İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Likit Amino Asit Ne Zaman Kullanılır?

Likit Amino Asit Nedir?

Sıvı amino asit adıyla da bilinen likit amino asit, tadı ve rengiyle soya sosunu andıran bir çeşit yemek sosudur. Hindistan cevizi özünün tuz ve suyla fermente edilip soya fasulyesinin asidik çözeltisi ile işlenerek elde edilen serbest amino asitlerden oluşur (1). Kullanılan yemeklere tuzlu ve tatlı/ekşi bir tat katar. Soya sosuna kıyasla tadı biraz daha hafiftir; bu nedenle daha rahat tüketilebilir.


Likit Amino Asit Ne Zaman Kullanılır?

Genellikle yemeklere veya salatalara eklenerek tüketilebilecek bir forma sahip olan likit amino asit, hazırlanan öğünlerin tuz ve tatlı/ekşi (umami) ihtiyacını karşılamak amacıyla herhangi bir zamanda kullanılabilir. Öğle veya akşam saatlerinde tüketilen öğünlerde, damak tadına bağlı olarak değişen miktarda; yiyecekleri tatlandırmak için tercih edilebilir. 


Likit Amino Asit Nasıl Kullanılır?

Likit Amino Asit ile Salatalarınıza Tat Katın

Örneğin; limonlu lahana salatasına likit amino asit eklendiğinde oluşacak umami (Japonca’da “hoşa giden tat” anlamına gelen “umami”, tatlı, ekşi, acımtırak/buruk ve tuzlu ile birlikte beş temel tattan biridir) patlaması, salatayı sağlıklı olduğu kadar lezzetli bir hale de getirecektir. .

Ultra Leziz Bir Humus Yapın

Humus tarifinde tadı başka bir seviyeye taşımak için sıvı amino asitler kullanılabilir. Fakat bu yapıldığında ekstra yağ eklenmez. Böylece daha taze ve daha sağlıklı bir humus elde edilebilir. 


Çiğ Sebzelerin Yenilebilir Olmasını Sağlayın

Sebzelerin buzdolabında bir veya iki gün bekletilmesine izin verildiğinde lezzetleri daha da artar. Zeytinyağından ve amino asitlerden gelen yoğun aroma ile çiğ sebzeler, diyeti sabote etmeden patates cipsi özleminin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.  


Basit Bir Sote Yapın

Özellikle lahana sote; likit amino asit, sarımsak ve sirke ile birlikte inanılmaz bir lezzete sahip olabilir. Günlük olarak yeşillik tüketimini keyifli bir hale getirerek lahananın faydalarından yararlanılabilir. 

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 30.04.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top