İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Yağ Yakıcı Supplementler Nelerdir?

Kilo vermek için çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Bazı takviyeler ile çeşitli "kilo verme ilaçları" da bu seçeneklerden biridir. Ancak piyasadaki kilo verme ile yağ yakma vaadi sunan ve kimyasal bileşenlere sahip olan bu tip ilaçların kullanımı sonucu oldukça tehlikeli sağlık problemleri meydana gelebilmektedir. Dolayısıyla "kimyasal" içeriğe sahip ilaçlar yerine, bilinçli kullanım ile herhangi bir sağlık sorununa yol açmayan yağ yakıcı gıda takviyeleri kullanmak çok daha mantıklı olacaktır. "Kafein, yeşil çay ekstresi, acı portakal (sinefrin), konjuge linoleik asit (CLA)" vb. gibi içerikler, bu "supplementler" arasında yer alanlardan sadece bazılarıdır. Yağ yakımına yardımcı olan bu takviyeleri, düzenli ve uygun dozlarda kullandığınızda olumlu sonuçlar alacaksınızdır. Ancak bu olumlu sonuçları elde etmek için bileşenleri tek başlarına hareketsiz bir yaşam tarzı ile değil, düzenli bir spor rutini ile birlikte kombine ederek kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bu takviyelerin kilo vermeye yardımcı olduğu veya en azından diğer yöntemlerle birlikte kilo vermenizi kolaylaştırdığı iddia edilmektedir (1).

Yağ Yakıcı Takviyeler Nelerdir?

Genellikle söz konusu takviyeler aşağıdaki mekanizmalardan bir ya da daha fazlası ile çalışma eğilimindedirler:

  • İştahınızı azaltarak daha az kalori almanız için kendinizi daha tok hissetmenizi sağlar.
  • Yağ gibi besin maddelerinin emilimini azaltır, bu şekilde daha az kalori almanızı sağlar.
  • Yağ yakımını hızlandırır, daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Bilim tarafından araştırmalara konu olmuş ve etkinlikleri defalarca gözden geçirilmiş yağ yakıcı ilaç ve takviyelerden bazıları şunlardır:

1. Kafein

Kafein, dünyada en yaygın olarak tüketilen psikoaktif maddedir. En etkili yağ yakıcı dendiğinde akla gelen bileşenlerden biri olan kafein kahve, yeşil çay ve bitter çikolatada doğal olarak bulunur ve işlenmiş birçok yiyecek ve içeceğe de sonradan eklenmektedir. Kafein iyi bilinen bir metabolizma hızlandırıcıdır ve genellikle zayıflama takviyelerinden biri olarak değerlendirilir. Gerçekleştirilen bazı çalışmalar, kafeinin metabolizmayı % 3-11 oranında hızlandırdığını ve yağ yakma oranını % 29'a kadar artırabildiğini göstermiştir. Ayrıca kafeinin insanlarda orta derecede kilo kaybına neden olabileceğini gösteren bazı çalışmalar da vardır. Bazı insanlarda yüksek miktarda kafein kaygı, uykusuzluk, titreme, sinirlilik, bulantı, ishal ve diğer semptomlara neden olabilir. Kafein ayrıca bağımlılık yapar ve uykunuzun kalitesini düşürebilir. En iyi kafein kaynakları kahve ve yeşil çaydır. Bunun dışında çeşitli kafein hapları ve takviyeleri de bulunmaktadır.

2. Yeşil Çay Ekstresi

Yeşil çay ekstresi birçok yağ yakıcı takviyenin popüler bir bileşenidir. Bunun nedeni, birçok çalışmanın yağ yakımını kolaylaştırmak için yeşil çay içerisindeki ana antioksidan olan EGCG'yi göstermiş olmasıdır. Yeşil çay ekstresinin, yağ yakmanıza yardımcı bir hormon olan Norepinefrin'in etkinliğini arttırdığına inanılır. İnsanlarla gerçekleştirilen birçok araştırma, yeşil çay ekstresinin, özellikle göbek bölgesinde yağ yakımını artırabileceğini ve genel olarak yağ kaybına neden olabileceğini göstermiştir. Yağ yakan yeşil çay ekstresi genellikle iyi tolere edilir. Yeşil çay kafein içerir ve bu nedenle kafeine duyarlı kişilerde bazı semptomlara neden olabilir.

3. Konjuge Linoleik Asit (CLA)

Konjuge linoleik asit veya CLA, yıllardır popüler bir yağ yakıcı takviye olarak bilinmektedir. Bu, sağlıklı trans yağlardan biridir ve doğal olarak peynir veya tereyağı gibi bazı yağlı hayvansal gıdalarda bulunur. CLA yağ yakıcı iştahı azaltabilir, metabolizmayı hızlandırabilir ve vücuttaki yağların parçalanmasını uyarabilir. 18 farklı çalışmanın önemli bir değerlendirmesinde, CLA’nın 6 aya kadar haftada yaklaşık 0,1 kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir. 2012’de yapılan başka bir inceleme çalışmasına göre CLA, sahte bir hapla karşılaştırıldığında yaklaşık 1.3 kg ağırlık kaybetmenize neden olabilir. CLA, sindirimle ilgili çeşitli yan etkilere neden olabilir ve potansiyel olarak karaciğer yağlanması, insülin direnci ve inflamasyon artışına katkıda bulunarak uzun vadede zararlı etkilere sebebiyet verebilir.

4. Acı Portakal/Sinefrin

Acı portakal denilen bir portakal türü, sinefrin adı verilen bir bileşik içerir. Sinefrin, çeşitli zayıflama ilacı formülasyonlarında popüler bir bileşen olan efedrin ile ilgilidir. Bununla birlikte efedrin, FDA tarafından ciddi yan etkileri nedeniyle kilo kaybı maddesi olarak yasaklanmıştır. Sinefrin, efedrin ile benzer mekanizmaları paylaşır, ancak daha az etkilidir. Sinefrin iştahı azaltabilir ve yağ yakımını önemli ölçüde artırabilir (2). Sinefrin üzerine çok az sayıda çalışma yapılmıştır. Ancak birçok çalışmada efedrinin kısa süreli kilo kaybına neden olduğu gösterilmiştir. Efedrin gibi, sinefrinin de kalp ile ilgili ciddi yan etkileri olabilir. Aynı zamanda bağımlılık yapabilir. Bu yüzden dikkatli ve kontrollü bir şekilde kullanılması önerilir.

5. Glucomannan

Glucomannan, konjac olarak da adlandırılan bir tür liftir. Glucomannan suyu emer ve jel benzeri bir hale gelir. Bağırsaklarınıza yerleşir ve daha az kalori almanıza yardımcı olan bir tokluk hissi verir. İnsanlarla gerçekleştirilen 3 farklı çalışma, glucomannanın sağlıklı bir diyetle birleştirildiğinde, insanların 5 hafta içinde 3.6 - 4.5 kg kilo vermelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Glucomannan bağırsaktaki dost bakterileri besleyebilen bir liftir. Ayrıca kan şekeri, kan kolesterolü ve trigliseritleri düşürebilir ve kabızlığa karşı çok etkilidir. Şişkinliğe ve gaza neden olabilir, aynı anda alındığında bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Ayrıca glucomannanın yemeklerden yarım saat önce bir bardak su ile alınması önemlidir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top