İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Beta Alanin Nedir?

Beta Alanin Nedir?

Beta alanin, esansiyel olmayan bir amino asittir. Çoğu amino asitlerin aksine beta alanin, protein sentezi için vücut tarafından kullanılmaz. Bunun yerine histidin ile birlikte karnosin üretir (1). Bu, daha sonra iskelet kaslarında saklanır. Karnosin, egzersiz sırasında kaslarda laktik asit birikimini azaltır ve daha iyi atletik performansa sahip olmayı sağlar.

Beta Alanin Nasıl Etki Gösterir?

Kaslarda normal olarak histidin seviyeleri yüksek, beta-alanin seviyeleri düşüktür. Bu durum karnosin üretimini sınırlar. Beta-alanin takviyesi kullanımının, kaslardaki karnosin seviyelerini % 80 oranında artırdığı görülmüştür. Karnosinin egzersiz sırasında hareket mekanizması aşağıdaki gibidir:

  • Glikoz bölünür: Glikoliz, yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında ana yakıt kaynağı olan glikozun parçalanmasıdır.
  • Laktat üretilir: Egzersiz yaparken, kaslar glikozu laktik asite indirger. Bu, hidrojen iyonları (H +) üreten laktat haline dönüştürülür.
  • Kaslar daha asidik hale gelir: Hidrojen iyonları, kaslardaki pH seviyesini azaltır ve daha asidik hale getirir.
  • Yorgunluk başlar: Kasların daha asidik olması glikoz yıkımını engeller ve kasların kasılma düzeyini azaltır. Bu durum yorgunluğa neden olur.
  • Karnosin tampon oluşturur: Karnosin, yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında kaslarda asitliği azaltarak, aside karşı bir tampon görevi görür.

Beta-alanin takviyeleri, kaslardaki karnosin seviyelerini artırdığından, egzersiz sırasında kaslardaki asit seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur. Bu da daha az yorgunluğa neden olur.

Beta Alaninin nasıl kullanılması gerektiğini ve yararlarını öğrenmek için “Beta Alanin Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?” makalesini okuyabilirsiniz.

Beta-Alanin Atletik Performansı ve Kuvveti Nasıl Etkiler?

Beta Alanin Tükenme Süresini Uzatır

Çalışmalar, beta-alaninin tükenme süresini (TTE) artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Başka bir deyişle, bir seferde daha uzun süreli egzersiz yapmaya yardımcı olur. Bisikletçilerle ilgili bir çalışma, 4 haftalık takviyenin toplam çalışmayı % 13 oranında artırdığını göstermiştir. 10 hafta sonra ise, % 3.2 oranında bir artış gözlenmiştir. Benzer şekilde, bir bisiklet testinde 20 erkek denek, 4 haftalık beta-alanin takviyesinden sonra tükenme süresini % 13-14 artırmıştır (2).

Beta Alanin Kısa Süreli Egzersizlerde de Faydalıdır

Kaslardaki asit seviyesi, yüksek yoğunluklu egzersiz süresini sınırlar. Bu nedenle beta-alanin, bir veya birkaç dakika süren yüksek yoğunluklu ve kısa süreli egzersiz sırasında performansın artmasına yardımcı olur (3). Bir çalışma, 6 haftalık beta-alaninin, yüksek yoğunluklu interval antrenman sırasında (HIIT) 1,168'den 1,387 saniyeye kadar sürenin uzamasına neden olduğunu göstermiştir.

Beta Alaninin Diğer Yararları

Beta-alanin ayrıca ventilasyon oranını % 13.9 artırarak yorgunluğu geciktirebilir. Aynı zamanda, yaşlı insanlar için kas dayanıklılığını artırabilir (4). Direnç antrenmanlarında antrenman hacmini yükseltebilir ve yorgunluğu azaltabilir (5).

Vücut Kompozisyonunu Nasıl Etkiler?

Yapılan bir çalışma, 3 hafta boyunca beta alanin takviyesi kullanımının yağsız kas kütlesini artırdığını göstermiştir (6). Benzer şekilde 16 kadın katılımcı ile yapılan bir araştırmada da beta alanin takviyesinin, yapılan egzersizler sonucunda vücut kas dayanıklılığını iyileştirdiği ve kas büyümesini artırdığı gözlenmiştir (7). Dolayısıyla beta alanin kullanımının vücutta kas artışını teşvik ederek vücut kompozisyonunu iyileştirebileceği söylenebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Beta Alanin Ne Zaman Kullanılır?

Beta alanin, günün herhangi bir zamanında alınabilir.

Beta Alanin Hangi Besinlerde Bulunur?

Beta alanin bakımından zengin besinler, kümes hayvanları ve kırmızı et ürünleridir.

Karnozin Nedir?

Karnozin; vücutta doğal olarak üretilen, kasların yanı sıra kalp, beyin ve vücudun çeşitli noktalarında bulunan bir protein yapı taşıdır.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 1.10.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top