İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BCAA Ne Zaman Kullanılır?

BCAA ne zaman içilir ya da BCAA nasıl kullanılmalı gibi sorular BCAA kullananlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. BCAA tozu veya tabletleri almak için en iyi zamanın, antrenmandan önce, antrenmandan sonra veya antrenman sırasında olduğu belirtiliyor.

Antrenmandan Önce BCAA Kullanımı

Antremandan önce bir BCAA takviyesi almak, özellikle antrenman öncesi yemek tüketmeyenler için harika bir seçenektir. Araştırmalar, BCAA takviyesinin (özellikle toz haline getirilmiş BCAA'ların) antrenmandan yaklaşık 2 saat öncesinden alınmasının performans artışı üzerinde önemli etkisinin olduğunu ve yorgunluğu azalttığını göstermektedir. Birçok insan, antrenman yapmadan önce karbonhidrat almadığında antrenman yapamayacağını düşünmektedir. Fakat durum tam olarak böyle değildir. Eğer gece karbonhidrat, yağ ve protein içeren iyi bir yemek tükettiyseniz bu sabah aç karnına antrenman yapmanız için size fazlasıyla yeterli olacaktır.  Peki antrenmandan önce ne kadar BCAA’ya ihtiyaç vardır? Antrenman yapmadan önce genellikle 5 g-10 g arası BCAA tavsiye edilir.

Antrenman Sırasında BCAA Kullanımı

Antrenman sırasında BCAA tozu almak, antrenman yaparken kasları beslemenin ve aynı zamanda ferahlatıcı bir içeceğin tadını çıkarmanın mükemmel bir yoludur. Egzersiz anında BCAA kullanmak antrenman yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur. Peki antrenman sırasında ne kadar BCAA ihtiyaç duyulur? Antrenman esnasında yaklaşık 5 g BCAA kullanılması tavsiye edilir.

Antrenman Sonrası BCAA Kullanımı

Antrenmandan sonra BCAA almak, BCAA faydaları doğrultusunda kasların iyileşmesi ve onarımı için çok iyi bir seçenektir. BCAA'lar kas liflerinin iyileşmesine yardımcı olur. Antrenmandan sonra ne kadar BCAA ihtiyaç duyulur? 5 g-10 g BCAA antrenman sonrası kullanım için yeterli olacaktır.

Kardiyo Sırasında BCAA Kullanımı

Birçok insan haftada bir kaç kez, hem sabah hem de akşamları antrenman programlarına kardiyoları da  dahil etmektedir. Kardiyo sırasında, BCAA kullanmak fayda sağlayabilir. Özellikle HIIT (yüksek şiddetli aralıklı antrenman) antrenmanları için BCAA kullanmak önemlidir.

Yoğun kardiyo antrenmanları gerçekleştirirken, bu genellikle yağların yanı sıra kasları da yakabilir. Düşük kalorili bir diyetin yanına daha fazla kardiyo eklemek, daha fazla oranda kas kaybını tetikler. Fakat hiçbir sporcu bu duruma yaşamak istemez. Bunu önlemek için kardiyoya başladığınız an BCAA kullanmayı deneyebilirsiniz. Shaker’a 5 g BCAA ekleyin ve kardiyo antrenmanınız boyunca bunu yudumlamaya devam edin.

BCAA Kullanmak Neden Önemlidir?

Kas inşa etmek için vücudunuzun protein sentezi oranı protein yıkım oranından daha büyük olmalıdır. Bunun tam tersi olduğunda kas kaybı oluşur. Oranlar eşit olduğunda ise kas kütlesinin aynı kalması muhtemeldir. Siz kalori alımınızı kısıtladığınızda ve yoğun egzersiz yapmayı sürdürdüğünüzde vücudunuz katabolik bir duruma geçecektir. Yağ kaybının yanı sıra vücut enerji kaynağı olarak amino asitlerden oluşan proteinleri kullanmaya başlayacaktır. Bunun sonucunda ise kas kaybı yaşamanız muhtemeldir. Egzersiz yapmak enerji tüketimini büyük ölçüde arttırır ve kaslardaki BCAA’ların oksidasyonunu destekler. Bu neden kas kütlesini korumak ya da artırmak istenyenler için BCAA kullanımı oldukça önemlidir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top