İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Beta Alanin Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Beta Alanin Nedir?

Beta alanin esansiyel olmayan bir amino asittir, vücut onu diğer amino asitlerden oluşturabilir. Vücudun oluşturamadığı amino asitler esansiyel amino asit olarak bilinir ve beslenme yoluyla elde edilmelidir.

Beta Alanin Ne İşe Yarar?

Vücut öncelikle kaslarda ve beyinde depolanan, “karnosin” adı verilen bileşik molekülünü oluşturmak için beta alanin kullanır. Bunu, beta alanin ve esansiyel bir amino asit olan L-histidini birleştirerek yapar. Karnosinin kaslardaki rollerinden biri, asidite seviyelerinin düzenlenmesi ile ilgilidir. Bir kas tekrar tekrar kasıldığında, giderek daha asidik hale gelir. Bu da bir süre sonra kasın kasılma yeteneğini bozar. Kasların yorulma şekillerinden biri bu şekilde gerçekleşir. Karnosin; kas asitliğini azaltarak, kasların yorgunluktan önce yapabileceği iş miktarını artırır ve bu duruma karşı koyar (1). Beta alaninin yaygın olarak bilinen yararları aşağıda listelenmiştir:

Beta Alanin Atletik Performansı Geliştirebilir

Egzersiz kapasitesini ne derece artırdığı deneklerin atletik durumuna ve test edilen spor veya egzersiz türüne göre değişiklik gösterse de, beta alaninin kısa süreli ve yüksek yoğunluklu egzersizleri (özellikle 1 ila 4 dakika süren anaerobik egzersizleri) geliştirdiği belirtilmiştir (2).

Beta Alanin Kas Kütlesini Artırır

Yüksek yoğunluklu interval antrenmanı yapan 46 erkeğin bulunduğu 3 haftalık bir çalışmada, beta alaninin oksijen alımını ve solunum eşiğini (egzersiz sırasında oksijen kullanımının, oksijen alımını aştığı noktayı), dayanıklılığı ve yağsız kas kütlesini artırdığı görülmüştür (3).

Beta Alanin Yorgunluğu Geciktirebilir ve Kaslardaki Laktik Asidi Azaltabilir

Beta-alanin, yorgunluğu ve tükenmişliği geciktirmeye yardımcı olur. 360 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, beta alaninin egzersiz sırasında asit birikimini azaltarak yorgunluğu geciktirdiği ve bir dakikadan fazla süren yüksek yoğunluklu egzersizleri geliştirdiği gösterilmiştir (4).

Beta Alanin Anksiyeteyi Azaltabilir

Şimdiye kadar fareler üzerinde yapılmış deneyler, beta alanin takviyesinin anksiyeteyi azaltabileceğini göstermektedir. Sıçanların beslenme düzenlerine eklenen beta alaninin davranışlar üzerindeki etkisi incelendiğinde hem yaşlı hem de genç farelerin kaygılarında önemli bir azalma olduğu görüldü. Sonuçlar anksiyetenin azaltılmasında rol oynayabileceğini gösterse de kesin bir şey söylemek ancak insanlar üzerinde yapılacak deneylerle mümkündür (5).

Beta Alanin Stres Altında Bilişsel Fonksiyonu Geliştirebilir

18 elit asker ile gerçekleştirilen 30 günlük bir çalışmada beta-alaninin, savaş uygulaması sırasında bilişsel işlevi geliştirdiği görülmüştür (6).

Beta alaninin ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenmek için “Beta Alanin Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Beta Alanin Nasıl Kullanılır?

Klinik çalışmalarda, maksimum fayda sağlamak için alınması gereken beta alanin miktarının 2 ile 4.8 gram aralığında olması gerektiği belirlenmiştir. Kas karnosin konsantrasyonlarında % 40-60'lık artış ise genellikle 4 haftalık takviye kullanımından sonra görülür (7). Ek olarak; beta alaninin yemekle birlikte tüketilmesi, karnosin seviyelerini daha da artırabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Beta Alanin Böbrekleri Etkiler mi?

Yapılan araştırmalar beta alanin kullanımının zamanla böbrek dokusundaki taurini tüketebileceğini göstermiştir. Ancak bunun doğrudan böbreklere zarar verip vermediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Vücut Geliştirmede Beta Alanin Ne İçin Kullanılır?

Beta alanin takviyesi, egzersiz kapasitesini artırabilir ve kas yorgunluğunu azaltabilir. Dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular spor performansını yükseltmek için beta alanin kullanabilir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 5.11.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top