İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Soya Protein Yararları Nelerdir?

Soya proteini, soya fasülyesinden elde edilen bir proteindir. Bitkisel kaynaklı olmasına rağmen tam bir protein kaynağıdır.

Soya bazlı besin destekleri sadece vejetaryenler ve veganlar için değildir; tüm temel amino asitleri içerdiği için, protein ve albümin kaynağı olarak herkes tarafından süt ürünleri yerine rahatlıkla kullanılabilir.

Soya Proteini

Temel amino asitler, insan vücudu tarafından üretilemeyen ve dışarıdan alınması gereken yapıtaşlarıdır. Soya proteini de whey proteini, kazein proteini ve albümin gibi tüm temel amino asitleri içeren tam bir protein kaynağıdır. Whey proteini ya da yumurta proteinine alerjisi olanlar, onların yerine soya proteini kullanabilir. Soya proteini hiç kolesterol içermediği için ve içinde çok az miktarda yağ bulunduğu için, bazı kişilerin ilk supplement tercihidir.

Soya proteini içeren yiyecekleri öğrenmek için “Soya Proteini İçeren Besinler Nelerdir?” makalesini mutlaka okuyun.

Soya Proteini Yararları

1. Et Proteini Yerine Kullanılabilir

Soya proteini, et ile alınabilecek proteinin yerine kullanılabilir. Et çok fazla hayvansal yağ içerdiği için kan yağlarının seviyesini yükseltir ancak soya proteininde hiç yağ yoktur. Üstelik ette bulunan tüm amino asitler soyada da vardır ve bu amino asitler yağ oranını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu amino asitler vücudun insülin üretiminde rol oynarlar.

2. LDL Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nin 1999 yılında incelediği 27 klinik araştırmanın sonucunda ortaya çıkmıştır ki, her gün 4 porsiyon soya proteini (günlük 25-50gr. soya proteini tozu) tüketmek kötü kolesterolü (LDL) %10 oranında düşürebilmektedir ve bu durum iyi kolesterol (HDL) seviyesini düşürmemektedir. Araştırmalar soya proteininin LDL kolesteroldeki plazma yapıya saldırdığını göstermektedir.

3. Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Doktorlar kolesterol seviyesindeki %1 azalmanın kalp hastalıklarına yakalanma riskini %2 düşürdüğünü söylemektedir. Diyetinize soya eklediğinizde, doymuş yağ tüketiminiz azalır ve kan yağlarınızla birlikte kolesterolünüz düşer. Soya proteininin kötü kolesterolü (LDL) düşürerek ve arterleri daraltarak kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltması bile, tek başına soyayı süper bir besin yapmaya yetmektedir. Soyada bulunan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri de kalp sağlığına iyi gelmektedir.

Diyetinize soya proteini ekleyip düzenli olarak tükettiğinizde, zaman içinde damarlarınız güçlenir, kan akışınız iyileşir ve daha sağlıklı bir kalbe sahip olursunuz. Tabi sadece soya proteini tüketerek sağlıklı bir kalbinizin olmasını beklemek yanlıştır; aynı zamanda şekerden ve fazla yağdan uzak durarak, aktif ve sağlıklı bir yaşam sürmeniz gerekmektedir. Soya proteini sizi bu konuda en iyi şekilde destekleyecek besin desteğidir.

4. Prostata Yakalanma Riskini Azaltır

Çok fazla soya tüketimi olduğu bilinen Asya’daki nüfus üzerinde yapılan araştırmalarda, tofu ve soya sütü gibi fermente edilmemiş soya ürünleri tüketen erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin daha az olduğu görülmüştür. Her gün 2 porsiyon soya ürünü tüketen Asyalı erkekler, tüketmeyenlerden %30 ila %50 daha az prostat kanseri riski taşımaktadır.

Bunun yanında prostat kanserine yakalanmış erkekler arasında yapılan araştırmalar, soya proteini tozu kullanmanın prostat kanserinin büyümesine neden olan PSA antijeni ve kanserin metastaz yapmasını sağlayan enzimin seviyelerini düşürdüğü görülmüştür. Aynı zamanda soya proteini tüketimi, kanser tedavisi sırasında uygulanan ışın tedavisinin yan etkilerini de azaltmaktadır. Bu sonuçlar heyecan verici olsa da resmi olarak kanıtlanması için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

5. Meme Kanserine Karşı Koruma Sağlar

Soyanın günlük diyetin bir parçası olduğu Asya ülkelerinde meme kanserine yakalanma oranı batıdaki ülkelere oranla çok daha azdır. Bu istatistiki durum, soyanın meme kanserini önlediğine dair araştırmalar yapılmasına önayak olmuştur.

Çin’de ve Amerika’da yapılan araştırmalar günde 1-1,5 porsiyon soya proteini tüketmenin, meme kanserine yakalanma riskini %25 ila %50 seviyesinde azaltabileceğini göstermektedir. Ne kadar erken yaşta soya tüketmeye başlanırsa, soyanın meme kanserine karşı koruma gücü de o kadar artmaktadır. Bu koruma gücünün meme dokusunun gelişmeye başladığı yıllarda ortaya çıktığı ve soya izoflavonlarının meme hücrelerinin ileriki yıllarda kanser hücrelerine dönüşmemesi için koruyucu görevi gördüğü düşünülmektedir.

Yüksek oranda soya proteini tüketen ve yüksek östrojen seviyesine sahip genç kadınlarda, soya proteininin meme kanserine yakalanma riskini bir miktar düşürdüğünü gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Ama ne yazık ki bu sonuçlar menopoz dönemindeki kadınlar için geçerli değildir; hatta menopoz dönemine giren daha yaşlı kadınların çok fazla soya proteini tüketmesinin zararlı olabileceği düşünülmektedir.

Ne var ki, Amerikan Kanser Cemiyeti, soya proteininin bazı kanser türlerine yakalanma riskini azalttığına dair birkaç tane deneysel araştırmanın olduğunu ancak henüz ellerinde bu konuya dair kesin bir kanıt olmadığını söylemektedir.

6. Menopoz Belirtilerini Azaltır

Pek çok kadın menopoz öncesinde ve sonrasında, östrojen seviyelerinin düşmesi sebebiyle oluşan ateş basması, gece terlemesi gibi yaşam kalitelerini etkileyebilecek yan etkilerle baş etmek için soya içeren besin destekleri kullanmaktadır. Soya proteininde östrojen ile benzerlik gösteren ve pitoöstrojen adı verilen izoflavonlar bulunur. Şimdiye kadar yapılan 50’den fazla klinik deneyde görülmüştür ki, izoflavon içeren besinler tüketen kadınların menopoza bağlı olarak yaşadıkları olumsuz koşullar azalmış. İzoflavonlar ateş basmalarını %50 azaltmaktadır. 2 porsiyon soya proteini menopozun etkilerini azaltmaya yetecek kadar izoflavon içermektedir.

7. Kemikleri Güçlendirerek Osteoporoza Karşı Korur

Menopoz döneminde östrojen seviyesinin düşmesi ile birlikte kemik yoğunluğu azalmaktadır. Menopoz dönemindeki kadınlar osteoporoza (kemik erimesi) karşı korunmak için de soya proteini tüketmektedirler.

Kemik yoğunluğunu arttıran osteoporoz ilaçlarının ani femur (uyluk kemiği) kırıklarına yol açtığı bilinmektedir. İlaç kullanımı yoğunluğu artarken ne yazık ki esnekliği kaybolan kemikler, tıpkı tebeşir gibi kolayca kırılabilmektedir. Bu yüzden kadınlar soya gibi doğal kalsiyum ve östrojen kaynaklarına yönelmektedir. Chicago Illinois Üniversite’sinde yapılan bir araştırmada izole soya proteini tüketmenin kemik yoğunluğunu arttırdığı gibi kemik kalitesini de arttırdığı görülmüştür.

Diğer ülkelerden daha fazla soya tüketen Asyalı kadınların menopoz döneminde çok daha az kemik kırığı ile karşılaştıkları bilinmektedir. Ancak soya proteini ve izoflavon destekleri karşılaştırıldığında farklı sonuçlar elde edilmiştir. Soya proteininin kemik erimesine karşı koruma sağlayıp sağlamadığı henüz kesin bulgularla ispatlanmamış olsa da, içerdiği kalsiyum ve protein sayesinde soyanın kemik sağlığına katkıda bulunduğu kesindir.

8. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Soya izoflavonlarının sağlıklı insanların bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dair pek çok araştırma bulunmaktadır. Menopoz dönemindeki 50 kadın ile yapılan 16 haftalık bir araştırmada, günde 70 mg. soya izoflavonu alan kadınların T-hücrelerindeki aktivitede artış görülmüştür ve bağışıklıkları artmıştır. T-hücreleri, herhangi bir enfeksiyon ya da hastalık durumunda vücudun ilk tepki veren akyuvar hücrelerinin bir alt grubudur ve bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynamaktadır.

9. Cildi Güzelleştirir

Pek çok kozmetik ürününde ve kremlerde soya özütü bulunmaktadır çünkü yapılan araştırmalar soyanın sağlığa iyi geldiği kadar cilde de iyi geldiğini göstermektedir. Soya izoflavonları östrojen reseptörlerine yapışarak cildin daha esnek görünmesini sağlar ve kolajen sentezini arttırır.

10. Diğer Besinlerin Daha Faydalı Olmasını Sağlar

Soya proteini içeren soya sütü ve tofu gibi tüm yiyeceklerde temel amino asitlerin tamamı olduğundan, yediğimiz diğer yiyeceklerin de enerjiye dönüştürülmesi kolaylaşır ve vücudumuz için daha faydalı hale gelmesini sağlarlar.

Soya proteini çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top