1 servis tüketilebilineceği anlamına gelir. Bu sayede, gün boyunca sürekli olarak yeterli kalori almanız konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Bu bilgiler doğrultusunda en iyi gainer kullanım zamanı olarak sabah vaktini düşünebiliriz.

Ayrıca, çok fazla kalori harcanılan bir antrenmandan sonra da 1 servis olarak tüketilebilinir. Kullanacağınız bir Gainer takviyesi, kas onarımı ve büyümesine katkıda bulunacak yüksek bir protein içeriği sunacak ve vücudunuzun ana enerji kaynağı olarak hareket eden karbonhidratların geri kazanılmasına yardımcı olacaktır.

Ancak unutmamalısınız ki her şeyin fazlası zarar olduğu gibi gün içinde kutu üzerinde önerilen servisin üzerine çıkmanız durumunda gainer zararları ile karşılaşmanız muhtemel olabilecektir.

Karbonhidrat tozunun faydalarını öğrenmek için “Karbonhidrat Tozu Ne İşe Yarar?” makalesine kesinlikle göz atın!

Gainer Takviyelerinin Faydaları

1. Karbonhidrat Bakımından Zengindir

Gainer ürünleri zengin miktarda karbonhidrat içerirler. Bu karbonhidratlar size yoğun bir egzersiz için çok yararlı olan gerekli enerjiyi sağlar. Gainer kilo ilişkisini göz önünde bulundurduğumuzda, içerdiği karbonhidratların kilo almanızda veya hacim kazanmanızda kilit rol oynayacağı aşikardır.

2. Yüksek Kalitede Whey Protein İçermesi

Gainer lar, vücut geliştirme için harika bir takviye olan yüksek kaliteli amino asit bakımından zengin Whey Protein içerir.Bazı kilo aldırıcılar ayrıca, diyete uygun yağ miktarları içermesiyle de karşımıza çıkmaktadır. Bu diyete uygun yağ miktarı içeren kilo aldırıcı ürünler, yağsız bir vücut elde etmenize yardımcı olabilir.

3. Kas Toparlanması ve Gelişimine Yardımcı Olur

Gainer ürünleri, kas toparlanması ve gelişmesine yardımcı olur. Düzenli bir vücut geliştirme rejimini takip ettiğinizde çok yararlı sağlayan bir ürün haline bürünürler.

4. Vitamin ve Mineral Karışımı İçerir

Gainer ürünleri, sağlıklı ve formda kalmanızı sağlar. Vücudunuzun sağlıklı ve formda kalması için önemli bir besin kaynağı olan farklı mineraller ve vitaminlerin iyi bir karışımıdır.

5. Yüksek Oranda Lif İçerir

Gainer supplementleri, içeriğinde lif bulundururlar. Bu lifler sizi, şişkinliğe maruz kalmaktan tutar ve genel sindirim sürecinizi geliştirir. Lifler, tam sağlık ve zindeliğe ulaşmak için harika bir yoldur denilebilinir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top