İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

CLA Hakkında Her Şey

Bir dizi çalışma CLA’nın, yağsız vücut kitlesini arttırırken yağ kütlesini azalttığını göstermiştir. İnsanlar, araştırmaların bunu neden kanıtladığını ve hangi birini kullanmanız gerektiğini öğrenmelidir.

CLA (konjuge linoleik asit), omega-6 yağ asitlerine yakın bir yapıya sahiptir. Bunun haricinde cilt güzelliği ile kilo kaybı konusunda olumlu etkileri olan ve doğal olarak meydana gelen bir yağ asididir. CLA, et ve süt ürünleri gibi gıdalarda düşük seviyelerde de olsa bulunan “iyi yağlardan” biridir.

Et ve süt ürünleri her ne kadar CLA içeriyor olsa da, aynı zamanda yüksek miktarda “kötü yağlar” olarak sayılan yağları ya da doymuş yağları da içermektedir. Bu nedenle yeterli miktarda CLA’yı sadece beslenme düzeninizle karşılamaya çalışmak, faydadan çok zarara neden olabilir.(1)

CLA üzerinde yapılan çalışmalar; kendisinin bir “yağ” olmasına rağmen, günlük alınacak 1.4-3 gram arası olması, CLA’nın tüm vücutta yağ kaybına yol açacağını göstermektedir. Ancak unutulmamalıdır ki; bu miktarda CLA’yı sisteminize almak için yaklaşık 1 kg et, 450 gr peynir ya da yaklaşık 3 litre süt içmeniz gerekmektedir!

Tüm bu bilgiler ışığında, eczanelerde ve sağlık ürünleri satan mağazalarda bulabileceğiniz CLA besin takviyesi ile vücuda yeterli miktarda faydalı yağ asidi sağlayabilmek mümkündür. Bu sayede de artan CLA ihtiyacının tamamı, et veya süt ürünlerinden karşılanmak zorunda kalınmamış olur.

CLA Neden İyi Bir Yağ Asididir?

Yağ asidinin yağsız kas kütlesini arttırırken vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceği garip geliyor olsa da bilim bu durumun varlığını öne sürmektedir.(2)

Teknik olarak bir trans yağ olsa da CLA, bitkisel yağ gibi endüstriyel olarak üretilen trans yağlardan farklıdır ve gıda kaynaklarımızda bizlere doğal olarak sunulmaktadır. Doğal olarak oluşan birçok etken gibi CLA, diyetimizde organik ve anlamlı bir yere sahiptir.

CLA Faydaları

1. CLA ile Kilo Verme

Konjuge linoleik asit trans yağ olmasına rağmen, kilo vermek için faydalı olabilmektedir! Özellikle CLA, gereksiz gıda alımına yönelik dürtüleri azaltmaya yardımcı olmakta ve ek yağların üretimini engellemektedir. Yani temel olarak CLA, insanların diğer sağlıksız yağlara olan ihtiyacının yerini alan özel bir yağ asidi türüdür.(3)

CLA, insan vücudunda hiçbir amaca hizmet etmeyen ek kalorilere duyulan özlemi artırmak yerine, halihazırda vücutta var olan kalorileri yakmaya yardım etmektedir. Bu özelliği sayesinde, yağsız ve kusursuz bir vücuda sahip olmanızı sağlayabilir.

53 sağlıklı bireyde günde 4,2 gram CLA alımının etkisini araştıran yeni bir çalışma; CLA tüketen bireylerin vücut yağının, CLA tüketmeyen bireylere kıyasla önemli ölçüde azaldığını (%3,8) göstermiştir.

Obez ve fazla kilolu popülasyonlarda yapılan ek bir çalışmada; 12 haftalık bir periyotta günde en az 3-4 gram CLA tüketmenin, vücut yağında önemli ölçüde azalma sağlanması için gerekli olduğu kanıtlanmıştır. Diğer bir deyişle, CLA alımı olmadan önemli bir yağ kaybı olmamıştır!

2. CLA'nın Antrenmana Faydaları

CLA gıda takviyesi ürünlerinin kas gelişimi üzerindeki faydalarını izleyen bir çalışma; bir vücut geliştirme diyetinin yanında günde 7.2 gram CLA tüketen grubun, CLA tüketmeden aynı rutini gerçekleştiren plasebo grubuna kıyasla, tüm vücut kütlelerinde, “leg press” hareketini yapma seviyelerinde artışa sahip olduğu ve düzeltilmiş kol kıvrımlarının geliştiği gözlemlenmiştir.

3. CLA'nın Ek Faydaları

Konu hakkında yapılan araştırma; CLA’nın kilo kaybına ek olarak, cilt sağlığı için de faydaları olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, CLA bir dizi popüler cilt bakım ürününe eklenmiştir.

Ancak, CLA'nın bu avantajlarından yararlanmak için bu ürünleri satın almak zorunda olmadığınızı bilmelisiniz.

CLA’nın olası zararlarını öğrenmek için “CLA (Yağ Yakıcı) Zararları Nelerdir?” yazısını kesinlikle okuyun!

Neden Yeterli CLA Miktarına Sahip Değilim?

Birçok insan halihazırda çok fazla et ve süt ürünleri tüketmektedir. Bu nedenle bu kişiler, besinlerden aldıkları CLA miktarının hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam etmesi için yeterli olduğunu düşünmeleri de oldukça mantıklı bir durumdur.

Ne yazık ki, et ve süt üretimi yıllar geçtikçe değişti. Otla beslenmeyen hayvanın sanayileşmiş eti, otla beslenen hayvanın etine göre çok daha az CLA içermektedir. Buna ek olarak, otla beslenmeyen ineklerden elde edilen süt ürünleri, otla beslenen ineklerden elde edilenlere nazaran daha az CLA içermektedir.(4)

CLA Kullanımı

Her gıda takviyesi için geçerli olduğu gibi CLA da özellikle tavsiye edildiği gibi kullanılmadığında, karaciğerinizin işleyişinde zorluk yaratabilir. CLA ayrıca anne sütü yağlarında da bir dengesizlik yaratabilir, bu yüzden emziren annelerin, emzirme süreci boyunca, yani çocukları bu dönemi atlatana kadar CLA yağ yakıcı ürünlerini kullanması önerilmez.(5)

Bunun dışında CLA kullanımı oldukça basittir: Bir CLA kapsül, üreticinin tavsiye ettiği dozlarda, yemekten önce veya yemek esnasında alınmalıdır. Uyarıcı içermeyen bu kapsüller başka ürünlerle de iyi bir şekilde kombine edilebilir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top