İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

CLA Hakkında Her Şey

CLA Neden İyi Bir Yağ Asididir?

CLA, teknik olarak bir trans yağ olsa da, bitkisel yağ gibi endüstriyel olarak üretilen trans yağlardan farklıdır ve bazı gıdalarla bizlere doğal olarak sunulmaktadır. Doğal olarak oluşan birçok etken gibi CLA, diyetimizde organik ve anlamlı bir yere sahiptir. Yağsız kas kütlesini arttırırken vücut yağını azaltmaya yardımcı olur. (1)

CLA Faydaları Nelerdir?

Yağ Yakımına ve Kilo Vermeye Etkisi

Konjuge linoleik asit, trans yağ olmasına rağmen kilo verme konusunda faydalı olabilir. Temel olarak CLA, insanların diğer sağlıksız yağlara olan ihtiyacının yerini alan özel bir yağ asidi türüdür.

Obez ve fazla kilolu popülasyonlarda yapılan bir çalışmada; 12 haftalık bir periyotta günde en az 3-4 gram CLA tüketmenin, vücut yağında önemli ölçüde azalma sağlanması için gerekli olduğu sonucuna varılmıştır (2). Ancak sağlıklı bireylerde, yani aşırı kilolu olmayan bireylerde yapılan araştırmalar net ve kesin bilgiler verememektedir. Buna karşın düzenli olarak uzun süreli CLA kullanımı, kas kütlesini artırıp vücut kompozisyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Antrenman Performansına Etkisi

CLA gıda takviyesinin dayanıklılık ve yorgunluğa karşı etkisi üzerine yapılan bir çalışmada; fazla kilolu olan katılımcıların vücut ağırlığının önemli bir kısmını kaybettikleri gözlenmiştir. Bunun yanı sıra yağ yüzdesinin de azalma eğiliminde olduğu tespit edilmiştir (3). Dolayısıyla CLA kullanımının performansa olumlu yönde etki ettiği söylenebilir.

Diyabete Etkisi

CLA tüketiminin diyabet ile ilişkisi üzerine yapılan çalışmalar, linoleik asit (CLA) takviyesinin diyabete olumlu yönde etki ettiğini ortaya koymaktadır. CLA ile insülin regülasyonu arasındaki ilişkinin incelendiği araştırma, düzenli olarak CLA takviyesi alan kişilerin tip 2 diyabete yakalanma riskinin kullanmayanlara göre daha düşük olduğunu göstermiştir (4).

Kalp Sağlığına Etkisi

Hayvanların daha çok otla beslendiği ülkelerin insan popülasyonları üzerine yapılan araştırmalar, vücudunda yüksek miktarda CLA bulunduran kişilerin diğer bireylere kıyasla kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu ortaya koymuştur (5). Araştırmacılar, düşük risk faktörünü yaratan ve etkileyen etmenlerin, K vitamini gibi diğer koruyucu maddelerin de vücuda alınması ile desteklenebileceğini düşünmektedir. Diğer bir deyişle CLA, koruyucu özellikteki diğer maddelerin alındığı takdirde kalp sağlığını dolaylı olarak olumlu yönde etkileyebilir.

CLA’nın olası zararlarını öğrenmek için “CLA (Yağ Yakıcı) Zararları Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Neden Yeterli CLA Miktarına Sahip Değilim?

Yeterli miktarda et ve süt ürünleri tüketen insanlar, besinlerden aldıkları CLA miktarının hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri için yeterli olduğunu düşünebilirler. Ancak, günümüzde hayvan üretiminin endüstrileşmesi ve bu nedenle otla beslenen hayvanların azalması, CLA’nın doğal yollardan alınmasını güçleştirmektedir. Çünkü, otla beslenmeyen ineklerden elde edilen et ve süt ürünleri, otla beslenen ineklerden elde edilenlere göre daha az CLA içermektedir (2).

CLA Kullanımı

Bir CLA kapsül, üreticinin tavsiye ettiği dozlarda, yemekten önce veya yemek esnasında alınmalıdır. Uyarıcı içermeyen bu kapsüller başka ürünlerle de iyi bir şekilde kombine edilebilir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 26.10.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top