İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Termojenik Nedir?

Termojenikler, vücudun yağ yakmasını tetikleyen ve vücut geliştiriciler arasında ‘ECA stack’ olarak da bilinen ısı arttırıcı besin destekleridir.

ECA; efedrin, kafein ve Aspirin’in baş harflerinden türetilmiş bir kısaltmadır; ama günümüzde Aspirin nadiren kullanılır. Termojenikler vücudun yağ metabolizmasını arttırarak ısı üretirler ve yağ yakımına yardımcı olurlar.

Termojenikler

Termojenikler vücudun yağ depolarını parçalayıp yakarak enerjiye dönüştürmesini yani lipolizi destekleyici ürünlerdir. Vücudun metabolizmasını hızlandırarak, yağ depolarını eritmeye yardımcı olurlar. Ayrıca merkezi sinir sistemini uyardıkları için termojenik kullandıktan sonra daha uyanık hissedebilirsiniz.

Piyasada pek çok yağ yakımını destekleyen ürün bulunmaktadır. Aşağı yukarı hepsinin içeriği aynıdır ve tek bir amaca hizmet ederler: inatçı yağlardan kurtulmaya. Termojenikler hakkında bazı yanlış kanılar bulunmaktadır. Bunların üzerinden geçerek doğru termojenik kullanmanın püf noktalarına göz atalım.

1. Reklamlara Kanmayın

"Belinizi 110 cm’den 80 cm’e, kilonuzu 120’den 99’a düşürebilirsiniz!” gibi reklamlar gerçek olamayacak kadar güzeldir ve kilo vermeyi çok basit bir şeymiş gibi gösterirler. Reklam görsellerinde kullanılan fotoğraflarda bir vücut geliştiricinin -sözde- şişman halini ve sonrasında inanılmaz kaslı halini yan yana koyarak, ürünlerin gerçekten o kadar etkili olduğu izlenimi verilmeye çalışılır. Oysa ki omuzlarınızı düşürüp, karnınızı dışarı çıkardığınızda, biraz da kötü bir ışıklandırma ile herkes berbat görünebilir. Bu tarz iddialı reklamlara inanmamanız gerekir.

2. Sıkı Çalışmanızı Destekler

“Off-season”, vücut geliştiricilerin müsabakalara ve diyet yapmaya ara verdikleri, vücutlarını toparlanmaya bıraktıkları döneme verilen addır. Bu dönemde 5-10 kilo yağ almaları normal bir durumdur. Yine de yağ tabakasının altından kaslar belli olmaktadır. Profesyonel vücut geliştiriciler çok fazla miktarda yağ kütlesini çok hızlı bir şekilde eritebilirler ama termojeniklerin bu yağ yakma sürecinde etkisi çok kısıtlıdır. Anabolik steroidlere ve tiroid uyarıcı ilaçlara erişimi olan sporcular, kas kütlelerini koruyarak sadece yağ kaybedebilirler. Bu ilaçları reçeteli olmadıkları sürece kullanmak yasal değildir. Peki steroid ve uyarıcılar olmadan kısa sürede yağ yakmak mümkün değil midir? Tabi ki mümkündür ama doğal yollarla bu süreç çok daha uzun ve zordur. Termojenikler yağ yakım sürecine yardımcı olabilmektedir ama sizin de sıkı çalışmaya ve diyetinize harfiyen uymaya gönüllü olmanız gerekmektedir.

Termojenik etkiye sahip yiyeceklerin hangileri olduğunu öğrenmek için “Termojenik Etkisi Olan Besinler” makalemizi kesinlikle okuyun!

3. Vücut Tipiniz Hangisi?

Ne kadar çok yağ yaktığınız seçtiğiniz termojeniğe bağlı değildir; genleriniz, uyguladığınız diyet ve egzersiz programı, yağ yakma konusunda etkili olan faktörlerdir. Vücut tipinizin yağ yakmaya ne kadar elverişli olduğunu bilirseniz, termojenik kullanımınız da o ölçüde etkili olacaktır. Temelde Ektomorf (ince yapılı vücut), Mezomorf (kaslı, yağsız vücut) ve Endomorf (iri yapılı, kaslı ve yağlı vücut) olmak üzere 3 farklı vücut tipi vardır.

3.1. Ektomorf Vücut

İnce ve uzun yapılıdırlar ve kas geliştirme konusunda en şanssız olan gruptur çünkü çok zor kilo alırlar. Ama yağ yakma konusunda şanslı doğanlardandırlar ve metabolizmaları inanılmaz hızlıdır. Tüm yıl boyunca ince ve kaslı kalabilirler. 6 hamburger birden yeseler bile tek bir gram bile almazlar. Frank Zane, ektomorfik vücut yapısına sahip vücut geliştiricilere iyi bir örnektir. Eğer siz de bu vücut yapısına sahipseniz termojenikler size yardımcı olabilir ama düşük yağ oranına sahip olmanız için çok fazla ihtiyacınız yoktur.

3.2. Mezomorf Vücut

Geniş omuzları ve ince belleri olan bu şanslı grup, çok kolay kas yapar ve ters üçgen tabir edilen ideal vücut dengesine sahiptir. Ektomorflara göre metabolizma hızları daha yavaştır, bu yüzden daha fazla kardiyo egzersizi ve daha dikkatli diyet yapmaları gerekmektedir. Müsabaka zamanlarında kolaylıkla yağ yakabilirler. Profesyonel vücut geliştiricilerden Nasser El Sonbaty ve Gunter Schlierkamp bu gruba girmektedir. Eğer sizin de vücut tipiniz mezomorf ise termojenikler daha kolay yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

3.3 Endomorf Vücut

İri kemiklere, geniş bir kalça ve bele sahip olan endomorfların kolları ve bacakları da kısadır. Dünyanın en iyi powerlifter’ları bu vücut tipine sahiptir. Kolay kas yapabildikleri gibi metabolizmaları yavaş olduğu için yağlanmaları da kolaydır. Bu sebeple yağ kaybetmek için her türlü desteğe ihtiyaçları vardır. Termojeniklerin en çok faydasını görebilecek vücut tipi, endomorftur.

4. Ne Kadar Çalışma, O Kadar Yorgunluk

Termojenikler spor salonunda size istediğiniz adrenalin akışını sağlayabilir. Peki bu 6 set squattan sonra 5 set leg extension’ı kolaylıkla yapmak anlamına mı gelir? Belki daha güçlü hissetmezsiniz ama yağ yakmaya yardımcı destek ürünleri mental olarak daha fazla odaklanmanıza yardım eder. Tabi salonda ne kadar çok çalışırsanız, antrenman bittikten sonra o kadar yorgun olursunuz ve iyileşme döneminiz de uzar.

Eğer egzersiz yaparken termojenik kullanacaksanız, antrenman sonrası iyileşme ve dinlenme dönemini de ona göre ayarlamanız gerekmektedir. İyi bir gece uykusunu asla pas geçmemelisiniz. Kafein ve efedrin uyanık olmanızı sağladığı için daha geç saatlere kadar uykunuz gelmeyebilir. Bu teorik olarak harika görünür ve akşam 6’da işten çıktıktan sonra bir ECA stack alıp, sabaha kadar bir kulüpte dans edebilirmişsiniz gibi bir izlenim verebilir.

İşin aslı, vücudunuzun uyku sırasında doğal iyileşme mekanizmaları devreye girer ve siz vücudunuzu uykudan mahrum bıraktığınızda bir süre sonra vücut kortizol üretmeye ve kas dokusunu eritmeye başlar. Uyku sırasında vücut büyüme hormonu salgılar ve bu da antrenman sırasında bozulmaya uğrayan kasların iyileşmesine yardımcı olur. Ortalama bir kişinin günde 7-8 saat uykuya ihtiyacı vardır; vücut geliştiricilerin daha fazla. Eğer yorgunsanız uyanık kalmak için kendinizi zorlamayın ve iyi bir uyku çekin. Termojenikler sadece kısa bir süreliğine enerji verebilir.

5. Daha Fazla Su İçin

Tüm yağ yakımını destekleyici ürünler diüretik etkiye sahiptir; yani vücuttan idrar ve ter yoluyla su atmaya eğilimlidirler. Su kaybını telafi etmek için termojenik ürünler kullandığınızda -eğer bir müsabakaya hazırlanmıyorsanız- su tüketiminizi arttırmanız gerekmektedir. Su, kaslara besinlerin taşınmasında ve vücuttan zararlı maddelerin atılmasında önemli bir rol oynar. Vücut geliştiricilerin günde 3,5 ila 7.5 litre su içmesi önerilmektedir. Termojenikleri de en az yarım litre su ile birlikte içmeye özen göstermelisiniz. Böylece vücudunuz susuz kalmayacaktır. Termojenikleri özellikle antrenman öncesi kullanacaksanız içtiğiniz su miktarı daha da önemlidir.

6. Kısa Süreli ve Aralıklarla Kullanın

Eğer termojenik kullanmaya yeni başladıysanız, vücudunuzun bu yeni supplemente olan duyarlılığını test etmek için ilk önce minimum dozda kullanmaya dikkat edin. Termojenikler güçlü bir etkiye sahip olduğu için birden yüksek dozda kullanmak negatif bir etkiye yol açabilir. Günde 2 kere 1 kapsül termojenik kullanmak yeterli olacaktır. Termojenikler aynı zamanda kalp atış hızını arttırır, bu yüzden eğer yüksek tansiyonunuz varsa termojenik kullanmamalısınız.

Tıpkı yaptığınız egzersizler gibi, vücudunuz bir süre sonra termojenik kullanmaya alışır ve zaman içinde etkileri azalır. Bu durumda termojenik dozunu arttırmak yerine 1 hafta arayla kullanabilirsiniz. Ya da vücudunuzun tolere etmesine bağlı olarak 3 hafta kullanıp, 1 hafta ara verebilirsiniz. Ya da 2 hafta kullanıp, 2 hafta ara verebilirsiniz.

Termojenik kullanmak, doğru diyeti ve doğru egzersizleri yaptığınız sürece yağ yakma sürecinizde size yardımcı olabilecek etkili bir besin desteğidir.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top