İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Protein Tozunun Yararları Nelerdir?

Protein Tozunun Beş Faydası

Protein Tozu Kas Kaybını Önlemeye Yardımcı Olur

Spor yapsanız da yapmasanız da her gün belirli bir miktarda protein almanız gerekmektedir. Bu miktar gram olarak spor yapanlar için kilosunun iki katı, yapmayanlar için ise kilosu kadardır. Aldığınız protein ile birlikte gelen amino asitler, sağlığınızı korumak için vücudunuzun çeşitli bölgelerinde farklı amaçlar için kullanılırlar. Proteinin belki de en önemli faydalarından biri yeni kas dokusu inşa etmek ve hasar gören kasları onarmaktır.

Yeteri kadar protein alınmadığında vücutta yeni kas dokusu oluşmamaya başlar. Protein, aynı zamanda vücudun nitrojen dengesini de sağlar (vücut geliştiriyorsanız nitrojen seviyesi artacaktır). Aldığınız protein, yağsız kırmızı kas kütlesi denilen ‘lean body mass’i kaybetmemenize yardımcı olur.

Zayıflamaya çalışıyor ve ekmek, makarna ve pirinç gibi karbonhidratları tüketmekten kaçınıyorsanız, protein ihtiyacınız artacaktır. Yeterince et, süt, yumurta, peynir, yoğurt ya da balık gibi hayvansal proteinler almıyorsanız, protein tozu bu konuda size büyük fayda sağlayacaktır.

Protein Tozu Egzersiz Sonrası Kas Onarımını Destekler

Yapılan birçok araştırmaya göre egzersizlerden önce ve sonra protein tüketimi, vücudun protein sentezleme hızını artırmaktadır. Spordan önce ve sonra içeceğiniz emilim hızı yüksek bir whey protein tozu, fitness hedeflerinize çok daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır.

Egzersizden 45 dakika önce içeceğiniz protein shake, kaslarınızı korur ve egzersiz sırasında oluşabilecek kas yıkımını önler. Egzersiz bittikten sonra içeceğiniz protein tozu ise, vücudunuzdaki amino asit stoklarını destekleyerek kas onarımına yardımcı olur.

Whey proteini, vücut tarafından en iyi absorbe edilen proteinlerden biridir. Biyolojik değerinin tavuk ve balıktan daha yüksek olması, vücut tarafından daha iyi emilmesini sağlar. Fakat bu durum, whey proteininin tavuk ve balık yerine tüketilebileceği anlamına gelmemelidir. Sağlığınız için tüm protein kaynaklarının dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Protein Tozu Kemikleri Güçlendirir

Kalsiyum, kemiklerin güçlenmesinde ve yüksek enerji seviyelerinin korunmasında önemli bir role sahiptir. Günlük kalsiyum ihtiyacınızı, süt ürünleri ya da whey proteini tüketerek giderebilirsiniz. Ortalama bir ölçek protein tozu, günlük almanız gereken kalsiyum miktarının %20’sini karşılamaktadır.

Protein Tozu Vejetaryenler İçin Protein Desteği Sağlar

Vejetaryenlerin günlük protein ihtiyaçlarını karşılamaları et tüketenlere nazaran daha zordur. Sadece bakliyat, kuruyemiş ve sebzelerden alınan bitkisel proteinler, vücudun ihtiyacı olan proteinlerin tamamını karşılayamaz. Piyasada bulunan soya protein tozları, yumurta akı tozları ve pirinç proteini tozları gibi ürünler bu konuda vegan ve vejetaryenlere yardımcı olmaktadır.

Protein Tozu Öğünlerinizi Planlamanıza Yardımcı Olur

1 adet muz, 1 bardak yağsız süt ve 1 kaşık fıstık ezmesi ile birlikte blenderda karıştıracağınız bir protein shake hazırlamak sadece 2 dakikanızı alacaktır. Ayrıca hemen tüketmeseniz bile buzdolabında birkaç saat beklemesinde sakınca yoktur. Yine 1 ölçek protein tozu, 1/3 su bardağı yulaf ezmesi ve 1-2 su bardağı su ile hazırlayacağınız protein karışımı sizi bir süreliğine idare edecektir. Böylelikle ara öğünlerinizi önceden hazırlayarak zaman kazanabilir, sağlıksız atıştırmalardan uzak durabilir, günlük kalori alımınızı da kontrol altında tutabilirsiniz.

Protein tozunun nasıl elde edildiğini merak ediyorsanız “Protein Tozu Nasıl Yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 9.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top