İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

CLA Ne Zaman İçilmeli?

CLA Nedir?

CLA (konjuge linoleik asit), et ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunan bir yağ asididir. Aynı zamanda CLA; yağ yakımına, kilo vermeye, yağsız kas kütlesini korumaya ve tip 2 diyabetin kontrol altında tutulmasına (genellikle obezite ile ilişkili olan diyabet) yardımcı olan popüler bir takviyedir (1). CLA yağ yakıcı genellikle tablet, kapsül ve şurup formunda bulunmaktadır. CLA şurubu (likit sıvı formda) genellikle lezzetlidir, içeceklere veyiyeceklerle karıştıralarak tüketilebilir.

CLA nasıl kullanılır ve ne zaman içilir inceleyebilirsiniz.

CLA (Yağ Yakıcı) Ne Zaman İçilir ya da Kullanılır?

CLA ve diğer yağ yakıcı takviyeleri sabah uyandıktan sonra kahvaltıdan en az 30-40 dakika önce alınması önerilir. Vücudun metabolizması uyku anında yavaşlar ve uyanıldığında oldukça ağır çalışır. Bu nedenle, uyandıktan sonra CLA içmek, gün içinde iştahı ve yeme alışkanlıklarını daha iyi kontrol etmeye yardımcı olmasının yanı sıra metabolizmayı hızlandırır ve uzun bir zaman dilimi boyunca yağ yakma sürecini sürdürmeyi sağlar (2).

Sabahları antrenman olmadan metabolizmanın hızlanmasını sağlamak için CLA ve diğer yağ yakıcıları sabah içmek en iyi seçenek olarak görünmektedir. Fakat, gün içinde antrenman vaktinden önce ekstra enerjiye ihtiyaç olduğu düşünülürse ikinci defa tam veya yarım doz CLA alınabilir. Antrenman öncesi CLA kullanmak, antrenman performansını artırır. Böylece antrenman sırasında ve gün boyunca daha fazla kalori yakmak mümkün olabilir.

CLA Ne Sıklıkla İçilmeli?

CLA kullanımı ile ilgili yapılan çalışmalar boyunca kullanılan dozlar, günde 1.4 gram gibi bir değerden günde 6.8 grama kadar değişkenlik göstermektedir. Vücut yağının azalmasına yardımcı olması için tavsiye edilen CLA dozu günlük 1.8 ila 7 gram arasındadır. Ayrıca sıklıkla kapsül formunda satılan CLA, sabah ve antrenman öncesi tüketiminin yanı sıra, yemeklerden önce ve yemeklerle birlikte de tüketilebilir.

CLA ile İlgili Bilimsel Çalışmalar

Hayvanlarla gerçekleştirilen çalışmalar CLA takviyesi kullanımının yağ kütlesinde azalmaya, yağsız kas kütlesinde artışa ve genel olarak vücut kompozisyonunda değişikliklere neden olduğunu göstermiştir. İnsanlarla gerçekleştirilen çalışmalar da umut verici sonuçlar üretmeye başlamıştır. İsveç’teki araştırmacılar, 12 hafta boyunca CLA kullananlar değerlendirildiğinde (günde 4,2 gram) CLA’nın vücut yağ oranında önemli bir azalmaya neden olduğunu bulmuşlardır. Sonrasında bu bulgular daha da genişletilerek yapılan bir çalışmada, sağlıklı kişilerde bir yıl süreyle CLA takviyesi almanın yağ kütlesinin azaltılmasına yardımcı olduğu ve yağsız kas kütlesini artırdığı görülmüştür (3).

CLA’nın zayıflama sürecindeki rolünü detaylı öğrenmek için "CLA (Yağ Yakıcı) Zayıflatır mı?" yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 19.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 30.11.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top