İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Fazla Yağlardan Kurtulmak İçin CLA Gerekli mi?

Kilo verme hedefleri olan insanların genellikle, daha az yemek yemeleri ve daha fazla hareket etmeleri önerilmektedir. Ancak bu tavsiye, çoğu zaman tek başına etkili olmayabilir ve insanlar hedeflerine ulaşmakta zorlanabilir. Bu nedenle çoğu insan, kilo vermek için yaptığı fiziksel aktiviteye ek olarak gıda takviyesi kullanmayı tercih etmektedir. Bunlardan biri de et ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunan bir yağ asidi olan konjuge linoleik asit yani CLA’dır.

Peki, CLA takviyesi gerçekten zayıflama konusunda etkili midir? Araştırmalar; CLA takviyesinin, hayvanlarda yağ yakımı konusunda etkili olduğunu göstermektedir. Her ne kadar hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda CLA'dan olumlu etkiler elde edilmiş olsa bile insanlar üzerinde de bu tarz bir etkinin var olup olmadığının anlaşılması için daha fazla araştırma yapma ihtiyacı duyulmaktadır.

CLA Nedir?

Konjuge linoleik asit, esansiyel bir yağ asididir. Esansiyel yağ asitleri vücudunuzun sağlık için ihtiyaç duyduğu yağlardır, ancak vücudunuz onları üretemediğinden, bu yağ asidini yediğiniz yiyeceklerden almanız gerekir. Yaygın linoleik asit kaynakları arasında sığır eti ve süt ürünleri bulunur. CLA doğal olarak hayvanların otlatılmasıyla elde edilir. İnek ve keçi gibi hayvanlar, sindirim sistemlerinde bulunan yeşil bitkilerdeki omega-6 yağ asitlerini CLA'ya dönüştüren eşsiz bir enzime sahiptir. Bu, daha sonra hayvanların kas dokularında ve sütünde depolanır. Bunun çok farklı biçimleri vardır. En önemli ikisi c9, t11 (cis-9, trans-11) ve t10, c12 (trans-10, cis-12) olarak adlandırılır. C9, t11 en fazla gıdalarda bulunurken, t10, c12 en çok CLA takviyelerinde bulunur ve kilo kaybıyla ilişkili formdur. T10, c12, daha az miktarlarda da olsa gıdalarda da bulunmaktadır. "Trans" terimi, bu yağ asidinin teknik olarak bir trans yağ olduğu anlamına gelir. Ancak et ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunan trans yağlar, unlu mamullerde ve fast foodlarda bulunan, endüstriyel olarak üretilen suni trans yağlardan çok farklıdır. Endüstriyel olarak üretilen trans yağlar kalp hastalıklarıyla güçlü bir şekilde ilişkiliyken, doğal olarak üretilen trans yağlar sağlığınız için iyi olabilir. "Konjuge" kelimesi, moleküller arasındaki bağ tipini ifade eder. Bazı araştırmacılar, bir hayvanın diyetinin, yaşının, cinsinin ve diğer mevsimsel faktörlerin tükettiğiniz gıdada CLA'nın miktarını etkileyebileceğine inanmaktadır. Ayrıca birçok uzman, yediğiniz yiyeceklerden yeterince CLA alamazsanız, sağlıklı olmak için bir konjuge linoleik asit takviyesi alınması gerektiğini belirtmektedir. Peki CLA kullanımı ile kilo kaybı arasında bir ilişki var mıdır?

CLA Yağ Yakmak İçin Çok Etkili midir?

CLA zayıflatır mı sorusu çok sık sorulmaktadır. Bu yüzden birçok yüksek kaliteli çalışma, CLA'nın hayvanlar ve insanlardaki yağ yakımı etkilerini analiz etmiştir. Bununla birlikte, yağ yakma potansiyeli, hayvanlarda insanlardan daha güçlüdür. Araştırmalar, CLA'nın, yağ parçalanmasında rol alan spesifik enzim ve protein miktarlarını artırarak hayvanlarda vücut yağını azalttığını göstermiştir (1). Farelerle yapılan bir çalışma, altı hafta boyunca CLA takviyesi kullanmanın, vücut yağını plaseboya kıyasla %70 oranında azalttığını ortaya koymuştur. CLA ayrıca, hayvanlarda yağ kazanımını da önlemiştir. Hayvanlardaki bu önemli bulgular araştırmacıların CLA kullanımının insanlardaki yağ yakıcı etkilerini test etmelerini sağlamıştır.

CLA İnsanlarda Yağ Yakımı Konusunda Daha Az Etkili

İnsanlarla yapılan araştırmalar, CLA'nın az miktarda bir kilo verme avantajı sağladığını göstermektedir. 18 yüksek kaliteli çalışmanın gözden geçirilmesi, CLA yağ yakıcı takviyesinin kilo kaybı üzerindeki etkilerini incelemiştir (2). Günde 3,2 gram CLA takviyesi kullananların, plaseboya kıyasla haftada ortalama 0,05 kg kaybettiği görülmüştür. Bu bulgular anlamlı olarak değerlendirilirken, ayda yaklaşık 250 gram yağ yakımı söz konusudur.

CLA'nın insanlarda kilo kaybı üzerindeki etkilerini başka araştırmalar da incelemiştir. Bu çalışmaların bir tekrarı, fazla kilolu ve obez katılımcılarda CLA’nın uzun süreli etkinliğini yağ kaybı üzerinden değerlendirmiştir. 6 – 12 ay boyunca günde 2.4 - 6 gram CLA takviyesi alınmasının, vücut yağını plaseboya kıyasla 1.33 kg azalttığı sonucuna varılmıştır. Önceki bulgulara benzer şekilde, bu kayıp plaseboya göre nispeten küçüktür.

CLA Kaynakları Tüketin

CLA, yağ yakıcı supplement olarak bilinir. Mevcut araştırmalar, CLA'nın potansiyel yan etkilere ek olarak hem kısa hem de uzun vadede kilo kaybı üzerinde minimal etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca bazı çalışmalar, yiyecekler aracılığıyla CLA tüketenlerin kalp hastalığı ve kanser gibi hastalık risklerinin daha düşük olduğunu göstermiştir.

CLA konsantrasyonları genellikle yağ miktarının gramı başına miligram olarak ifade edilir. Süt ürünleri başlıca CLA kaynaklarıdır. Yüksek miktarda CLA bulunan yiyeceklerden bazıları şunlardır (3):

  • Tereyağı: 6.0 mg/g yağ
  • Kuzu eti: 5.6 mg/g yağ
  • Mozzarella peyniri: 4.9 mg/g yağ
  • Sade yoğurt: 4.8 mg/g yağ
  • Süzme peynir: 4.5 mg/g yağ
  • Taze kıyma: 4.3 mg/g yağ
  • Çedar peyniri: 3.6 mg/g yağ
  • Sığır eti: 2.9 mg/g yağ

Ancak, bu yiyeceklerin CLA içeriği, mevsime ve hayvanların diyetine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, 13 ticari çiftlikten toplanan süt örneklerinin mart ayında en düşük ve ağustos ayında en yüksek CLA değerlerine sahip olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, çim ile beslenen ineklerin, tahıl ile beslenen ineklerden daha fazla CLA ürettiği görülmüştür.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top