İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kompleks Protein Nedir?

Kompleks protein tozu, birden fazla protein karışımından oluşur. Kompleks protein tozları whey (peynir altı suyu) proteini, yumurta proteini (albümin), süt proteini (kazein) ve soya proteini karışımından elde edilir.

Kompleks protein tozu, birden fazla protein karışımından oluşur. Kompleks protein tozları whey (peynir altı suyu) proteini, yumurta proteini (albümin), süt proteini (kazein) ve  soya proteini karışımından elde edilir. Farklı emilim sürelerine sahip protein tozlarının birleşiminden meydana geldiği için, kompleks protein tozu kısa ve uzun süreli protein ihtiyacınızı tek seferde giderir.

Kompleks Protein Tozu

Kompleks protein tozu içerisindeki çeşitli proteinler belirli zaman aralıklarıyla, sindirim zamanları geldiğinde etkilerini gösterir ve sanki bir zamanlayıcı ile ayarlanmış gibi uzun bir süreye yayılan protein desteği sağlarlar. İçeriğindeki farklı proteinler ve amino asitler, farklı sindirim sürelerine sahip olduğu için yaklaşık 8 saat boyunca kaslarınız için protein desteği sağlar ve kas yıkımını önlemeye yardımcı olur. Kreatin içeren kompleks proteinler kas gelişimine yardımcı olduğu gibi hacim ve dayanıklılık arttırma açısından da destek sağlamaktadır.

Kompleks (blend) proteinler, günün herhangi bir saatinde ve istediğiniz ana veya ara öğünde kullanılabilir. Kaslarınızı geliştirmek, incelmek ya da diyetinize daha fazla protein eklemek istediğinizde, kompleks proteinler kilo ve iştah kontrolü sağladığı gibi bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. İçeriğindeki hızlı ve yavaş sindirilen farklı proteinler sayesinde, kompleks proteinler antrenman sonrasında kaslarınızın protein sentezlemesine ve kas yıkımından korumasına (katabolizm) büyük ölçüde yardım eder. Bu çifte etki sayesinde istediğiniz fitness sonuçlarına daha hızlı sürede ulaşmanız mümkündür.

Kompleks Protein İçeriğindeki Proteinler

1. Whey Proteini

Hızlı emilime sahip yüksek kaliteli bir proteindir. Kasları ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için idealdir. Antrenman sonrasında kas gelişimini destekler.

2. Kazein (Süt proteini)

Yavaş emilimi sayesinde kaslara uzun süreli amino asit desteği sağlar. Kas yıkımını önlemeye yardımcı olur. Uzun süreli tokluk sağlar.

3. Yumurta Beyazı Proteini (Albümin)

Orta hızda bir emilime sahiptir ve sağlık açısından mükemmele yakın bir amino asit profili vardır. Yağ, kolesterol, şeker ve laktoz içermez.

4. Soya Proteini

Pitoöstrojen yönünden zengin, bitkisel kaynaklı bir proteindir. Vejetaryenlerin ve veganların kullanımı için uygundur. Whey proteini gibi tüm temel amino asitleri içerir ve emilimi hızlıdır.

Whey Protein Kompleksi

Bir whey protein blendi (kompleks whey proteini) üç farklı whey proteininden oluşur ;  izole whey, konsantre whey ve hidrolize whey. Aynı zamanda bu karışımın içine kreatin, kompleks karbonhidratlar, glutamin, dallı zincirli amino asitler (BCAA) ve özelleşmiş yağlar (CLA) gibi performansı arttırabilecek çeşitli yan ürünler de eklenir. Bu eklenen maddeler firmalara göre değişiklik gösterir. 

Bir kompleks whey proteini ürününde en hızlı kana karışan protein hidrolize whey proteinidir. Daha sonra izole whey proteini ve en son da konsantre whey proteini sindirilir ve kaslardan sentezlenmek için kana karışır. Whey protein karışımları aşamalı olarak kana karıştığı için bazı kompleks protein ürünlerinde “phase” yani aşama kelimesi bulunur. Ancak bu aşamalı sindirimi kazein proteininin yavaş sindirilmesi ile karıştırmamak gerekir çünkü kompleks whey proteinler kazein proteininden daha hızlı sindirilir. Kompleks proteinlerde bulunan dallı zincirli amino asitler  (BCAA) ve Glutamin gibi yan ürünler, kana çok hızlı karışır ve kas yapımına yardımcı olurlar.

Kompleks Protein Üstünlüğü

2014 yılında Teksas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, spor yaptıktan sonra tüketilen soya, whey ve kazein proteini karışımından oluşan bir kompleks proteininin, tek başına whey proteini tüketmeyle kıyasla, kaslara 1 saat daha fazla amino asit desteği sağladığı ortaya çıkmıştır.

Bu klinik araştırmada 19 genç yetişkinden oluşan grubun bir kısmı, yoğun direnç egzersizlerinden 1 saat sonra %50’si kazein, %25’i whey ve %25’i soya proteininden oluşan 19 gr. kompleks (blend) protein tüketmiş, grubun geri kalanı ise 19 gr. whey proteini tüketmiştir. 5 saat boyunca kas biyopsisi yapılarak takip edilen deney grubunda, kompleks protein tüketen kişilerin kaslarında daha uzun süre protein sentezlendiği ve daha az kas yıkımı tespit edilmiştir. Bu da daha uzun süreli kas yapımı ve daha güçlü kaslar anlamına gelmektedir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’ne göre izole soya proteini, whey proteini ve kazein proteininin üçü de besin değeri olarak tam proteinlerdir ama hepsi farklı sindirilme hızlarına sahip olduğu için, amino asit salgılama hızları da farklıdır. İşte bu yüzden kompleks protein tüketmek, kaslarda kısa ve uzun süreli yıkımı önlemek açısından önemlidir. Tüketiciler tat olarak da kompleks proteinleri daha fazla tercih etmektedirler.

Protein tülerinden et proteini hakkında bilgi edinmek için “Et Proteini Nedir?” yazısını okuyabilirsiniz.

Kompleks protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top