İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kanda Kreatinin Düşüklüğü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kreatinin Nedir?

Kreatinin, karaciğer tarafından yapılan ve karaciğerde depolanan bir amino asit olan kreatinin kas hareketleri sırasında kreatinden üretilen bir atık üründür. Kreatinin normal kas metabolizmasının sonucu oluşur (1). Bu kimyasal atık parçalandıktan sonra kan dolaşımına girer. Sonrasında böbrekler bu atık maddeyi kandan uzaklaştırır. Kreatinin daha sonra idrar yoluyla vücuttan çıkarılır. Bu işlem vücudun normal kreatinin düzeyinin korunmasına yardımcı olur. Fakat bazen, rutin kan veya idrar testleri düşük (veya yüksek) kreatinin seviyelerini belirleyebilir.

Kreatinin düşüklüğü ve kreatinin nedir?

Kreatinin Normal Değeri

Kreatinin normal değeri vücut ölçüsü ve kas kütlesine göre değişir. Örneğin, erkekler için normal aralık 0,6 ila 1,2 mg/dl olarak belirlenmiştir. Kadınlar için normal kreatinin değeri 0,5 ila 1,1 mg/dl arasındadır.

Kanda Kreatinin Düşüklüğü Belirtileri ve Nedenleri

Kreatinin düşüklüğü ile gelen semptomlar altta yatan duruma bağlıdır. Aşağıda belirtilen durumlar kreatinin düşüklüğüne neden olabilir:

 • Kas distrofisine benzer kas hastalıkları: Herhangi bir kas hastalığının semptomları arasında kas zayıflığı, kas sertliği, kas ağrısı ve hareket kabiliyetinde sınırlılık vardır.
 • Karaciğer rahatsızlıkları: Karaciğer fonksiyonunun kötü olması, kreatin üretimine engel olur, bu da düşük kreatinine neden olabilir. Semptomlar sarılık, karın ağrısı, karın şişkinliği, kanlı veya katranlı dışkıları içerir.
 • Aşırı su kaybı: Hamilelik, aşırı su alımı ve bazı ilaçlar buna neden olabilir.

Kas dokusunun yıkımı kreatinin üretilmesine neden olduğundan, bu kimyasal atıkların düşük seviyeleri genellikle düşük kas kütlesi olan kişilerde görülür (2). Ancak, bu her zaman ciddi bir tıbbi sorun olduğu anlamına gelmez.

Yaşlı bireylerde kas hacminde azalma yaygındır, çünkü çoğu insan yaşlandıkça kas kütlesini kaybeder. Düşük kas kütlesi de yetersiz beslenmeden veya düşük proteinli besinler tüketmekten kaynaklanabilir.

Kanda kreatinin yüksekliği hakkında bilgi sahibi olmak içinKanda Kreatinin Yüksekliği Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?yazısını okuyabilirsiniz.

Düşük ve Yüksek Kreatinin Seviyeleri

Kreatinin düşüklüğü nedenleri ile kreatinin yüksekliği nedenleri birbirinden farklıdır. Kreatinin seviyeleri böbrek fonksiyonlarınının değerlendirilmesinde rol oynar. Kreatinin vücutta birikmeye başladığında, doktorlar böbrek işlevlerini kontrol etmek için bazı testler uygulamalıdır.

Yüksek kreatinin seviyesinin olası nedenleri şunlardır:

 • Böbrek hasarı veya böbrek yetmezliği
 • Böbrek enfeksiyonu
 • Böbreklere giden azalmış kan akışı
 • Dehidrasyon

Yüksek kreatinin seviyelerine sahipseniz, semptomlar şunları içerebilir:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Yorgunluk
 • İdrarda değişiklikler
 • Yüksek tansiyon
 • Gögüs ağrıları
 • Kas krampları

Kreatinin Düşüklüğü Nasıl Teşhiş Edilir?

Doktorunuz kreatinin düzeyinizi kontrol etmek için birden fazla kreatinin testi uygulayabilir. Seçeneklerden biri, kan dolaşımınızdaki kreatinin miktarını ölçen kreatinin serum testidir. Diğer bir seçenek ise kreatinin idrar testidir.

Laboratuvar sonuçlarınız kanda kreatinin düşüklüğü olduğunu doğrularsa, doktorunuz kas hastalıkları ihtimalini dışarıda bırakmak için daha fazla test önerebilir. Bu testler, kas hasarını kontrol etmek için bir kas biyopsisi veya bir kas enzim testini içerebilir.

Kanda Kreatinin Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Kanda kreatinin düşüklüğü için tedavi seçenekleri altta yatan nedene bağlıdır. Eğer bir kas hastalığınız varsa, tedavi, ilgili durumu tedavi etmeye ve kas ağrılarını, zayıflıklarını ve dejenerasyonunu azaltmaya odaklanır. Tedavi seçenekleri, yaşam kalitenizi arttırmak için kas gücünüzü ya da tedavinizi geliştirmek için kortikosteroidleri içerir.

Hamileliğe bağlı kreatinin düşüklüğü doğumdan sonra normale dönmelidir.

Kreatinin düşüklüğüne neden olan bir ilaç kullanıyorsanız, dozu ayarlamanız veya başka bir ilaca geçmeniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Düşük Kas Kütlesi Tedavisi

Altta yatan tıbbi durum kas kütlesindeki azalmanın nedeni değilse, tıbbi tedavi gerekli olmayabilir. Ancak doktorunuz kas kütlesini arttırmak ve kreatinin seviyesini normalleştirmek bazı adımlar önerebilir. Fiziksel aktivite seviyenizi arttırmak ve haftada birkaç gün kuvvet egzersizi yapmak kas kütlesini artırabilir. Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Ayrıca aktivite seviyenizi yükseltmek ve kas kütlenizi artırmak için en temel olarak şunları yapabilirsiniz:

 • Yüzme

 • Yürüyüş

 • Bisiklet

 • Ağırlık kaldırma

Doktorunuz düşük kas kütlesinin uygun olmayan beslenme veya aşırı kilo kaybından kaynaklandığını düşünüyorsa, beslenme düzeninizi buna göre ayarlamanız gerekmektedir. Sağlıklı besinlerden oluşan üçü ana öğün olmak üzere toplamda beş ila altı öğün yediğinizden emin olun. Meyve ve sebzelerin yanı sıra protein açısından zengin gıdaları beslenme listenizde fazlaca bulundurun.

Kreatinin Düşüklüğüne Genel Bir Bakış

Kreatinin düşüklüğünün altta yatan asıl nedeni tedavi edildikten sonra genellikle durum olumlu yönde gelişir ve kreatinin seviyesi normale döner. Eğer nedenleri anlamak için yapılan testler bir kas hastalığını ortaya koyarsa, doktorunuz bu durumu düzeltmek için yaşm tarzınızda bazı değişiklikler yaomanızı ve beslenme düzeninizi değiştirmenizi önerebilir. Gerekli tavsiyelere uyulduktan sonra muhtemelen testler tekrarlanır ve bu durumda çoğunlukla kreatinin seviyesinin normale dönmüş olması beklenir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top