İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Protein Tozunda Trans Yağ Var mıdır?

Trans Yağ Nedir?

Trans yağ, doğada az bulunan bir doymamış yağ türüdür. Genellikle hazır ürünlerin aroma sürekliliğini ve raf ömrünü uzatmak için kullanılır. Dolayısıyla çoğunlukla endüstriyel yöntemlerle üretilir.

1950’li yıllarda doymuş yağa olan bir güvensizliğin başlamasından sonra, 1980 yılında birçok aktivistin trans yağı ve doymamış yağları “daha sağlıklı bir alternatif” olarak savunması, trans yağların tekrar beslenmemize dahil olmasına sebep olmuştur.

2000’lerden itibaren trans yağ tüketimindeki %58 oranındaki düşüş ise, insanların el birliğiyle trans yağın karşısında durduğunu gösteren bir kanıt olmuştur.

Trans Yağ Nelerde Bulunur?

Trans yağ en çok hazır gıdaların içinde bulunur. Abur cubur diye tabir edilen paketlenmiş yiyeceklerde, margarin yağlarda, fast food yiyeceklerin birçoğunda ve dondurulmuş gıdalarda trans yağ bulunur.

Trans Yağ Doğada Nerede Bulunur?

Trans yağ, geviş getiren hayvanların bazılarında bulunur. 4 bölmeli mideye sahip olan keçi, koç, bufalo, sığır gibi hayvanlarda trans yağ midede üretilir. Sütte, tereyağında ve ette de bu sebepten dolayı bulunur.

Trans Yağ Tüketilmeli midir?

Trans yağ günlük hayatta tüketilen birçok besinde bulunmaktadır. Dünyanın beslenme ile ilgili önemli kuruluşları World Health Organization (WHO) ve American Dietetic Association (ADA), trans yağların yaşamsal aktivitelerin sürdürülebilirliği için bir önem taşımadığından ve vücuda bir katkı sağlamadığından dolayı, tüketiminin günlük besin ihtiyacının %1’ini geçmemesini tavsiye etmektedir.

Trans Yağın Zararları Nelerdir?

Trans yağlar en çok kalp hastalıklarıyla ilişkilendiriliyor. Özellikle kalp atardamarlarında sağlık riskini artırmaktadır. Günümüzde yüz binin üzerinde kalp hastalığı kaynaklı ölüm, trans yağ tüketimi ile ilişkilendirilmektedir. Araştırmalara göre trans yağ tüketiminde %2’lik her artış, kalp hastalıkları riskini %23 arttırıyor.

Trans yağlar, LDL-C (düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol, kötü kolesterol olarak da geçer) artışına sebep olurken, HDL-C (yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol, iyi kolesterol olarak da geçer) düşüşüne sebep olur. Bu da damar sorunlarını beraberinde getirebilir.

Ek olarak trans yağlar; kanser, diyabet, obezite, karaciğer yetmezliği, alzheimer gibi hastalıklarla da pozitif ilişkilendirilmektedir.

Protein Tozları ve Trans Yağın Aslında Varolmayan İlişkisi

Bir besinde trans yağ bulunuyorsa, trans yağ miktarının içerikte yer alması zorunludur. Yalnızca bir besin içeriğinde trans yağ miktarı %0.5’i geçmediği durumlarda, yani besinin sağlık kuruluşlarının belirlediği sınırda trans yağ içerdiği durumlarda, trans yağ miktarını belirtmek zorunlu değildir.

Protein tozlarına bakıldığında böyle bir içeriğin bulunmadığı görülmektedir. Yani protein tozlarında trans yağ bulunmamaktadır.

Kadınların protein tozu kullanımı hakkında bilgi edinmek için “Kadınlar Protein İçebilir mi?” makalesini okuyabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 27.12.2017
Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top