İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

CLA Nedir?

CLA yağ yakımına destek olduğu gibi, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere de sahip olduğu konuşulan bir çeşit omega-6 yağ asididir. Konjuge linoleik asit ya da bilinen adıyla CLA, bir omega-6 esansiyel yağ asidi olan linoleik asit (LA)’in pozisyonel ve geometrik izomerlerinden meydana gelir. CLA insan vücudunda sentezlenemediği için daha çok et ve süt ürünleri tüketilerek vücuda alınır ayrıca CLA takviyesi olarak da tüketilebilir. 

CLA nedir, CLA (konjuge linoleik asit) ne işe yarar burada okuyabilirsiniz.

CLA Nedir?

Omega-6 yağ asitleri tereyağ, süt, dana eti ve kuzu eti gibi et ve süt ürünlerinden elde edilir ve linoleik asit de bir omega-6 yağ asididir. CLA da linoleik asidin biraz değiştirilmiş bir formudur ve dolayısıyla o da hayvansal gıdalarda bulunur. CLA’yı popüler bir supplement yapan özelliklerinden biri de yağ yakımını ve yeni kas oluşumunu destekleyebilmesidir. CLA eksikliği, insanların kilo almasına yol açan faktörlerden biri olabilir çünkü CLA'nın, metabolizma üzerinde etkileri olduğu düşünülmektedir.

CLA Ne İşe Yarar?

Metabolik Hızı Artırabilir

CLA’nın kilo vermeye ve formunu korumaya çalışan sporcular için önemli faydalarından biri metabolik hızı artırabilmesidir.

Kas Artışı Sağlayabilir

Kas oranı arttıkça vücut daha fazla yağ yakar ve bu da metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Kilo vermede ve kilo korumada kas oranı çok önemli bir faktördür.

Kolesterol ve Trigliseridi Düşürebilir

CLA kullanımı, kolesterol ve trigliserid oranı yüksek kişilere yardımcı olabilir.

İnsülin Direncini Azaltabilir

Yetişkin diyabetine yol açan insülin direncini kırmak ve daha etkili kilo kontrolü sağlamak adına CLA destekleri işe yarayabilir. Bu konuda mutlaka bir hekime danışılması gerekmektedir.

Yağ Oranını Azaltabilir

Özellikle karın bölgesindeki yağların azalmasına ve yağ-kas oranını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, insülin duyarlılığının artmasına bağlı olarak yağ asitlerinin, yağ dokusu yerine kas hücrelerinin içine girebilmesi nedeniyle gerçekleşebilmektedir.

CLA’nın nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için “CLA (Yağ Yakıcı) Ne İşe Yarar?” makalemizi okuyabilirsiniz.

Cla Hangi Besinlerde Bulunur?

CLA temel olarak süt ürünleri, kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta ve mısırözü yağında bulunur.

CLA’nın Yan Etkileri Nelerdir?

CLA kullanımının olası yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Mide rahatsızlığı
  • İshal
  • Bulantı
  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk
  • Sırt ağrısı

Piyasadaki en iyi CLA çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 7.10.2021
Yayınlanma Tarihi : 24.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top