İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Spor (Fitness) Çantası Nasıl Seçilir?

Fitness için spor çantası seçimi belki de ayakkabı ve kıyafet seçimi kadar önemlidir. Çünkü spor çantası, sizin bütün ekipmanlarınızı, spor kıyafetleri ve sporcu yiyeceklerini kolayca taşıyabilmenize yardımcı olabilmelidir. Doğru tasarlanmış, yeterli cebi olan, hacmi geniş olan, dengesi iyi ve taşırken konfor sağlayan çantalar sporcular için idealdir.

Bu yazı, spor çantası seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine odaklanan bir yazıdır. Spor çantaları hakkında fikir oluşturabilmesi ve daha kolay seçim yapılabilir hale gelmesi için hazırlanmıştır.

Spor Çantaları Neden Önemlidir?

Özellikle düzenli spor yapan biriyseniz spor çantası seçiminin önemli olduğunun farkında olabilirsiniz. Spor yapmak bir süre sonra kişide alışkanlık haline geldiğinde spor için ihtiyaç duyulan malzemeler de artar. Zamanla kullandığınız ekipmanlar artabilir. Atlama ipi, küçük dumbbellar, el yayı gibi kolay taşınabilen ekipmanları yanınızda bulundurmak isteyebilirsiniz. Aynı şekilde eğer spor salonuna sık gidiyorsanız çantanızda sürekli yedek kıyafet bulundurmak çanta hazırlamayı kolaylaştırabilir. Bunların yanı sıra kişi spor alışkanlığı kazandıkça beslenme düzeni de değişir. Gün içerisinde kişisel beslenme planına uygun yiyeceklerin kolayca taşınabilmesi için özel kaplar ve tüm bu eşyaları aynı anda düzenli bir şekilde taşıyabilecek bir çanta gerekir.

Spor çantaları gün boyu kişinin yanında olduğundan dayanıklı, uzun ömürlü ve konforlu olmalıdır. İçerisine konulacak eşyaların ağır olması, çantanın dengesizliği ya da saplarının konforsuzluğu sebebi ile kişiyi oldukça zorlayabilir. Taşınması kolay olmayabilir. Birçok kişi çanta içerisinde karışmış eşyaları düzenlemekte zorlanır. Yiyecekler için özel yer ayrılmadıysa ve diğer eşyalar ile iç içe taşınıyorsa olası bir dağınıklıkta yiyecekler eşyalara bulaşabilir. Bu durum sporcu içecekleri ve su için de geçerlidir. Birçok kişi çanta içerisinde açılan ya da patlayan su yüzünden eşyalarını kullanmakta problem yaşar. Son olarak kirli kıyafetlerin diğer eşyalar ile bir tutulması kötü kokunun daha fazla yayılmasına sebep olabilir.

Spor Çantası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Spor çantası seçerken dikkat etmeniz gereken önemli iki unsur vardır. Bunlardan biri konforunuzdur, ikincisi ise fonksiyonelliğidir. Rahatsız bir çanta, postürünüz için sağlıklı değildir. Kullanışsız bir çanta ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır. Bu sebeplerle bir süre sonra tekrar çanta arayışına başlayabilirsiniz. Erkek ve kadın spor çantası modelleri genellikle renk ve boyut olarak farklılık gösterse bile kalite ve malzeme açısından bir farklılıkları yoktur.

Spor çantaları genellikle omuz çantaları, sırt çantaları ve postacı çantaları olarak piyasada bulunurlar. Bunun dışında spor çeşitlerine göre özelleştirilmiş dalış çantası, av çantası ve tenis çantası gibi seçenekler de bulunur. Kullanılan ekipmanların yerlerinin özelleştirildiği bu çantalar (tıpkı tenis çantaları gibi raket için özel bir yere sahiptirler) kişinin antrenman yapacağı zaman eşyalarını daha kolay bir şekilde taşıyabilmelerine olanak tanır.

Fitness ve vücut geliştirme düzenli olarak yaptığınız spor ise kullanmanız gereken çanta bir sırt çantası olabilir. Bazı kişiler üstten açılan omuz çantalarını da tercih ederler. Üstten açılan uzun formlu silindir çantalar da sık tercih edilen modellerdir.

Eğer fitness yapıyorsanız en çok ihtiyacınız olacak eşyaların neler olduğunu düşünün. Spor ayakkabılar, spor havluları, temiz kıyafetler, protein içeceği ve atıştırmalıklar genellikle spor salonu kullanıcılarının taşıdıkları malzemelerdir. Eğer spora işten sonra giden biriyseniz spor öncesi tüketmek için hazırlayacağınız yemekler de olabilir. Tüm bunları çantanıza düzgün bir şekilde yerleştirebileceğiniz, bölmeli, hafif ve omuzlarınızı zorlamayacak spor çantaları iyi birer seçimdir. Yağmurlu havalarda da çantanızı kolaylıkla taşıyabilmek ve seçtiğiniz en iyi spor salonuna bir an önce ıslanmadan ulaşabilmek için su geçirmez çanta modellerini tercih edin.

Kışlık ve su geçirmez çanta modelleri genellikle yağışlı havalara dayanıklı olacak şekilde üretilirler. Kamp yapmayı sevenler için bu modeller yaz kış demeden en kullanışlı olacak modellerdir çünkü toz ve kire karşı dayanıklıdırlar, daha kolay temizlenebilirler. Bu modellerin fermuarları da suyu geçirmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Çoğu zaman çok bölmelidirler. Üzerlerinde eşyalarınızı sıkıştırabileceğiniz ve elinizde taşımak zorunda kalmayacağınız lastik bağlar, yanlarında büyük su bölmeleri, spor ayakkabılarınızı bağlayabileceğiniz bölgeleri bulunur.

Outdoor sporları ile uğraşan kişiler için tasarlanan çantalar ayrıca çoğu zaman en konforlu çantalardır. Bunun sebebi ise zorlu şartlarda yapılan spor sırasında kişinin vücuduna, omurgasına, omuzlarının üstüne ve beline en az baskıyı yapacak şekilde tasarlanmalarıdır.

Islaklığı emmeyen, su geçirmez çanta modelleri yüzücüler için de uygun seçimlerdir. Su sporları ile uğraşan biriyseniz seçeceğiniz çantanın, kuru ve ıslak eşyalarınızı mutlaka birbirinden ayrı tutabileceği bölmeleri olmalıdır.

Güncellenme Tarihi : 1.10.2021
Yayınlanma Tarihi : 15.04.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top