İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kaç Kalori Almalıyım?

Günlük almamız gereken kalori miktarı en sık karşılaştığımız sorunlardan biridir...

Günlük almamız gereken kalori miktarı en sık karşılaştığımız sorunlardan biridir. Kalori nedir, iyi midir kötü müdür, kadın veya erkek için alınan kalori miktarı farklı mıdır, ve özellikle spor yapıyorsam veya kilo vermek için ne kadar kalori yakmak lazım gibi soruların hepsini cevaplayacağız.

Kalori

Kalori (calorie veya kısaltması cal), bir enerji birimidir. Kalori kelimesi latince “calor” yani ısı / sıcaklık kelimesinden gelir.


Enerji birimi olarak da kalori 1 gram suyu 1 derece ısıtmak için gerekli olan enerji birimidir. Halk arasında kalori kelimesi aslınca kilokalori’yi ifade eder (kcal). Yukarıdaki mantığa göre de 1 gram yerine 1 kg suyu 1 derece ısıtmak için gerekli olan enerji.

Kalori bir besinin içinde bulunan bir element değildir. Kalori bir besinin enerji değeri karşılığıdır. Yani kısacası her besinin içinde kalori vardır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus ne kalorisi aldığınızdır. Protein veya lifli besinlerin kalorilerine ihtiyaç duyduğumuz kadar, yağdan gelen veya katkı maddelerinden gelen kalorilerden de kaçınılması gerekir.

Zayıflama sürecinde kulllanılan termojeniklerin nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmek için “Termojenik Yağ Yakıcılar Nasıl Kullanılmalıdır?” makalesini okuyabilirsiniz.

Kalori ve Zayıflamak

Zayıflamak matematiksel bir olgudur. Her besinden belirli miktarda kalori alırsınız. Her hareketlilikte ise belirli miktarlarda kalori yakarsınız. Yaktığınız kalori aldığınız kaloriden fazla ise zamanla kilo verirsiniz; tersi ise kilo alırsınız. Bu yüzden beslenmeniz yaptığınız spor kadar önemlidir.


Ayrıca zayıflama amacınıza yönelik takviyeler için "Fit Olmak - Diyet" kategorisine göz atabilirsiniz. 

Kadın veya Erkek İçin Alınması Gereken Kalori Miktarları Farkı

Vücudun kalori ihtiyacını anlamak için BMR (Basal Metabolic Rate) yani Bazal Metabolik Değer’in hesaplanması gerekir. BMR vücudumuzun asgari ihtiyacı olan kalori sayısıdır. Aktivite düzeyine göre, örneğin spor yaptıkça, bu ihtiyaç artar.

BMR hesabında cinsiyet kadar, yaş, kilo, ve boy’da önemli faktörlerdir.


BMR hesabı için sadece yukarıda geçen 4 parametre (Cinsiyet, Yaş, Kilo ve Boy) ile en doğru formülün hesapları 1900 lerin başından beri devam etmektedir. 1990'larda günümüzde kullanılan doğruya en yakın formül keşfedilmiştir:

Erkekler için

BMR = 10 x Kilonuz (kg) + 6.25 x Boyunuz (cm) – 5 x Yaşınız (yıl) + 5

Kadınlar için

BMR = 10 x Kilonuz (kg) + 6.25 x Boyunuz (cm) – 5 x Yaşınız (yıl) – 161

Yani anlayacağınız kilo ve yaş veya boydan bağımsız kadınların erkeklerden daha az kalori ihtiyaçları vardır ve eğer ki aynı şeyi yer ise kadınlar daha hızlı kilo alırlar.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top