İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Pump Nedir?

Yoğun bir antrenman sonrasında kaslarınızda oluşan gerginlik ve dolgunluğu hiç hissettiniz mi? Bu duruma fitness dünyasında genellikle “pump” denir. Pump etkisi, egzersiz sırasında kaslara artan kan akışının bir sonucudur. Bu da kasların şişmesine ve kanla dolmasına neden olur (1). Birçok fitness tutkunu için son derece arzu edilen bir duygudur.

Direnç egzersizinin hücre içi ve hücre dışı su dengesinde akut değişikliklere neden olduğu gösterilmiştir (2). Bu değişikliklerin kapsamı elbette egzersizin türüne ve antrenmanın yoğunluğuna bağlıdır. Sıvı dengesindeki bu değişikliklerin işleyişi ise şu şekilde açıklanabilir: Yoğun kas kasılmaları sırasında, çalışan kaslardan kanı alan damarlar sıkıştırılırken, atardamarlar çalışan kaslara kan iletmeye devam eder ve böylece kas içi kan plazmasının konsantrasyonunda artış meydana gelir. Bu, plazmanın kılcal damarlardan interstisyel boşluklara sızmasına neden olur. İnterstisyel boşluklarda sıvı birikmesi, plazmanın kas içine geri akışını tetikler. Bu durum ise "hiperemi" olarak açıklanır. Yani pump, daha bilimsel bir ifadeyle hiperemi anlamına gelir (1).

 

Pump Etkisi Nasıl Elde Edilir?

Pump etkisi ağırlıklı olarak direnç egzersizi, özellikle de sınırlı dinlenme aralıklarıyla orta ila yüksek tekrarlar içeren "vücut geliştirme tarzı antrenman" ile elde edilir (3).

Pump etkisinin genellikle geçici bir olay olduğu düşünülür. Vücut geliştirme sporcularının sahnede kaslarının dolgun ve yoğun görünmesini sağlamak amacıyla yarışmadan hemen önce yüksek tekrarlı setler yaparak pump etkisi oluşturdukları bilinmektedir.

Pump’ın kısa vadeli etkileri iyi bir şekilde belgelenmiş olmasına rağmen, son araştırmalar aslında uzun vadeli etkilere aracılık edebileceğini öne sürer.

 

Pump için Kullanılan Supplement’ler Nelerdir?

Pump odaklı preworkout ürünlerinde genellikle yer alan üç içerik ve araştırılan ortalama oranları aşağıdaki gibidir (4, 5, 6):

  • L-sitrulin: 6–8 gram
  • L-arjinin: 3–6 gram
  • Betain: 2,5 gram

Bu bileşenlerin etkinliği üzerine bazı araştırmalar mevcut olsa da pump ürünlerinin spor performansı üzerindeki uzun vadeli etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Mevcut durumunuz ve aktif yaşam biçiminiz üzerinden değerlendirme yapılabilmesi için herhangi bir sporcu takviyesi kullanmadan evvel doktorunuza danışmanız önerilir.

Güncellenme Tarihi : 13.09.2023
Yayınlanma Tarihi : 13.09.2023
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top