İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

CLA (Yağ Yakıcı) Zayıflatır mı?

CLA Nedir?

CLA, et ve süt ürünlerinde az miktarda bulunan bir yağ çeşididir. CLA sporcuların sıkça kullandığı takviyeler arasındadır. Aspir yağı olarak da bilinir.

CLA hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “CLA Hakkında Her Şey” makalesini okuyabilirsiniz.

CLA-Yağ Yakımı İlişkisi

Fareler, domuzlar ve insanlar üzerinde ayrı ayrı yapılan çalışmalar, CLA kullanımının vücut yağı seviyesini azaltabileceğini göstermiştir. Ancak bu fiziksel kilo kaybının bir göstergesi olarak değil, yağ hücrelerinin boyutlarının küçülmesiyle sağlanan ‘yağ kaybı’ olarak literatüre geçmiştir (1). Öte yandan son yıllarda yapılan çalışmalar; CLA kullananların, kullanmayanlara kıyasla daha fazla yağ kütlesi kaybettiğini kaydetmiştir. 6 – 12 aylık kullanım sonucunda katılımcılar, haftada bir, çeyrek kilodan daha az olmak üzere yağ kütlesi kaybı yaşamıştır (2).

Yine de CLA zayıflatır mı sorusuna verilebilecek kesin bir yanıt bulunmamaktadır. CLA'nın zayıflatıcı etkisini ölçecek, ,nsanlar üzerinde yapılmış daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 20.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 20.08.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top