İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Bcaa'nın Faydaları Nelerdir?

Dallı zincirli amino asitler olan BCAA’lar, vücudun et, süt ürünü ve bakliyat gibi protein ağırlıklı gıdalardan aldığı esansiyel besinlerdir. Bunlar lösin, izolösin ve valin’dir.

Dallı zincirli amino asitler olan BCAA’lar, vücudun et, süt ürünü ve bakliyat gibi protein ağırlıklı gıdalardan aldığı esansiyel besinlerdir. Bunlar lösin, izolösin ve valin’dir.

BCAA’lar diyetin katabolik etkilerine karşı kaslarınızı korumaya yardımcı olur.

Son yıllarda dallı zincirli amino asit takviyelerinin popülaritesi, vücut geliştirme ve fitness camialarında tekrar yükselişe geçmiştir ve bunun oldukça iyi bir sebebi vardır. BCAA’lar üzerinde piyasadaki diğer tüm gıda takviyelerinden daha fazla araştırma yapılmaktadır.

Kas kütlesini artırmaya yardımcı olmak için BCAA takviyeleri faydalı olsa da, kalori kısıtlaması yapılan diyetlerde var olan kas kütlesini korumaya daha fazla yardımcı olduklarına inanılmaktadır. Özellikle vücut yağ oranını ciddi anlamda düşürmeye çalışan vücut geliştirme müsabakalarına katılan atletler için fayda sağlamaktadırlar.

Diyet yapmak size görünüm açısından avantaj sağlasa da, kas kütlenizin büyük bir kısmını alıp götürebilir.

BCAA ile ilgili daha detaylı bilgiler için, "BCAA Nedir?" makalesine göz atabilirsiniz.

Katabolik Kriz Durumu

Diyet yapmak katabolik bir süreçtir ve bu durum birkaç sebepten dolayı kasların yıkımı anlamına gelebilir. Vücuttaki yağ oranı azaldıkça, kas kaybı artmaya başlar ve vücut depolanan yağları korumak için daha fazla uğraşır. Bunu yaparken de enerji kaynağı olarak yağlara değil kaslara yönelir. Sıkı bir vücudun hayalini kuranlar için bu kötü bir haber.

Kas kütlesi için temel denklem şudur: Kas kütlesi = Protein sentezleme oranı - Protein yıkımı oranı

Protein sentezleme oranı yıkım oranına eşitse, kas kütleniz artar. Protein yıkım oranı sentezlemeyi geçerse, kas kütleniz azalır. Eğer diyet yapıyorsanız, mumun ucunu her iki taraftan da yakıyorsunuz demektir; hem kas yıkımınızı artırıyor, hem de protein sentezlenmesini azaltıyorsunuzdur.

Neden BCAA Kullanmalısınız?

Başta lösin olmak üzere, BCAA’lar protein sentezlenmesini tetikler ve tek başına proteinin sağlayacağı faydadan daha fazlasını almanıza yardım eder. BCAA’lar aynı zamanda protein sentezini başlatmaya yarayan hücresel mekanizmaların sayısını da çoğaltmaya destek olur. Kısaca, BCAA’lar sadece protein sentezini artırmakla kalmaz, hücrelerin protein sentezleme kapasitesini de artırır.

BCAA’lar ayrıca protein yıkımı oranını da azaltmaya yardımcı olur. Bunu öncelikle protein yıkımında aktif rol oynayan bileşenlerin ve çok sayıda karmaşık ekspresyonun sayısını azaltarak yaparlar. (Bu durumda, bu bileşikleri kodlayan genlerden üretilen mRNA miktarını azaltarak yapmaktadırlar.)
Kas kütlesi için gerekli olan temel denkleme göz atarsak, artan sentez ve azalan yıkımın kas artışı/korunması olduğunu görürüz.

BCAA’nın kullanımı hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için “BCAA Nasıl Kullanılır?” makalesini mutlaka okuyun!

BCAA'ların Diğer Faydaları

BCAA’ların faydaları protein sentezini artırmaya ve yıkımı azaltmaya yardımcı olmaktan daha fazladır. BCAA’lar antrenman yoğunluğunu geliştirmeye yardımcı olabilirler. Peki bu ne anlama gelmektedir? BCAA’lar beyine girmek için, beyinde nörotransmitter olan serotonine dönüşen triptofan amino asidi ile yarışa geçerler.

Egzersiz sırasında serotonin seviyeleri yükselir ve (diğer şeylerin yanı sıra) yorgunluk algısı azalır—bu da daha az yoğunlukta bir antrenman yapmanız anlamına gelir.

BCAA takviyesi almak, beyine giren triptofan miktarını azaltır ve böylece üretilen serotinin de azalmış olur. Bu da daha uzun süre ve daha sıkı çalışmanız anlamına gelir.

Yetişkin erkekler arasında yapılan bir araştırmaya göre, vücutta hasara yol açan direnç egzersizlerinden önce ve sonra alınan BCAA’lar, vücutta kas hasarı olduğu gösteren belirteçlerin azalmasına ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Görünüşe göre BCAA’lar protein sentezlenmesini geliştirmeye ve yorucu direnç egzersizlerinden sonra gelişen ikincil kas hasarını azaltmaya destek olmaktadır. BCAA’lar kaslardaki fonksiyon kayıplarını azaltmaya, ağrıları dindirmeye ve kreatin kinaz gibi kas içi enzimlerinin plazma seviyelerini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Sonuç

Yeni araştırmalar diyet yaparken BCAA takviyesi (örn. lösin) alan kişilerde, herhangi bir takviye almayan kişilere göre kasların korunmasında ve yağ kaybında artışa rastlanmıştır. Sonuç olarak, kas kütlenizi ne kadar çok korursanız, yağ kütlenizi de o oranda azaltmış olursunuz.

BCAA çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

  Paylaş
  FIT TEST

  İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

  HEMEN TESTE BAŞLA

  disclaimer

  Mobil görünüm için tıklayın.
  Top