İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Yağ Yakıcı Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Yağ Yakıcılar Nelerdir?

Yağ yakıcı denildiğinde akla ilk olarak kafein ve yeşil çay gibi doğal termojeniklerdir. Bunların yanında, bu ürünlerin farklı miktarlarda bir araya getirilerek ve sporcuların ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmış termojenik gıda takviyeleri ve kilo vermek isteyen kişilerin tercih edebileceği CLA ve l-karnitin takviyeleri bulunmaktadır.

Doğal Termojenikler

Termojenik ve yağ yakıcı supplementler doğal besinler içerir, metabolizma hızını ve yağ yakımını arttırmayı hedefler. En popüler ve en çok bilinen doğal termojenik ürünler kafein ve yeşil çaydır. Bunların yanı sıra vücutta termojenik etki yaratarak vücudu yağ yakımına teşvik eden başka doğal ürünler de bulunur. Bu ürünlerin başlıcaları acı biberin acı olmasını sağlayan kapsaisin maddesi, garsinya bitkisi ve acı turunçlardır. Yağ yakıcı supplement bakarken görebileceğiniz termojenik ürünlerde genellikle bu tür doğal yiyeceklerin ekstreleri bulunur. Bunların yanı sıra CLA ve l-karnitin gibi ürünler de mevcuttur.

CLA

CLA; vücuda çeşitli faydaları olduğu düşünülen, et ve süt ürünlerinin yanında bazı sebzelerde bulunan bir çeşit omega-6 yağ asididir (1). Bazı araştırmaların sonucunda bilim insanları, CLA’nın vücut yağ oranını düşürebildiğini gözlemlemiştir (2). Günlük kullanım miktarının üzerinde CLA kullanımının zararlı olabileceği bilinmektedir. Bu sebeple kutu üzerinde tavsiye edilen miktarın aşılmaması gerekmektedir.

L-Karnitin

L-karnitin, hakkında en çok araştırma yapılan gıda takviyelerinden biridir. Bilim insanları bu araştırmaların sonuçlarında farklılıklar görmüş olsalar da, l-karnitinin insanlarda kilo vermeye yardımcı olduğu da araştırma sonuçlarından bir tanesidir. Bu sonuçlar, çoğu obez ya da orta yaşlı kişiler arasında yapılan araştırmalardan elde edilmiştir. Deneklerin l-karnitin kullanarak verdiği kilo miktarı, l-karnitin kullanmadan verdikleri kilo miktarından yaklaşık olarak 1,3 kg kadar fazla olmuştur (3).

Buna ek olarak, l-karnitinin kas onarımına olumlu etki edebileceği, kaslara giden oksijen miktarını artırabileceği, yorgunluk hissini azaltabileceği ve kırmızı kan hücresi üretimini artırabileceği düşünülmektedir (4).

L-karnitin; en çok kırmızı et, balık, tavuk ve sütte bulunmaktadır. Dolayısıyla, protein ağırlıklı kaynaklar tüketilerek l-karnitin miktarı doğal yollardan artırılabilir.

Termojenikler Nasıl Çalışır?

Termojenez, vücudun ısı üretmek için kalori yaktığı metabolik bir süreçtir. Egzersiz yapılarak kaslar daha çok çalıştırılır, ısı ve enerji üretilir, ve bu sırada kalori yakımı gerçekleşir. Bu süreç, doğal bir şekilde glikoz ve yağ depolarının boşalmasına yardımcı olarak kilo vermeye destek olur.

Termojenik etkiye sahip her ürün, vücutta ısı oluşumunu destekleyerek yakılan kalori miktarını artırabilir. Termojenik ürünlerin egzersiz öncesi kullanılması, daha hızlı ısınmaya ve terlemeye yol açar. Ne kadar çok egzersiz yapılırsa, kasların kasılması sırasında o kadar çok ısı enerjisi oluşturulur ve kalori yakılır (5).

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 7.01.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top