İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Taurin'in Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Taurin birçok yiyecekte bulunan ve enerji içeceklerine katılan bir çeşit amino asittir. Birçok kişi taurini supplement olarak alır ve araştırmacılar taurine “mucize molekül” diye atıfta bulunurlar. (1)

Taurin amino asidinin spor performansını arttırabileceğini araştırmalar göstermiştir. (2) Ayrıca taurinin tavsiye edilen tüketim miktarları içerisinde kullanıldığında gözlemlenmiş bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu makalede sizinle taurin hakkında bilmeniz gereken noktaları paylaşacağız.

Taurin Nedir?

Taurin, doğal olarak vücudunuzda bulunan bir çeşit amino asittir. Özellikle beyninizde, gözlerinizde, kalp ve kaslarınızda bulunmaktadır. (3) Birçok diğer amino asidin görevi olan protein yapılarının oluşturulması taurin amino asidinin görev listesinde bulunmamaktadır. Aksine, taurin şartlı esansiyel amino asit çeşitlerindendir. Taurin kelimesi Türkçede boğa anlamında kullanılan latince “taurus” kelimesinden gelmektedir. Ancak taurin kelimesinin taurustan geliyor olması, amino asidinin herhangi bir boğa ürününden alındığını göstermemektedir. Vücudunuz taurin üretebilmektedir ayrıca bazı yiyecekler taurin içerir. 

Taurin İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Taurin içeren en önemli kaynaklar kırmızı et, hayvansal ürünler, balık ve süt ürünleridir. Bazı vejetaryen ürünlere taurin ekleniyor olsa da bu yiyeceklerin yeterli miktarda taurin içerdiği söylenemez. (5) Soda ya da enerji içeceklerine de taurin eklenmektedir ancak bu içecekleri içerilerinde bulunan diğer besinler sebebi ile sık bir şekilde tüketmek tavsiye edilmemektedir. Takviyeler ve enerji içeceklerinde bulunan taurin amino asitleri genellikle sentetik olarak üretilip hayvan kaynaklı olmadıkları için vegan tüketimine uygundurlar.

Taurin Ne İşe Yarar?

Taurin birçok organ içerisinde bulunmaktadır. Taurinin faydaları arasında; (6)

  • Hücreler içerisindeki hidrasyon ve elektrolit dengesinin kurulması,

  • Sindirimde önemli bir rol oynayan safra tuzlarının oluşturulması,

  • Kalsiyum gibi minerallerin hücreler içerisinde düzenlenmesi,

Taurinin temel faydalarından yararlanabilmek için gereken günlük miktarda taurini, sağlıklı bireyler üretebilmektedir. Ancak bazı durumlar sağlık problemleri kişilerin daha fazla miktarda taurine gereksinim duymalarına sebep olabilmektedir.

Taurinin Diğer Olası Faydaları

Taurin zaman zaman vücudunuzun ihtiyaç duyabileceği bir besindir. Taurinin faydaları arasında aşağıdaki diğer çalışmalara da bakmalıyız:

1. Diyabet ile Savaşabilir

Taurin açlık kan şekerini kontrol ederek diyabet ile savaşabilir. Uzun süreli supplement kullanımı ile diyabetik farelerde, egzersiz ve beslenme düzeninde başka değişiklik yapılmadan kan şekeri seviyelerinin düşürüldüğü gözlemlenmiştir. Diyabet ve taurin arasında bir bağ gözüküyor olsa bile bu konuda kesin sonuçlara varabilmemiz için daha çok araştırmanın yapılmasına ihtiyacımız vardır.

2. Egzersiz Performansına Olumlu Bir Etkide Bulunabilir

Atletik performans için amino asit olarak taurin kullanmak işe yarayabilir. Hayvan çalışmalarında, taurin, kasların daha çok ve daha uzun süre çalışmasını; daha fazla güç üretebilmesini sağlamıştır. Farelerde taurin, antrenmana bağlı kas hasarını ve yorgunluğu azaltmıştır. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda taurin, yorgunluğa sebep olan ve kas yanması yaratan atık maddeleri vücuttan uzaklaştırması ile öne çıkmaktadır. Ayrıca tauirin kaslarda hücre hasarlarını engelleyebilir ve oksidatif stresi azaltabilir. (8) Ek olarak egzersiz sırasında taurin yağ yakımını arttırabilmektedir.

Taurin Nasıl Kullanılır?

Taurin nedir ve taurin ne işe yarar sorularını cevaplandırdık. Şimdi taurin nasıl kullanılır sorusuna odaklanacağız. (10)

Taurinin günlük tavsiye edilen ortalama miktarı 500 ile 2000 mg arasındadır. Ancak bununla birlikte toksisite için üst sınırları aşan dozların da iyi tolere edilebildiği görülmektedir. Taurinin günlük güvenli dozları 500 ile 3000 mg arasında gösterilmektedir. Taurin hap ve toz şeklinde supplement olarak satılmakta olan bir amino asittir. Tüm dünyada yaygın olarak vücut geliştiriciler arasında kullanılmaktadır ancak henüz ülkemizde yeteri kadar tanınmamaktadır.

Doğal beslenme yolu ile, kırmızı et, balık, süt ve süt ürünlerinden taurin besinini alabiliyor olmanıza rağmen, bu miktar günlük tavsiye edilen miktarın genellikle altında kalmaktadır. Özellikle antrenmanlarda daha fazla performans istediğiniz dönemlerde, kendinizi egzersiz sebebi ile yorgun hissettiğinizde maksimum tavsiye edilen tüketim miktarını aşmadan günlük taurin kullanımı yapabilirsiniz. Her bir taurin gıda takviyesi üzerinde yer alan etikette ürün içeriğinden ve kullanım şeklinden detaylıca bahsedilmektedir. Bu talimatların dışında gıda takviyelerini kullanmayınız.

Taurin gün içerisinde herhangi bir zamanda 3 grama kadar kullanılabilmektedir. Yoğun antrenman yapacağınız günlerde taurin kullanımını antrenmandan yarım saat önce olacak şekilde planladıktan sonra protein tozu, bcaa ya da kreatin gibi supplementler ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Kafein ile kullandığınız taurin çok güçlü bir pre-workout etkisi yaratacak ve antrenmandan aldığınız verimi maksimuma çıkaracaktır. 

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 28.12.2018
Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top