İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

CLA Nedir?

CLA yağ yakımına destek olduğu gibi, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere de sahiptir.

CLA yağ yakımına destek olduğu gibi, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere de sahiptir. CLA insan vücudunda sentezlenemediği için daha çok et ve süt ürünlerinden sağlanır. Konjuge linoleik asit ya da bilinen adıyla CLA, bir omega-6 esansiyel yağ asidi olan linoleik asit (LA)’in pozisyonel ve geometrik izomerlerinden meydana gelir. CLA eksikliği insanların kilo almasına yol açan faktörlerden biridir, çünkü CLA önemli bir antioksidandır.

CLA Nedir?

Omega-6 yağ asitleri; tereyağ, süt, dana eti ve kuzu eti gibi et ve süt ürünlerinden elde edilir ve linoleik asit de bir omega-6 yağ asididir. CLA da linoleik asidin biraz değiştirilmiş bir formudur ve dolayısıyla o da hayvansal gıdalarda bulunur. CLA’yı popüler bir supplement yapan özelliklerinden biri de yağ yakımını ve yeni kas oluşumunu destekleyebilmesidir.

CLA Ne İşe Yarar?

1. Metabolik hızı arttırabilir

CLA’nın kilo vermeye ve formunu korumaya çalışan sporcular için önemli olan bir faydası da, metabolik hızı arttırabilmesidir.

2. Kas artışı sağlayabilir

Kas oranı arttıkça vücut daha fazla yağ yakar ve bu da metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Kilo vermede ve kilo korumada kas oranı çok önemli bir faktördür.

3. Kolesterol ve trigliseridi düşürebilir

Günümüzde kan yağları pek çok kişide yüksektir ve CLA kullanımı kolesterol ve trigliserid oranı yüksek ve ilaç tedavisi ile sonuç elde eden ya da edemeyen kişilere yardımcı olabilir.

4. İnsülin direncini azaltabilir

Yetişkin diyabetine yol açan insülin direncini kırmak ve daha etkili kilo kontrolü sağlamak adına CLA destekleri işe yarayabilir.

5. Gıda alerjilerine bağlı reaksiyonları azaltabilir

CLA, kilo vermek söz konusu olduğunda, gıda intoleransına bağlı yan etkilerin azalmasında etkili bir rol oynayabilir.

6. Bağışıklık sistemini güçlendirebilir

Hayatı milyonlarca bakteri ile paylaşmak zorunda olduğumuzdan, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirip hastalıklara karşı daha güçlü durmak için, CLA desteği hemen herkesin faydalanabileceği bir besin desteği olabilir.

7. Yağ oranını azaltabilir

Özellikle karın bölgesindeki yağların azalmasına ve yağ-kas oranını iyileştirmeye yardımcı olarak, kas gücünün artmasına destek olabilmektedir. Bu, insülin duyarlılığının artmasına bağlı olarak yağ asitlerinin yağ dokusu yerine kas hücrelerinin içine girebilmesi nedeniyle gerçekleşebilmektedir.


CLA’nın nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için “CLA (Yağ Yakıcı) Ne İşe Yarar?” makalesini okuyabilirsiniz.

CLA Hakkında Yapılan Araştırmalar

CLA, piyasada konsantre halde bulunabilen ve yağ yakımına yardımcı olduğu, kas geliştirmeye destek verdiği ve kanserle savaştığı iddia edilen bir besin desteğidir. Bu konu hakkında hayvanlar üzerinde pek çok araştırma yapılmış olsa da, bu araştırmaların insanlar üzerinde aynı sonuçları verip vermediği tartışmalıdır.

2000 yılında İsveç’te yapılan bir araştırma CLA’nın yağ oranını azaltırken kas oranını da arttırdığını söylemektedir. Aşırı kilolu ve obez kişiler üzerinde yapılan ve 64 gün süren bu araştırmada, her gün 3.4 gr. CLA alan grubun yağ oranı azalmıştır ancak hiçbiri kilo verememiştir. Deneklerden pek çoğu bulantıdan ve günde 12 adet hap içmenin zorluğundan şikayetçi olmuştur. 60 denekten sadece 47’si deneyi başarıyla tamamlayabilmiştir.

Journal of Nutrition’da yayımlanan bir diğer araştırmada ise, plasebo etkili ilaç kullanan grupla kıyaslandığında CLA alan grubun 3 kilo yağ kaybettiği ve kas dokusunu koruduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, günde ortalama 3.4 gr. CLA kullanmanın vücut yağları üzerinde bu etkiyi verebileceği ortaya konmuştur. Bu araştırmanın başında olan Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Dr. Michael Pariza, Amerikan Kimya Derneği’ne CLA kullanımı ile ilgili şunları söylemiştir: “Büyük yağ hücrelerin küçülmesini değil, küçük yağ hücrelerinin büyümesini engellemektedir.”

Dr. Pariza’nın araştırmasına katılan 71 aşırı kilolu denek kilo verememiş olsa da, diyet yapmayı bıraktıklarında verdikleri kiloları geri alan kişilere kıyasla CLA kullananlarda yağ yerine kas kütlesinde artış görülmüştür.

Indiana Purdue Üniversitesi’nde yapılan diğer bir araştırmada CLA’nın diyabet hastalarında insülin seviyesini üçte iki arttırdığı, kan şekeri ve trigliserid oranını da büyük ölçüde azalttığı görülmüştür.

Norveç’te yapılan bir diğer büyük araştırmada ise aşırı kilolu kadın ve erkeklere günde 1.7 gr, 3.4 gr, 5.1 gr ve de 6.8 gr CLA verilmiştir. Tüm gruplar yağ oranında önemli bir düşüş ve kas oranında artış göstermiştir. Bu etki daha yüksek miktarda CLA alan gruplar için daha fazla olmuştur. Aynı zamanda tüm grupların kan yağları ve kolesterol oranları azalmıştır.

İsveç’te 39-64 yaş arası 25 obez erkek arasında yapılan ve 4 hafta süren bir deneyde, günde 4.2 gr CLA desteği alanlar bel çevresinden 1.4 cm inceldiği görülmüştür.

12 hafta süren bir diğer araştırmada günde 3 kere 600 mg CLA ve plasebo etkili bir ilaç alan iki gruptan CLA alanların yağ oranı düşmüş ancak kiloları değişmemiştir. 4 hafta boyunca günde 4.2 gr. CLA alan obez erkeklerde de bel çevresinde azalma olmuştur; ama plaseboya kıyasla kilo kaybı olmamıştır. Bu yüzden CLA’nın obezite tedavisinde etkili olup olmadığına dair kesin sonuçlar henüz yoktur.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler CLA desteklerinin vücut yağlarını azalttığını ortaya koymaktadır. İnsanlar üzerinde limitli kontrol gruplarında yapılan araştırmalar, her gün 5.6-7.2 gr. arası CLA kullanan tecrübeli ve deneyimsiz direnç egzersizi yapan erkeklerde, önemli ölçüde kas büyümesi sağlamadığını göstermektedir. Yine hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde CLA’nın gıda alerjilerinin reaksiyonlarını azalttığı, aterosklerozu (bir atardamar hastalığı) önlediği, kanserle savaştığı ve glikoz toleransını arttırdığını göstermektedir ancak bu sonuçların hiçbiri insanlar için kesin ve net değildir. CLA ile ilgili pek çok olumlu sonucu olan araştırma yapılmış olsa da, yukarıda sıraladığımız gibi kayda değer sonuçlar vermeyen araştırmalar da söz konusudur.

Günde 6 gr. CLA kullanan deneyimli vücut geliştiriciler arasında yapılan bir araştırmanın sonunda, toplam vücut ağırlığı, yağsız kas kütlesi, yağ kütlesi, toplam yağ oranı, güç durumu, katabolizm işaretleri ve antrenman sırasındaki dayanıklılıkta herhangi bir önemli değişiklik kaydedilmemiştir. Yine 3 ay süren ve plasebo ile CLA alan iki grup arasında yapılan araştırmada da, uzun süreli kilo kaybından sonra kilo kontrolü sağlamada herhangi bir gelişme görülmemiştir. Ancak ilginçtir ki, her iki araştırmada da 1.8 gr ve 3.6 gr. CLA kullananlar öncelikle kas kütlesinde artış göstermiştir.

Her besin desteği, herkeste aynı sonuçları göstermeyebilir. Sizin kimyanıza en uygun supplementi bulmak için farklı ürünler denemelisiniz.

Cla Hangi Besinlerde Bulunur?

Daha önce bahsedildiği gibi, CLA temel olarak süt ürünlerinde ve kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta ve şaşırtıcı olsa da, mısırözü yağında bulunur. İnsan bağırsağında yaşayan bir bakteri, linoleik asitten CLA üretebilmektedir, fakat insanlar üzerinde yapılan çalışmaları göstermiştir ki, zengin bir linoleik asit takviyesi yapmak, kanda CLA seviyelerini artırmaya yetmemektedir. CLA, besin desteği olarak da satılmaktadır.

CLA’nın Yan Etkileri

CLA’nın özellikle uzun vadedeki yan etkileri, insanlar üzerindeki kısıtlı araştırmalara bağlı olarak bilinmemektedir. Bununla beraber, yayınlanmamış bir rapora göre, insan üzerindeki bir çalışmada sindirim sisteminde bozulma görülmüştür. Şunu diyebiliriz ki, CLA kullanımı ile alakalı önemli bir yan etki görülmemiştir ve CLA ile etkileşen bir ilaç yoktur.

Sonuç

CLA güçlü bir anti-oksidan ve güçlü bir bağışıklık sistemi destekçisidir. CLA’nın beslenmede yetersiz oluşu, bu kadar fazla yağ kütlesine sahip olmamızın başlıca nedeni olabilir.

Beslenme yoluyla CLA‘yı doğal yollardan almanın bir anlamı yoktur, çünkü teorik olarak CLA'nın faydaları onaylanmış olsa bile, 3 gram gibi anlamlı bir miktarı almak için çoğu doymuş yağ olmak üzere, bir kişinin en az 500 gram yağ tüketmesi gerekir. Bu da, her gün CLA’dan zengin yiyeceklerden alınan 4500 kaloriden fazlası demektir. Bundan dolayı, eğer CLA alımını bilimsel çalışmalarda kullanılan seviyelere çıkarmak istiyorsanız, CLA destek ürünleri kullanmalısınız.

CLA desteği ile ilgili olarak, doğal CLA’ya benzer şekilde izomer içeriği olan supplementleri seçmek akıllıca olacaktır. Bunlar, çok güçlü yağ yakımını destekleyici özellikleri olabilmesine rağmen, yüksek miktarlarda kullanılmaları ile ilgili, mümkün olabilecek sağlık risklerine karşı cevaplanmamış çok fazla soru vardır. CLA, esansiyel yağ asitlerine benzer olduğu için; ayçekirdeği, badem, fıstık gibi beslenme yoluyla alacağınız yağların veya EFA desteklerinin, sizin ihtiyacınızı karşılayacağından emin olmanız akıllıca olacaktır.

Piyasadaki en iyi CLA çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top