İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Spor Salonuna Giderken Nasıl Giyinmelidir?

Aktif olarak sporla ilgilenen hemen hemen herkesin aklına; spor yaparken ne giyersem rahat ederim? ya da spor salonu için uygun olan kıyafetler nelerdir? gibi soruların takıldığı çoğu zaman görülmektedir. Eğer bizlerin bu sorulara yönelik genel bir cevap vermesi gerekirse; giydiğinizde kendinizi en "özgür" hissettiğiniz, spor yaparken sizi engellemeyip "rahat" hareket etmenizi sağlayacak ve "hava alan" bir kumaş yapısına sahip olanı tercih etmeniz gerektiğini belirtebiliriz. Belirttiğimiz bu bileşenler; kıyafetin güzelliği, modaya uygun olması veya ünlü bir markaya ait olmasından çok daha önemlidir. Çünkü, sırf modaya uygun ya da ünlü bir markaya ait diye tercih ettiğiniz ama aslında hiç rahat ve özgür hissettirmeyen bir spor kıyafeti, yapacağınız antrenmanın büyük ölçüde "sekteye uğramasına" ve "zorlu" geçmesine neden olacaktır.

Burada sunulan tüm ürün ve hizmetler, sağlıklı olmanıza olanak tanıma ve ilham verme potansiyelleri olduğu için seçilmiştir.

Sert bir antrenmandan sonra muhtemelen kendinizi tükenmiş, yorgun, ağrılı, fantastik hissedecek ve ter içinde kalacaksınız. İster inanın ister inanmayın; antrenman sırasında giydiğiniz spor kıyafetleri, antrenmandan sonra karşı karşıya kalacağınız hisler konusunda bir fark yaratabilir.

Kıyafetin yapımında kullanılan kumaşlar ve yapılacak egzersiz türüne uygun olup olmaması, etkileyebilecek çeşitli faktörler olabilir.

Ter Emici ve Pamuklu Kumaşları Tercih Edin

Bazı kumaşlar, egzersiz sırasında cildinizden teri atacak şekilde tasarlanırken, diğerleri teri emmektedir. Söz konusu fitness kıyafetleri olduğunda ise bazı seçimler, diğerlerinden daha iyi olacaktır.

  • Ter emici kumaşları düşünün: Teri cildinizden “emerek” uzaklaştırıp, çabuk buharlaşmasına ve vücudunuzun serin kalmasına yardımcı olabilecek birçok nefes alabilir sentetik kumaş bulunmaktadır. Polipropilen içeren veya cildin rahat nefes almasını sağlayan kumaşlardan yapılan giysiler, egzersiz ve çok fazla terlemeniz muhtemel olan diğer aktiviteler için iyi bir seçim olacaktır. Bu tarz kıyafetler terin, ciltten buharlaşıp uzaklaşmasına yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, kıyafetlerinizin ıslanmasına, dolayısıyla terli ve komforsuz hissetmenize izin vermeyin.
  • Pamuklu kumaşları göz önünde bulundurun: Diğer yandan, pamuklu gömlekler ve pantolonlar teri emmektedir. Ancak teri, cildinizden uzaklaştırılmasına veya çabuk buharlaşmasına yardımcı olmamaktadır. Bu nedenle pamuklu antrenman kıyafetleri, egzersiz yaparken nemli ve ağırlaşmış hissettirebilir.
  • Nefes almayan kumaşlardan kaçının: Antrenman sırasında, terin buharlaşmasını önleyen ve vücut sıcaklığınızı çok yüksek tutan kauçuk veya plastik esaslı malzemeleri içeren kıyafetleri asla tercih etmeyin.

Aktiviteye Uygun Olanı Tercih Edin

Egzersiz kıyafetlerinizin vücudunuza ve planladığınız egzersiz programına uyduğundan emin olmak için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Bol ve rahat kıyafetler giymelisiniz. Ancak koşuyor veya bisiklet sürüyorsanız koşu kıyafetleri tercih etmeli ve pedallara veya ayaklarınıza dolanabilecek bol paçalardan ya da bol pantolonlardan kaçınmalısınız.
  • Yoga ya da pilates gibi aktiviteler için terletmeyen esnek, üstünüze tam oturan kumaşa sahip pilates kıyafetleri iyi bir seçim olacaktır.
  • Genel olarak, oluşturacağı sorunlarla yapacağınız aktivitenin önüne geçebilecek hiçbir giysi tercih etmemeniz gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız.

Mevsime Göre Kıyafet Tercihi Yapın

Eğer dışarıda egzersiz veya mevsimlik sporlar yaparsanız, giydiklerinizin mevsimlere göre değişmesi gerekebilir. Açık havada egzersiz yapmak için giyinirken aklınızda bulundurmanız gereken ipuçları:

  • Sıcak hava: Sıcak yaz aylarında cildinizin nefes almasına ve terin ciltten uzaklaşmasına izin veren kumaşları seçtiğinizden emin olmalısınız. Özgürce hareket etmenizi sağlayacak abartısız ve rahat kıyafetler giyin.
  • Soğuk hava: Dışarısı çok soğuk olduğunda, sıcak bir şekilde giyinmeniz gerekmektedir. Ancak, antrenman yapacağınızı, kalp atış hızınızı ve vücut ısınızı artıracağınızı unutmayın. Kaldırabileceğiniz katmanlar halinde ve daima dışarıdaki termometrenin gösterdiği dereceden daha sıcak olan hava koşulları için giyinin. Ter emici giysilerinizi iç katmanınızda tutun ve üzerine bir yalıtım katmanı yerleştirin. Başınızı, kulaklarınızı ve ellerinizi soğuktan korumak için daima örtün
  • Yağmurlu veya rüzgârlı havalar: Yağmur altında ıslanmaktan veya güçlü rüzgara yakalanmaktan başka hiçbir şey, açık havada yaptığınız antrenmanı mahvedemez. Böyle havalardaki kıyafet seçiminizde, cildinizi bu faktörlerden koruyacak bir dış katmana mutlaka yer verin.

Hangi sıcaklıkta olursa olsun, egzersiz sırasında terleme olasılığınızın yüksek olduğunu unutmayın. Ağır egzersizler için tasarlanmış ve teri vücudunuzdan uzaklaştırma yeteneği olan giysileri tercih ederek kendinizi mümkün olduğunca rahat tutmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca açık havada egzersiz yapıyorsanız hava durumunu aklınızda bulundurmalı ve ona uygun giyinmelisiniz.

Belirttiğimiz, hem erkek hem de kadınlar için rahat olan bu seçenekleri mutlaka göz önünde bulundurmanızı tavsiye etmekteyiz.

Spor İçin Kıyafet ve Aksesuar Tercihleri

1. Ayakkabı

Çoğu antrenman için doğru spor ayakkabı çiftini seçmek oldukça elzemdir. Genellikle insanlar, ayak boyutuna tam uyan ayakkabılar aramakta, ayakları desteklemek istemekte ve özellikle koşup zıpladığınızda oluşan darbeyi azaltmak istemektedir.

Bununla birlikte eğer yoga ya da pilates yapıyorsanız, spor branşlarının doğası gereği yalınayak olmanız tavsiye edilmektedir.

Eğer hava soğuksa, bir çift kalın çorap giymeyi ihmal etmeyin. Ayrıca eğer spor salonunda antrenman yapacaksanız kendinize özel bir spor salonu ayakkabısı satın almayı ihmal etmeyin.

2. Spor Sütyenleri

Vücudunuza tam oturan standart bir sütyen bulmak kimi zaman zorlu bir süreç olabilir. Antrenman yaparken göğüslerinizi destekleyecek ve sağlama alacak bir sütyeni bulmaya çalışmalısınız. Spor sütyeni alışverişi yaparken, yüksek etkili spor için tasarlanmış olanlardan birini seçtiğinizden emin olmalısınız. Yapacağınız bu tercih özellikle, büyük göğüsleri olan kadınlar için iki kat daha önemlidir. Bir spor sutyeni olmadan yapılan antrenmanlar (özellikle de koşma veya zıplama içeren egzersizler), oldukça rahatsız edici olabilir.

3. Tayt, Eşofman Altı veya Şortlar

Bu durumda en iyi egzersiz kıyafetleri tercihi, kişinin ruh haline ve hava durumuna bağlıdır. Kıyafet seçerken önceliğiniz, kısıtlamadan hareket edebilmenizi sağlayanını (spor tayt ve spor şort gibi) ve bu durumdayken kendinizi iyi hissettirenleri tercih etmek olmalıdır.

Bu ürünlerin seçiminde farkında olmanız gereken en önemli şey; terleme durumunu göz önünde bulundurarak, ona uygun malzeme türünü seçmektir.

4. Atlet veya Tişört

Antrenman sırasında giymek için seçtiğiniz alt spor giyim tercihleri gibi atlet ve tişört giymek de gayet iyi birer seçenektir.

Kadınlar veya erkekler için en iyi antrenman kıyafet kombinleri tercihi, anlık hava durumu ve rahatlık hissiyatına göre değişiklik göstermektedir. Hemen hemen herkes zamanında, spor salonuna büyük beden tişört giyerek gitme deneyimini yaşamıştır. Ancak, bazen spor için tasarlanmış bir egzersiz üstünün seçilmesi cildinizin biraz daha rahat nefes almasına izin verebilir. Buna ek olarak kendinizi harika hissettiren kıyafetlerle çalışmak, egzersiz yaparken kendinize olan saygınızı artırmaya yardımcı olacaktır. Sporda giyebileceğiniz bir üstünüz yoksa, standart tişört veya atlet giymeyi de tercih edebilirsiniz.    

Güncellenme Tarihi : 20.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 13.03.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top