İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Yağ Yakıcı Supplementler Nelerdir?

Yağ Yakıcı Takviyeler Nedir, Ne İşe Yarar?

Yağ yakıcı takviyeler, yağ yakımını hızlandıran ve daha fazla kalori yakımını destekleyen gıda takviyeleridir. Bunun yanında, iştahı azaltarak tokluk hissiyatı verir ve bu sayede daha az kalori alınmasını sağlar. Yağ yakıcı olarak bilinen takviyeler tek başına fayda sağlamayacakları için düzgün bir beslenme sistemi ve egzersiz yanında destek ürün olarak kullanılmalıdır.

Yağ Yakıcı Takviyeler Nelerdir?

Kafein

Kafein; kahve, yeşil çay ve bitter çikolatada doğal olarak bulunan, işlenmiş birçok yiyecek ve içeceğe de sonradan eklenebilen zaman zaman yağ yakıcı özelliği öne çıkarılan maddedir. Gerçekleştirilen bazı çalışmalar, kafeinin metabolizmayı %3 ila %11 oranında hızlandırabildiğini ve yağ yakma oranını %29'a kadar artırabileceğini göstermiştir. Ayrıca kafeinin insanlarda orta derecede kilo kaybına neden olabileceğini gösteren bazı çalışmalar da vardır. Bazı insanlarda yüksek miktarda kafein kaygı, uykusuzluk, titreme, sinirlilik hali, bulantı, ishal ve diğer semptomlara neden olabilir (1, 2, 3).

Yeşil Çay Ekstresi

Yeşil çay ekstresinin, yağ yakımına yardımcı bir hormon olan norepinefrinin etkinliğini artırdığı düşünülür. İnsanlarla gerçekleştirilen birçok araştırma; yeşil çay ekstresinin, özellikle göbek bölgesinde yağ yakımını artırabileceğini ve genel olarak yağ kaybına neden olabileceğini göstermiştir (4). Yeşil çay kafein içerir ve bu nedenle kafeine duyarlı kişilerde bazı semptomlara neden olabilir.

Konjuge Linoleik Asit (CLA)

Konjuge linoleik asit veya CLA, popüler bir yağ yakıcı gıda takviyesidir. CLA, sağlıklı trans yağlardan biridir ve peynir veya tereyağı gibi hayvansal gıdalarda doğal olarak bulunur. İştahın azalmasına, metabolizmanın hızlanmasına ve vücuttaki yağların parçalanmasına yardımcı olabilir. Yapılan 18 farklı çalışmanın değerlendirmelerine göre, CLA’nın 6 aya kadar haftada yaklaşık 0,1 kilo kaybına yardımcı olduğu görülmüştür (5).

Glucomannan

Glucomannan, bağırsaklara yerleşerek dost bakterileri besleyebilen bir liftir. Tokluk hissi vererek daha az kalori alımına yardımcı olur. İnsanlarla gerçekleştirilen 3 farklı çalışma; glucomannanın sağlıklı bir diyetle birleştirildiğinde, insanların 5 hafta içinde 3.6 - 4.5 kg kilo vermelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir (6). Glucomannanın yemeklerden yarım saat önce bir bardak su ile alınması önemlidir.

Tüm bu takviyeler küçük çalışma gruplarında incelenmiştir. Etkinliklerinin kesinliği hakkında daha bir sonuca varılabilmesi için daha fazla araştımaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 26.03.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top