İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Amino Asit Saç Döker Mi?

Saçlar keratin adı verilen proteinlerden oluşur. Saçlar çıkmaya başlamadan önce kafa derisinde 16 amino asitten oluşan saç keratini meydana gelir.

Saçlar keratin adı verilen proteinlerden oluşur. Saçlar çıkmaya başlamadan önce kafa derisinde 16 amino asitten oluşan saç keratini meydana gelir. Saçlarınızın uzamaya başlaması için keratine yani amino asitlere ihtiyacı vardır. Bunun da daha fazla amino asit tüketirseniz saçlarınızın daha çok uzayacağı anlamına geldiğini varsayabilirsiniz. Ancak bu tam olarak bu kadar basit olmasa da yüksek dozda tüketeceğiniz bazı amino asitler saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Saçların Uzamasını Sağlayan Amino Asitler

1. Sistein

Tartışmasız saç konusunda en önemli amino asit sisteindir çünkü keratinde en fazla bulunan amino asit odur. Sistein desteği almak saçların daha kalın çıkmasına, daha hızlı uzamasına ve yapısını iyileştirmeye yardımcı olur. Ama tek başına sistein, saçların hızlı uzamasını sağlamaz.

Herkes sistein desteği kullanabilir. Problem şu ki, vücudunuzdaki ekstra sisteinin saçların uzaması için kullanılacağının garantisi yoktur. Sisteinin vücutta pek çok farklı önemli görevleri vardır. Eğer saç dökülmesinden şikayetçiyseniz, metabolizmanız sisteini saçların uzaması dışındaki görevlerde kullanır.

Peki ama neden? Çünkü saçların uzaması için sistein kullanmak yeterli değildir. Ayrıca saç foliküllerine sisteini taşıyan kan akışını da hızlandırmanız gerekmektedir. Böylece vücudunuz sisteini doğal yollarla başka bileşenlere ve amino asitlere dönüştürerek farklı amaçlarla kullanmaya başlayabilir. Bu durum vücutta sisteine dönüşen bir amino desteği alınarak önlenebilir. Eğer sistein desteği kullanıyorsanız, saçlar tarafından kullanılabilen bir sistein çeşidi bulmanız önemlidir.

2. Metiyonin

Metiyonin amino asidi sülfür içerir ve sülfür de zincirler oluşturarak yeni bağlantılar oluşturabilme kapasitesine sahiptir. Saçların ve tırnakların uzaması da bu şekilde olur. Metiyoninin saçları ve tırnakları güçlendirdiği ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

3. Arjinin

Yapılan pek çok araştırmada arjininin saç uzamasında çok etkili olduğu görülmüştür. Vücutta nitrik oksit öncüsü olan arjinin, saç uzamasında hayati bir öneme sahiptir. Arjininin ürettiği nitrik oksit, hücrelerin potasyum kanallarının açılmasını sağlar ve damarların genişlemesine yardımcı olan arjinin sayesinde daha iyi beslenen saçlar daha hızlı uzar.

4. Glutamin

Glutamin vücut tarafından üretilebilen bir amino asittir ancak yaş ilerledikçe üretilen glutamin oran azalır. Bu sebeple orta yaştan yaşlılığa kadar olan sürede, yeni saç oluşumunu desteklemek için glutamin desteği almak şarttır. Stresli ve fiziksel olarak zorlanılan dönemlerde vücudun glutamin ihtiyacı artar. Glutamin, glutamik asitten meydana gelir ve glutamik asit de saçlara sülfür taşıyarak uzamalarına yardımcı olur.

Kreatinin Saç Dökülmesine Etkisi

İskelet sisteminin %95’inde bulunan ve vücuda enerji desteği sağlayan kreatin, sporcuların sıklıkla kullandığı bir amino asittir. Ancak aşırı dozda kreatin monohidrat almak, vücuttaki testosteronu DHT (dihydrotestosterone) hormonuna dönüştürür ve erkek tipi saç dökülmesine yol açabilir. DHT’ye bağlı saç dökülmesi genelde genetiktir ama bazen kreatin içeren besin destekleri bu durumu tetikleyebilir. Ancak kreatin içeren kırmızı et ve balık gibi besinler pişirildiğinde, içerisindeki kreatin oranı da önemli ölçüde azaldığı için endişe etmeye gerek yoktur.

Mineral Destekleri

Saç keratinden oluşsa da, aynı zamanda saç gelişimini destekleyen mineraller ve saç folikülünü besleyen vitaminler de bulunmaktadır. Bu yüzden saçların sağlıklı uzaması için sadece amino asit desteği değil, vitamin ve mineral desteği de şarttır. 

Saç folikülleri kan ile beslenen saç hücrelerini ürettikleri için, foliküllere giden kan akışını da güçlendirmek gerekmektedir. Kan dolaşımını ginkgo biloba kullanarak ve daha fazla egzersiz yaparak arttırabilirsiniz ama gözle görülür bir saç uzaması için daha spesifik bir şeyler yapmalısınız.

Kafa derinizde yer alan her bir saç teli, çok ince kılcal damarlar sayesinde kan akışından beslenmektedir. Saçların uzaması için üzerinde durmamız gereken konu bu kılcal damarlardır. Saçları dökülen kişilerde bu damarlar o kadar zayıftır ki, saç foliküllerine neredeyse hiç kan desteği sağlayamazlar. Saçlar kanın içerisindeki protein ve amino asitlerden beslenir. Ama yeteri kadar beslenemeyen ve hayatta kalmak için güç bulamayan saçlar dökülür. Saç dökülmesi daha çok tepeden ve şakaklardan başlar.

Dökülen saçların yerine yenilerinin çıkması için bu kan damarlarının tekrar hayata dönmesi ve saç foliküllerine kan pompalaması gerekir. Eğer bunu başarabilirseniz tükettiğiniz amino asitler saçlara daha iyi nüfuz ederek, istediğiniz sonuçlara daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır.

Çinko, C ve B Vitaminleri

Cildimizin ihtiyacı olduğu gibi saçların da çinkoya ihtiyacı vardır. Çinko, saçların uzaması için gerekli olan bir mineraldir. Çinko keratin oluşmasına yardımcı olur, keratin de saçların ve tırnakların uzamasına. Kısaca vücutta kolajen (kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturan protein) üretilmesi için vücudun çinkoya ihtiyacı vardır. Kolajen sadece bağlayıcı dokular oluşturmakla kalmaz, saçların saç derisine tutunmasını da sağlar.

Çinko aynı zamanda saç üretimini mümkün kılan hücre bölünmesini de hızlandırır. Bu yüzden çinko yetersizliğinin ilk belirtisi saç dökülmesidir. Çinko takviyesi ile bu durum geri çevrilebilir.

Saçların sağlıklı uzaması için tüm B vitaminleri çok önemlidir. Saç dökülmesi ya da kolay kırılan sönük saçlar, B vitaminlerinden herhangi birinin eksikliğinde görülür. C vitamini de saç sağlığı için gereklidir. Vücuttaki demirin alyuvarlarla birleşmesi ve saç köklerine kadar ulaşması için vücudun C vitaminine ihtiyacı vardır. Demir eksikliği saç yapısının bozulmasına ve saç dökülmesine yol açar.

Amino asit çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top