İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

CLA (Yağ Yakıcı) Zayıflatır mı?

Konjuge linoleik asit (CLA), on yıldan uzun süredir etkili, uyarıcı içermeyen bir “CLA yağ yakıcı” takviyesi olarak lanse edilmiştir, ama ne yazık ki bilimsel veriler satış söylemleri ile uyuşmamaktadır.

CLA Nedir?

CLA, süt ürünlerinde az miktarda bulunan ve otla beslenen sığırlarda neredeyse göz ardı edilebilir miktarlarda bulunan bir trans yağdır (1). CLA aslında kimyasal yapıya benzer birkaç farklı trans yağ türü için bir şemsiye terimidir. Hangi CLA türünün aslında en yararlı olduğu konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

CLA hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “CLA Hakkında Her Şey” makalesini okuyabilirsiniz.

CLA-Yağ Yakımı İlişkisi

“Yağ yakımı için CLA” söylemlerinin kanıtları, CLA ile beslenenen fareler üzerinde yapılan deneylerden elde edilen sonuçlardan ortaya çıkmaktadır. Çünkü yapılan bu deneylerde farelerin vücut yağlarının, CLA ile beslenmenin sorucu olarak %60 oranında azaldığı ve adeta “Güçlü Fare” ye dönüştükleri gözlenlenmiştir. Sadece günlük CLA takviyesi alarak vücut yağınızı yarıya düşürebildiğinizi hayal edin! Düşüncesi güzel olsa da CLA, ne yazık ki farelerde yarattığı aynı etkiyi insanlarda yaratamayabilmektedir.

Çok heyecan verici ve umut vaadeden CLA-hayvan çalışmalarına rağmen CLA besin takviyesi, insanlara kilo verme sonuçları vermek amaçlı çok kısa bir sürede ortaya çıkmıştır. Sekiz klinik çalışmanın incelemesi, bir CLA takviyesine ve vücut yağ yüzdesindeki değişimlere karşılık olarak büyük bir değişkenlik göstermiştir. Örneğin, bu çalışmalarda katılımcılara verilen günlük CLA dozu, 0.7 gram ila 6.8 gram arasında değişiyordu. Belirli bir süre sonra gözlemlenen sonuçlarda ise, katılımcıların bir kısmının bu süre zarfında 3.4 kg yağ kaybı yaşamış olduğu bir kısmının ise 0.5 kg yağ kazandığı görülmüştür.

Şaşırtıcı olan kısım alınan CLA miktarının, vücut kompozisyonundaki gözlenen değişikliklerle ilişkili olmamasının görülmesidir. Yani başka bir deyişle, daha fazla CLA zayıflama kapsülü kullanmak daha fazla kilo kaybına yol açmamaktadır. Bu, CLA takviyesinin tipinin miktardan daha önemli olduğu anlamına gelebilir, çünkü yağları kaybetmede en aktif olarak kullanılan CLA türü (trans-10, cis-12 izomeri), diyetlerimizde en küçük miktarlarda bulunur (diyetlerimizdeki CLA'nın yüzde 10'undan daha azı bu özgü izomeri içermektedir) (2). Çoğu CLA sporcu besini, farklı CLA tiplerinin bir karışımını içermektedir.

Belirli CLA tiplerinin yağ kaybına daha fazla veya daha az etkisi olup olmadığının görülmesi açısından daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Ancak mevcut bulgulara dayanarak, CLA kilo verme konulu reklamlarda gördüğünüz tüm gösterişli abdominallere sahip kişilere rağmen, karın yağını veya herhangi bir başka yağ türünü kaybetmenize yardımcı olmayacağı ve bilinçsiz kullanımdan kaynaklı oluşabilecek CLA yan etkileri ile uğraşmamak için yağ yakıcı CLA ürünlerini günlük supplement protokolünüzden çıkartmanız faydanıza olacaktır.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top