İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Beta Alanin Nedir?

Beta-alanin, sporcular ve fitness sevenler arasında popüler bir takviyedir. Bunun nedeni yapılan çalışmalarla beta alanin takviyesinin performansı artırmasının yanı sıra genel sağlık üzerinde de yararları olduğunun gösterilmesidir.

Beta Alanin Nedir?

Beta alanin, esansiyel olmayan bir amino asittir. Çoğu amino asitlerin aksine beta alanin amino asit, protein sentezi için vücut tarafından kullanılmaz. Bunun yerine beta alanin histidin ile birlikte, karnosin üretir.(1) Bu, daha sonra iskelet kaslarınızda saklanır. Karnosin, egzersiz sırasında kaslarınızda laktik asit birikimini azaltır ve daha iyi atletik performansa sahip olmanızı sağlar.

Beta Alaninin nasıl kullanılması gerektiğini ve yararlarını öğrenmek için “Beta Alanin Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?” makalesini okuyabilirsiniz.

Beta Alanin Nasıl Etki Gösterir?

Beta alanin ne işe yarar sorusu sıklıkla dile getirilmektedir. Kaslarda histidin düzeyleri normal olarak yüksek ve beta-alanin seviyeleri düşüktür, bu da karnosin üretimini sınırlar. Beta-alanin takviyesi kulanımının kaslardaki karnosin seviyelerini % 80 oranında arttırdığı gösterilmiştir. Karnosinin egzersiz sırasında hareket mekanizması aşağıdaki gibidir:

  • Glikoz bölünür: Glikoliz, yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında ana yakıt kaynağı olan glikozun parçalanmasıdır.

  • Laktat üretilir: Egzersiz yaparken, kaslarınız glikozu laktik asite indirger. Bu, hidrojen iyonları (H +) üreten laktat haline dönüştürülür.

  • Kaslar daha asidik hale gelir: Hidrojen iyonları, kaslarınızdaki pH seviyesini azaltır ve daha asidik hale getirir.

  • Yorgunluk başlar: Kasların daha asidik olması glikoz yıkımını engeller ve kasların kasılma düzeyini azaltır. Bu durum yorgunluğa neden olur.

  • Karnosin tampon oluşturur: Karnosin, yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında kaslarda asitliği azaltarak, aside karşı bir tampon görevi görür.

Beta-alanin takviyeleri kaslardaki karnosin seviyelerini arttırdığından, egzersiz sırasında kaslarndaki asit seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olurlar. Bu da daha az yorgunluğa neden olur.

Beta-Alanin Atletik Performansı ve Kuvveti Nasıl Etkiler?

Beta alanin supplement olarak kullanıldığında atletik performansı artırdığı gözlemlenmiştir. Yüksek yoğunluklu egzersizlerde yorgunluğu azaltabilir, dayanıklılığı artırabilir ve performansı yükseltebilir.(2)

Beta Alanin Tükenme Süresini Uzatır

Çalışmalar, beta-alaninin tükenme süresini (TTE) artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Başka bir deyişle, bir seferde daha uzun süreli egzersiz yapmanıza yardımcı olur. Bisikletçilerle ilgili bir çalışma, 4 haftalık takviyenin toplam çalışmayı % 13 oranında artırdığını buldu. 10 hafta sonra ise % 3.2 oranında abir artış gözlenmiştir. Benzer şekilde, bir bisiklet testinde 20 erkek denek, 4 haftalık beta-alanin takviyesinden sonra tükenme süresini % 13-14 artırmıştır.(1)

Beta Alanin Daha Kısa Süreli Egzersizlerde de Faydalıdır

Genel olarak, kaslardaki asit seviyesi yüksek yoğunluklu egzersiz süresini sınırlar. Bu nedenle beta-alanin, bir veya birkaç dakika süren yüksek yoğunluklu ve kısa süreli egzersiz sırasında özellikle performansa yardımcı olur.(2) Bir çalışma, 6 haftalık beta-alaninin, yüksek yoğunluklu interval antrenman sırasında (HIIT) 1,168'den 1,387 saniyeye kadar sürenin uzamasına neden olduğunu göstermiştir.

Beta Alaninin Diğer Yararları

Beta-alanin ayrıca ventilasyon oranını % 13.9 artırarak yorgunluğu geciktirebilir. Aynı zamanda yaşlı insanlar için kas dayanıklılığını artırabilir. Direnç antrenmanlarında, antrenman hacmini yükseltebilir ve yorgunluğu azaltabilir. Bununla birlikte, beta-alanin üzerine gücü arttırdığına dair kesin ve tutarlı çalışma sayısı fazla değildir.

Vücut Kompozisyonunu Nasıl Etkiler?

Bazı kanıtlar, beta-alanin bileşeninin vücut kompozisyonuna fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir. Bir çalışma, 3 hafta boyunca beta alanin takviyesi kullanımının yağsız kas kütlesini artırdığını göstermiştir. Benzer şekilde, 4 hafta boyunca beta alanin takviyesi kullanmak 32 kadının vücut ağırlığını ve vücut yağını azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda yağsız kas kütlesini de artırmıştır.(1) Beta-alanin bileşeninin, antrenman hacmini yükselterek ve kas büyümesini artırarak vücut kompozisyonunu geliştirmesi mümkündür.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top