İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Soya Proteini Nedir?

Whey proteini, proteinin yapı taşları olan ve kas yapımından sorumlu amino asitler bakımından zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Whey proteini kaslar tarafından çok hızlı bir şekilde emildiği için antrenman sonrası kullanım için idealdir ve diğer protein kaynakları ile kıyaslandığında daha üstündür. Ancak bir protein kaynağı var ki, neredeyse whey proteini kadar etkilidir: Soya Proteini

Soya Proteini

Soya proteini yıllar boyunca kas geliştirmeye bir katkısı olmadığı gerekçesiyle alay edilmiş, basında hakkında asılsız bilgiler yer almış bir üründür. Peki öyleyse neden etkisi kanıtlanmış whey proteini yerine soya proteini kullanalım?

Söylentilerin aksine, soya proteininin testosteron ve kas gelişimine etkileri üzerine yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, soya proteini yağsız kas hücrelerinin gelişmesinde whey proteini kadar etkili bir proteindir. 

Soya Proteini Faydaları

Baklagillerden olan soya fasülyesinden elde edilen soya proteini, 5000 yıldır besin zincirinde yer alan ve insan vücudu için gerekli tüm amino asitleri ve kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, çinko, potasyum, C vitamini ve B1, B2, B3, B5, B6, B9 vitaminlerini içeren, yüksek kaliteli bir bitkisel protein kaynağıdır.

Amerika’nın 1880 yıllarında tanıştığı soya fasülyesi, o zamana kadar -ve halen- Asya mutfağının temel malzemelerinden biriydi. Soya fasülyesinin %30’u karbonhidrat (bunun %15’i liftir), %38’i protein, %18’i yağ (bunun %85’i doymamış yağdır) ve %14’ü sudur. Soyada sağlık için gerekli olan temel amino asitlerin hepsi bulunur.

Daha detaylı bilgiler için, "Soya Protein Yararları Nelerdir?" makalesine göz atabilirsiniz.

Soya proteini ve whey proteini birlikte kullanıldıklarından, birbirlerini tamamlayan proteinlerdir. Whey proteini dallı zincirli amino asitler yönünden zengin olduğu için, egzersiz sırasında vücuda ihtiyacı olan eneriyi sağlar. Soya proteini de yüksek oranda arjinin ve glutamine içerir. Arjinin kasların  oluşmasını sağlayan anabolik hormonları tetikler ve glutamine de metabolik stresi azaltmak açısından gereklidir.

1. Protein Sindirilebilirliği Düzeltilmiş Amino Asit Skoru (PDCAAS) 1.0’dır. Bu bir proteinin alabileceği en yüksek değerdir.

2. Amino asit profili sayesinde ilave edildiği besinlerin besin değerini arttırır.

3. Kolesterolü ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu için, hayvansal proteinlere kıyasla kalp hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olur.

4. 1999 yılında FDA’nın yaptığı bir açıklamada günde 4 porsiyon soya proteini tüketmek, kötü kolesterolü (LDL) %10 düşürmektedir.

5. LDL’yi düşürse de HDL’yi (iyi kolesterolü) etkilememektedir. Amerikan Kalp Derneği kalp sağlığı açısından soya tüketimini önermektedir.

6. İçerisinde bulunan izoflavonlar gibi bioaktif elemenler sayesinde kolon kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

7. İzoflavonlar aynı zamanda antioksidan etkiye sahip olduğu için vücuttaki yangıyı azaltır ve aynı zamanda antrenman sonrası iyileşme dönemini hızlandırır.

8. Tüketiciler için en büyük faydalarından biri de maliyetinin diğer protein kaynaklarından daha düşük olmasıdır.

9. Kadın sağlığı için çok önemli faydaları vardır. Menopoz belirtilerinin azalmasına yardımcı olur, kas sağlığını korur ve içerisindeki pitoöstrojenler sayesinde meme kanseri riskini azaltır.

10. Kas kütlenizi arttırmaya yönelik egzersizler yapıyor ve kendinize kas gelişimini destekleyecek anabolik bir yardımcı arıyorsanız, soya proteinini ister tek başına ister whey proteini ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Soya Proteini Üretimi

Yiyeceklerde ve besin desteklerinde kullanılacak soya proteinini elde etmek için soya fasülyesi birkaç aşamadan geçer ; 

1. Soya fasülyeleri temizlenir, ayıklanır ve soya fasülyesi taneleri preslenerek ince gevrekler haline getirilir.

2. Soya gevreklerinden soya yağı ayrıştırılır.

3. Daha sonra soya gevrekleri kurutulur ve yağsız soya gevreği elde edilmiş olur.

4. Bu yağı alınmış soya fasülyesi gevrekleri, üç ürünün en temel malzemesini oluşturur: soya proteini konsantresi, soya proteini izolesi ve dokulu (tekstüre) soya proteini.

Soya proteini içeren yiyecekleri öğrenmek için “Soya Proteini İçeren Besinler Nelerdir?” makalesini mutlaka okuyun.

Soya Protein Çeşitleri

1. Konsantre Soya Proteini (KSP)

Soya fasülyelerinden yağ ayrıştırılırken aynı zamanda soya gevreklerinin içindeki tüm nem kaybolur. Soya proteini konsantresi bu yapım aşamasında ortaya çıkan üründür. En az %65 protein ve karbonhidrat içerir. Yağsız soya fasülyesinden elde edilen bu ürün emülsiyon özellikleri nedeni ile unlu gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılır.

2. İzole Soya Proteini (ISP)

Whey proteini izolesi gibi, izole soya proteini de soya proteininin en saf halidir. Yağı alınmış soya gevrekleri su ile seyreltilmiş alkali içinde eritilir ve bu işlem sırasında erime özelliği olmayan lifler ayrıldıktan sonra pH seviyesi 7’ye ayarlandıktan sonra tekrar eritilir ve kurutularak izole soya proteini elde edilir. İzole soya proteini, salam ve sosis gibi yağ oranı yüksek işlenmiş et ürünlerinde kullanılmaktadır ve pişirme esnasında ortaya çıkan küçülme ve ağırlık kaybını azaltmaktadır. Karbonhidrat içermez ve protein oranı en az %90’dır.

3. Tekstüre Soya Proteini (TSP)

Konsantre soya proteininden elde edilen tekstüre soya proteini, et sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Sucuk, salam, sosis, tavuk burger, hamburger, köfte ve yeniden yapı kazandırılmış tavuk ürünleri (nugget, şinitzel, cordon bleu vb.) ve vejetaryenlere yönelik ürünlerde kullanılan tekstüre soya proteini, pişirme sırasında bu ürünlerin salgıladıkları suyu emerek, ürünün küçülmesini önler ve görünümlerine katkıda bulunur. Protein oranı düşük gıdaların besin değerini arttırır. Yağ oranı yüksek gıdaların kalori miktarını düşürür. Tek başına soya eti ve soya kıyması olarak da kullanılabilir.

Soya Proteini Destekleyen Araştırmalar

Daha önce düşünülenin aksine yapılan son araştırmalar soyanın testosteronu düşürmediğini ve östrojeni de arttırmadığını ortaya koymaktadır.

Bu araştırmaların ilki 2004 yılında Amerika Ulusal Süt Ürünleri Konseyi tarafından ‘American College of Sports Medicine’ toplantısında sunulmuştur. Bu araştırmada yağsız süt ve maltodekstrine kıyasla spordan sonra soya içeceği tüketilmesinin yağsız kas kütlesini ve gücü arttırdığını göstermiştir. Kas hipertrofisi (aşırı büyüme) söz konusu olduğunda soya proteininin süt proteini kadar etkili olduğu ve spor sonrası ideal bir içecek olduğu görülmüştür.

12 hafta süren bir diğer araştırmada her gün 50 gr. alınan 4 farklı protein (izole soya proteini,  konsantre soya proteini, soya ve whey proteini karışımı ve whey proteini konsantresi) kıyaslanmıştır ve direnç egzersizi yapan erkeklerdeki kas gücü artışına ve testosteron hormonuna olan etkilerine bakılmıştır. Solae firması tarafından 2005 yılında 41 atlet arasında yürütülen bu araştırmada, besin desteği olarak kullanılan 4 farklı protein tozunun da yağsız kas kütlesini arttırdığı ve hormon seviyelerine herhangi bir etkisi olmadığı bulunmuştur. İleriki takiplerde ise oluşan kas kütlelerinde bir azalma görülmemiştir.

Soya proteini çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top