İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

CLA (Yağ Yakıcı) Yararları Nelerdir?

Bazı çalışmalar CLA'nın insanlarda önemli yağ kaybına neden olabileceğini göstermektedir. Ayrıca CLA, vücut yağ oranını azaltarak ve kas kütlesinin daha iyi bir şekilde görünmesine yardımcı olabilir. (1)

Linoleik asit, omega ailesine ait vücutta hayati fonksiyonları yerine getiren ve optimal sağlık ve fiziksel durum için gerekli olan yağ asitlerinden biridir. CLA olarak da bilinen linoleik asitin konjuge formu, linoleik asidin doğada oluştuğu farklı formların bir kombinasyonudur. CLA, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere çok sayıda sağlık durumunda faydalı olabilmekte ve vücut yağını azaltabilmektedir. CLA, bu bileşeni içeren bazı besinlerden doğal yollar ile vücuda alınabilmekle beraber dışarıdan CLA besin takviyesi şeklinde de alınabilir. Piyasada genellikle, CLA kapsül formuyla yer almakla birlikte toz formda CLA içeren ürünler nadiren de olsa bulunmaktadır.

CLA, Yağ Yakımına Yardımcı Olabilir

CLA, vücuttaki yağ veya yağ dokusunun düzenlenmesinde rol oynar şeklinde görünmektedir. Oynadığı kesin rol şu anda bilinmemekle birlikte, Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi'ne göre, CLA vücut yağının enerji kaynağı olarak kullanılmasına yardımcı olmaktadır, ve yüksek CLA içeren gıdalar ile beslenen hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda deneklerin enerji tüketimlerinin arttığı ve vücut yağ seviyelerinin azaldığı gözlemlenmiştir. Ek olarak, CLA genellikle kalorik tüketimin azalması ile ilişkili olan metabolik hızdaki azalmayı önler gibi görünmektedir. Bu ölçüde yağ yakımında CLA faydaları bakımından iki kat daha etkilidir, yani CLA hem depolanmış vücut yağının metabolizme edilmesinde hem de diyet döneminde metabolizma hızının yavaşlanmasının önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Belirtilen bu faydaları CLA kilo verme ilişkisinin ne düzeyde olduğunu bizlere açıklamaktadır. Ayrıca bireyler, internet ortamında CLA ürünleri hakkında yaptığı araştırmalar sonunda çok sayıda CLA ile zayıflayanların yorumları ile karşılaştıklarını belirtmektedir. Her ne kadar bu tarz yorumlar ile karşılaşılıyor ve bu bileşen insanlar arasında CLA yağ yakıcı hap olarak anılıyor olsa da düzensiz beslenme ve sporsuz bir yaşam tarzında sağlayabileceği muhtemel olan faydaları kişiye ne yazık ki sağlamayacaktır.

CLA, Kanser Oluşumunun Önüne Geçebilir

CLA, vücudun kanser oluşumundan ve ilerlemesinden korunmasına yardımcı olabilir. Cornell Üniversitesi ve Ulusal Bilimler Akademisi'ne göre, "CLA deneysel hayvanlar üzerinde kanser başlangıcını engellemek için açıkça gösterilen tek yağ asididir.” CLA'nın, vücudun yeni hücrelerin üretimini ve büyümesini düzenleyerek, A ve D vitaminleri gibi yağda çözünen vitaminleri absorbe etme yeteneğini artırmasından ve hücresel işlevi düzenleyen kimyasal maddeler olan prostaglandinler üzerindeki etkilerinden dolayı anti-kanser etkisi gösterdiği düşünülmektedir.

CLA’nın farelerde kanserle savaşmaya yardımcı olabileceği de araştırmacılar tarafından gözlemlenmiştir. (2)

CLA, Kalp Hastalıklarının Oluşumunu Engelleyebilir

CLA, depolanmış yağın vücut tarafından enerji olarak kullanımını kolaylaştırdığından, ateroskleroz gibi belirli kalp hastalıkları türlerinin önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabilmektedir. Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi'ne göre, CLA, kalp hastalıklarının gelişimi ve ilerlemesinde kilit bir faktör olan arterlerdeki plak ve lipit birikimini önler. CLA ayrıca, bir antioksidan görevi yaparak ve kan basıncını düşürerek kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Bu bilgiler doğrultusunda var olan beslenme programınıza CLA takviyesi yapmanız, belirtilen bu faydaları size sağlamasına ve sağlıklı yaşam fonksiyonlarınızın düzenli bir şekilde işlemesine yardımcı olabilecektir.

CLA hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “CLA Hakkında Her Şey” makalesini okuyabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top