İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Glutamin Nasıl Kullanılır?

Glutamin Nedir?

Glutamin, protein elde etmek için kullanılan bir amino asittir. Kas gücü, dayanıklılık ve iyileşme süreci için glutamin oldukça önemlidir (1). Glutamin genellikle kan dolaşımında büyük miktarlarda bulunur ve nitrojen üretimine yardımcı olur. Her ne kadar glutamin vücutta üretiliyor olsa da, vücut stres altındayken bağışıklık sistemindeki bazı hücreler düzgün bir şekilde çalışmaya devam etmek için daha fazla glutamin seviyelerine ihtiyaç duyabilir. Bu gibi durumlarda glutamin takviyesi kullanımı ön plana çıkar.

Glutamin Nasıl Kullanılır?

Glutamin kullanım şekli, kullanım amacına göre değişkenlik gösterir (1). Genel olarak glutamin, günde 3 farklı zaman diliminde toplamda 5-10 gram alınabilir. Ancak, ihtiyaçlar doğrultusunda günlük kullanım dozu 14 grama kadar yükseltilebilir. Böbrek veya karaciğer hastalığı gibi glutamin atılımını etkileyebilecek tıbbi rahatsızlığı olan kişiler, glutamin takviyesi almaya başlamadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Glutamin takviyesi yemekle veya yemeksiz olarak alınabilir. Ancak, sıcaklıktan etkilenebilen bir amino asit olma özelliğinden dolayı sıcak yiyecek veya içeceklerle kullanılmaması tavsiye edilir. Glutamin sadece soğuk veya oda sıcaklığındaki sıvılarla alınmalıdır (1). Buna ek olarak, portakal veya greyfurt suyu gibi asitli meyve sularının glutamatı bozup glutaminin faydalarını minimuma indirgeyebileceğinden, toz veya sıvı formu elma veya havuç gibi düşük asidik seviyeye sahip meyve sularıyla karıştırılıp alınabilir.

Glutamin; kapsül, toz, sıvı ve tablet olarak kullanılabilir. Toz ve sıvı formu özellikle yutma güçlüğü çekenler için daha uygun olabilir.

Glutamin Kullanımı ve Antrenman

Antrenmanda enerji harcandığında, egzersiz sonrası kas yapısına ve toparlanmaya yardımcı olmak için vücut glutamin kullanır (2). Ancak yoğun egzersiz yapan kişiler, glutamin ihtiyaçlarını genellikle besinler yoluyla karşılayamadıklarından, performanslarını en üst seviyeye taşımak için yeterli miktarda glutamin almalıdırlar.

Antrenman günlerinde hidrasyon, elektrolit nakli, BCAA ve glutamin metabolizmasını desteklemek için egzersiz öncesinde veya sırasında glutamin tüketilmesi tavsiye edilir (3). Antrenmandan önce, antrenman sırasında ve antrenman sonrasında 5 gram glutamin alınabilir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 7.10.2021
Yayınlanma Tarihi : 20.09.2018
Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top