İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

CLA Nasıl Kullanılır?

CLA (Yağ Yakıcı) Nasıl Kullanılır?

CLA halk arasında yağ yakıcı olarak bilinen gıda takviyelerindendir. Sporcu gıdaları arasında yer alan bu CLA'lar, amino asit gibi farklı ürünler de içerebilmektedir. CLA takviyeleri üzerinde kullanım miktarları ve şekilleri yazılır. Bu kullanım şekillerine uyulması gereklidir. Takviyeler arasında gramaja göre dozaj farkı, günlük kullanım limiti de değişebilmektedir.

CLA takviyeleri çoğunlukla suyla alınması gereken küçük bir CLA tablet veya CLA kapsül şeklinde olmaktadır. Bazı takviyeler 500 miligram (mg) tablet, bazıları ise 1.000 mg'lık tabletler içerebilmektedir. 

CLA ayrıca günlük diyette, özellikle et ve sütte bulunan yağ asitlerinde bulunmaktadır. Hayvansal ürünlerde bulunan CLA miktarı hayvanların yem ya da ot ile beslenmesine bağlı olarak değişebilmektedir (1). CLA, günlük beslenilen gıdalardan da elde edilebilir fakat kilo verme ve yağ yakma amaçlanıyorsa, doğal beslenme takviye ile isteğe bağlı olarak desteklenebilir. 

CLA (Yağ Yakıcı) Kullanımının Yan Etkiler Nelerdir?

CLA, önerilen dozların üzerinde ve belirli tıbbi durumları olan kişilerde alındığında bazı yan etkilerle ilişkili olabilir. Dikkat edilmesi gereken yaygın CLA yan etkilerinden bazıları şunlardır:

Normal Dozlarda

Bu yan etkiler genellikle takviyenin alınmasının ilk iki haftasında yaygındır, ancak sürekli kullanımla azalır.

  • Mide bulantısı
  • İshal
  • Kusma
  • Yorgunluk
  • Mide ekşimesi
  • Asit hazımsızlığı

Yüksek Dozlarda

Önerilenden daha fazla CLA takviyesi alınması, orta derecede ciddi yan etkiler ortaya çıkarabilir. Bu yan etkiler arasında kızarıklıklar, uzuvlarda şişlikler ve nefes almada zorluk olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

CLA’nın faydaları hakkında detaylı bilgi edinmek için “CLA (Yağ Yakıcı) Ne İşe Yarar?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

CLA Günlük Kullanım Miktarı Nedir?

CLA günlük alım miktarı kutu zerinde yazan kullanım miktarına göre ayarlanmalıdır. Takviyeler genellikle 500 ya da 1000 mg’lık dozlardan oluşur ve kullanımı buna göre değişir. CLA’nın farklı formlarını incelemek için tıklayın.

CLA Hangi Besinlerde Bulunur?

Süt ürünleri ile inek, keçi, manda, hindi ve kuzu eti, CLA bakımından zengin besinlerdir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 13.08.2018
Yayınlanma Tarihi : 13.08.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top