İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Evde Kullanabileceğiniz Fitness Ekipmanları Nelerdir?

"Evde egzersiz yaparken hangi fitness ekipmanları kullanılmalı?" sorusunun en iyi şekilde cevabını almak için makalemizi okuyabilirsiniz.

Spor salonları antrenman yapmak için tasarlanmış mekanlardır. Kimi sporcu bu spor salonu ortamından pozitif yönde etkilenir, kimisi ise sesler ve insanlardan negatif yönde etkilenir. Yoğun geçen dönemlerde spor salonuna gitmek çok zor olabilir. Fakat bu durum vücut geliştirme hedefleri için engel değildir.

Bu makalede 'Evde, ofiste hatta terasta egzersiz yapmak için bir spor ortamı nasıl oluşturulur?" sorusu cevaplanmaktadır.

Spor salonunu eve taşımak belki de yoğun çalışan insanlar için en verimli seçenek olabilir. Her gün çanta hazırlamak, su ve havlu gibi araç gereçleri kontrol etmek, kulaklıkların alındığından emin olmak ve en zoru üşengeçliği yenip kapıdan dışarı çıkabilmek bu yöntemle geride kalabilir.  "Acaba spor salonuna gitmeden verim alabilir miyim?" sorusunun en iyi yanıtı bu makalede bulunabilir. Uygun ekipmanlar ve şartlar sağlandığında tabii ki evde spor yaparak da yüksek verim alınabilir.

Evde Egzersiz İçin Gereken Fitness Ekipmanları 

Öncelikle antrenman yapmak için evin ne kadar müsait olduğuna karar verilmelidir. Belirlenen alan ne kadar geniş ise ekipmanlar da o kadar fazla olacaktır. Böylece evde antrenman yaparken çeşitli kombinasyonlar ile egzersiz yapma fırsatı bulunabilir ve dolaylı yoldan motivasyon da artırılabilir. Evde egzersiz yapabilmek için farklı kas gruplarını çalıştıran çeşitli ekipmanları bir araya getirmek, her gün aynı egzersizleri yapmaktan sıkılmamak adına iyi bir tercihtir.

 

1) Direnç Bandı

Evde spor yapmak için gerekli alanı belirledikten sonra sıra kullanılacak ekipmanları belirlemeye gelir. Direnç bantları, ısınma ve hipertofi için oldukça önemlidir. Direnç bantları ile ısınarak sakatlanma riski en aza indirgenebilir. Aynı zamanda birçok farklı egzersiz direnç bandı ile yapılabilir. Biceps bölgesi çalıştırılırken direnç bandı ile önceden ısıtarak, compound ve bileşik egzersizler çalışıldığı zaman daha çok pump elde edilebilir. Omuz çalışırken bazı egzersizler ağırlığı dirseğe bindirir ve sakatlanma riski artabilir. Direnç bandı sayesinde bunun önüne geçilmiş olunur ve çok tekrar yapılarak aynı verim sakatlanma riski olmadan elde edilebilir.

 

2) Barfiks Çubuğu

Barfiks çubuğu, gerek kalistenik idmanlarda gerekse hipertofi idmanlarında vazgeçilmez bir yere sahiptir. Dolgun bir biceps için barfiks egzersizi es geçilmemelidir. Barfiks çubuğu kullanmanın bir diğer avantajı ise fazla yer kaplamamasıdır.   

Kapı barfiksi sayesinde yer tasarrufu artırılabilir. 

 

3) Ayarlanabilir Dumbell

Dumbell, full body ve özellikle split antrenmanlar için oldukça önemli bir ekipmandır. Geliştirmek istenilen bölgeye odaklanma imkanı sunar. Piramit ve drop setlerle de antrenmanlar dumbell ile şekillenebilir. Ayrıca dumbella takılabilen ağırlık seti de antrenmanlara eklenebilir. Örnek vermek gerekirse: Plate front raise, plate chest press bu şekilde yapılabilir. Ayarlanabilir dumbell portatifliği sayesinde fazla yer kaplamayacak ve oldukça fazla verim avantajı sağlayan bir ekipman olarak evde fitness antrenmanlarına katkı sağlayacaktır.

4) AB Roller

Ab roller sayesinde spor salonunda birden fazla makinede sağlanabilecek verim tek bir egzersizde ve ekipmanda alınabilir. Bu egzersiz ekipmanı ile ondan fazla kas grubu çalıştırılabilir. Örnek vermek gerekirse: En fazla karın kasları, pelvik flekstörler ve oblikler çalıştırılır. Bu egzersiz aletine antrenmanlarda düzenli olarak yer verildiğinde, karın bölgesinde istenilen estetiklik sağlanmış olur (1). Çokça karıştırılan kauçuk roller ekipmanı ise kas toparlanması için kullanılır.

5) Sağlık Topu

Sağlık topu kondisyon ve güç egzersizleri için hatırı sayılır bir ekipmandır. Farklı spor dallarında ve çeşitli antrenmanlarda bu ekipman kullanılabilir. Sağlık topunun kullanıldığı spor dalları; voleybol, boks, basketbol olarak sıralanabilir.

Sağlık topları kas gücünün yanı sıra hareket gücünü de geliştirir. İsteğe göre sağlık topu neredeyse her çeşit antrenmana eklenebilir. Baş üstü kullanımlar (Topu duvara fırlatma, yere fırlatma) ve elmas şınav, oblik ve karın kaslarını en iyi şekilde çalıştırır. Sağlık topunda önemli olan nokta seçilecek ağırlık ve boyuttur. Kullanım alanına göre bir ağırlık seçilmeli ve boyut ona göre ayarlanmalıdır (2).

Güncellenme Tarihi : 1.09.2021
Yayınlanma Tarihi : 27.01.2020
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top