İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

BCAA Ne İşe Yarar?

BCAA bir aminoasit zinciridir.

BCAA'lar üç temel amino asitten oluşur:

  • Lösin

  • İsolösin

  • Valin

BCAA genellikle insan vücudu için vazgeçilmez ve temel olarak nitelendirilir. Çünkü temel olmayan amino asitlerin aksine, vücudunuz bu amino asitleri üretemez. Bu nedenle, onları beslenme ile ya da takviye olarak almak oldukça önemlidir. BCAA içeren besinler nelerdir sorusunun cevabı ise genel olarak yüksek protein kaynakları olan yumurta, et ve süt ürünleri olarak verilebilir. Takviye olarak BCAA tüketimi de oldukça fazladır. Bu noktada BCAA kullanım şekli ve BCAA nasıl kullanılır gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Özellikle toz formdaki takviyeleri önerilen miktarda ve bol su ile tüketmekte yarar vardır.

BCAA hakkında detaylı bilgi edinmek için “BCAA Hakkında Her Şey” yazısını mutlaka okuyun!

BCAA Ne İşe Yarar?

İnsan vücudunda binlerce farklı proteini oluşturan 20 farklı amino asit vardır. Bu yirmi amino asitten dokuzu, esansiyel amino asitler olarak kabul edilir. Bu da bahsedilen dokuz amino asitin vücudunuz tarafından yapılamadığı ve diyetinizle elde edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Dokuz temel amino asitten üçü dallanmış zincirli amino asitlerdir (BCAA amino asit): lösin, izolösin ve valin. “Dallanmış zincir” yumurta, et ve süt ürünleri gibi protein açısından zengin gıdalarda bulunan en iyi BCAA doğal kaynaklarının kimyasal yapısını ifade eder. BCAA ayrıca, esas olarak toz halinde satılan popüler bir besin takviyesidir ve BCAA kullanımı oldukça yaygındır.  

Bilimsel olarak kanıtlanmış BCAA faydaları:

1. BCAA Egzersiz Sırasında Yorgunluğu Azaltır

BCAA ne zaman kullanılır veya BCAA ne zaman içilir gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Egzersiz sırasında BCAA tüketmek fiziksel ve zihinsel yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar, egzersiz sırasında BCAA verilen kişilerin plasebo verilenlere göre % 15 daha az yorgunluk hissettiği bildirilmektedir. (1, 2)

Bir çalışmada, BCAA kullananlar tarafından bitkinliğe ulaşmadan önce artan yorgunluğa karşı gösterilen direncin, plasebo grubuna kıyasla % 17 daha uzun süre egzersiz yapmalarına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Ek olarak BCAA'lar antrenmanlı kişilerde, bir süredir egzersiz yapmayan kişilere kıyasla egzersiz yorgunluğunu azaltmada daha etkili olabilir. BCAA kullanımı yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir. Fakat bunun egzersiz performansını iyileştirip iyileştirmediği ise tartışmaya açıktır.

2. BCAA Kullanımı Kas Ağrılarının Azalmasına Yardımcı Olur

BCAA, egzersiz sonrası kaslarınızda daha az ağrı hissetmenize yardımcı olabilir. BCAA bunu, kas hasarında rol oynayan kreatin kinaz ve laktat dehidrojenaz enzimlerinin kan seviyelerini düşürerek yapabilir. Bu iyileşmeyi hızlandırır ve kas hasarına karşı koruma sağlayabilir.

Çeşitli çalışmalarda, katılımcılardan kuvvet antrenmanları yaptıktan sonra kas ağrı düzeylerini derecelendirmeleri istenmiştir. BCAA takviyeleri verilen katılımcılar, kas ağrısı oranlarını plasebo verilenlere göre % 33 daha düşük olarak değerlendirmişlerdir.

Bazı durumlarda da, BCAA verilen katılımcılar aynı güç antrenmanlarını 24 ila 48 saat sonra tekrar ettikleri zaman % 20'ye kadar daha iyi performans göstermiştir. (3) Bununla birlikte, bu etkiler cinsiyetinize veya diyetinizin toplam protein içeriğine göre değişebilir.

3. BCAA Kullanımı Kas Kütlesinin Artmasını Sağlar

İnsanların BCAA takviyeleri satın almasının ana nedeni kas kütlesini arttırmaktır. Sonuç olarak araştırmalar, BCAA'nım kas inşa etmekten sorumlu enzimleri aktive ettiğini göstermektedir.

Bazı çalışmalar ayrıca BCAA takviyelerinin kas kütlesini arttırmakta etkili olabileceğini -özellikle de izolösin ve valin'den daha yüksek oranda lösin içeriyorsa- göstermektedir.

Bununla birlikte bazı çalışmalar, kas büyümesi için en azından bazı durumlarda tam bir protein takviyesi almanın tek tek amino asit takviyesi almaktan daha iyi olabileceğini belirtmektedir.

4. BCAA Kan Şekeri Seviyesini Düşürmeye Yardımcı Olur

BCAA kullanımı ayrıca normal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir. Lösin ve izolösin insülin sekresyonunu arttırır ve kaslarınızın kanınızdan daha fazla şeker almasına neden olur.Bu şekilde BCAA’nın kan şekeri seviyenizi azalttığı düşünülmektedir.

Ancak, pratikte, tüm çalışmalar bu etkileri desteklememektedir. Hatta bazıları, kişilerin uyguladığı beslenme programına bağlı olarak kan şekeri seviyelerinde potansiyel artışları rapor etmektedir. Örneğin, BCAA yüksek yağlı bir diyetle birleştirildiğinde, bunları ek formda tüketmek insülin direncine yol açabilir.

Bununla birlikte, bu çalışmaların birçoğu hayvanlar veya hücreler üzerinde yapılmıştır. Bu da sonuçlarının insanlara tamamen uygulanamayacağı anlamına gelmektedir. Dolayısıyla BCAA’nın bu konudaki etkilerini doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

5. BCAA Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Dallanmış zincirli amino asitler kilo alımını önlemeye ve yağ kaybını artırmaya yardımcı olabilir. Yapılan gözlemsel çalışmalar, her gün ortalama 15 gram BCAA tüketenlerin, günde ortalama 12 gram tüketenlere göre % 30'a kadar daha az obez olma riskine sahip olabileceğini bildirmektedir.

Kilo vermeye çalışıyorsanız, BCAA'lar vücudunuzun istenmeyen yağlardan daha etkili bir şekilde kurtulmasına yardımcı olabilir.

BCAA'larla desteklenmiş kalorisi kısıtlı, yüksek protein içeren bir beslenme programına sahip olan güreşçiler, 19 günlük çalışma dönemi boyunca soya proteini takviyesi verilenlere göre fazladan 1.6 kilo vermişlerdir. BCAA grubu, her gün eşdeğer kalori ve biraz daha az toplam protein tüketmesine rağmen soya proteini grubuna göre % 0,6 daha fazla  yağ kaybetmiştir.

Başka bir çalışmada, günde 14 gram BCAA verilen weightlifterlar, sekiz haftalık çalışma süresi boyunca, günde 28 gram whey proteini verilenlere göre,% 1 daha fazla yağ kaybetmişlerdir. BCAA grubu ayrıca 2 kg. daha fazla kas kazanmıştır.

6. BCAA Karaciğer Hastalığı Komplikasyonlarını Azaltabilir

BCAA'lar karaciğer yetmezliğine bağlı komplikasyonları azaltmaya yardımcı olabilir. Olası komplikasyonlardan biri, kafa karışıklığına, bilinç kaybına ve komaya yol açabilen hepatik ensefalopatidir (HE).

Son zamanlarda yapılan bir derleme, karaciğer hastalığı olan hastalarda, BCAA takviyelerinin, hepatik ensefalopatinin şiddetini azaltmada diğer takviyelerden daha yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Karaciğer cerrahisi geçiren hastalarda yapılan çalışmaların bir başka gözden geçirmesi, BCAA ile zenginleştirilmiş çözümlerin karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeye, komplikasyon riskini azaltmaya ve hastanede yatış süresini kısaltmaya yardımcı olabileceğini bildirmiştir.

BCAA takviyeleri ayrıca karaciğer hastalığı olan kişilerde yorgunluğu azaltmada, uyku kalitesini ve kas kramplarını iyileştirmede etkili olabilir. Ayrıca karaciğer kanseri vakalarında, BCAA takviyesi almak su toplamasını önler ve erken ölüm riskini % 7'ye kadar azaltabilir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top