İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Arjinin (L-Arginin) Hakkında Her Şey

Arjinin Nedir?

Arjinin, yarı esansiyel bir amino asittir. L arginin olarak da geçen bu amino asit, sayısız fizyolojik işlev gerçekleştiren bir yapı bloğudur ve nitrik oksit öncüsü olarak bilinmektedir.

Arginin, vücudun doğal olarak üretemediği bir amino asittir. Bu nedenle arginin açısından zengin olan yiyecekleri tüketmek önemlidir.      

Arjinin, fıstık ve badem gibi kabuklu yemiş ve çekirdeklerde yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Ayrıca çikolata ve kuru üzümlerde de bulunabilir. Diyet lifi önemlidir çünkü sindirim sistemini düzgün bir şekilde çalışır halde tutar. Vücudumuzun diğer diyet besinlerini kullanma yeteneğini artırır. Lifler neredeyse tamamen sindirilmemiş olarak sindirim sistemimizden geçer ve Kolon ve/veya kalın bağırsağa ulaştığında, liflerin parçalanma evresi başlamaktadır.

Arjinin Ne İşe Yarar, Hangi Bilimsel Çalışmalar Arjinini Destekleyici Kanıtlar Sunmaktadır?

Arginin amino asidi birçok fizyolojik sürecin yürütülmesi için gereklidir. Bu fizyolojik süreçler arasında hormon salgılanması, büyüme hormonu çıktısında artış, toksik atık ürünlerinin vücuttan uzaklaştırılması ve bağışıklık sistemi savunmaları yer almaktadır.(2)

Çünkü arjinin, vazodilatasyondan sorumlu olan nitrik oksidin bir öncüsüdür.(3) Sıklıkla göğüs kramplanması [anjin], yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve cinsel işlev bozukluğu gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Arginin ayrıca, erkek ve kadın kısırlığı tedavisinde de kullanılır.

Son zamanlarda, arjinin içeren gıda takviyeleri Argininin nitrik oksit üretme kabiliyeti, serbest radikalleri süpürme kabiliyeti, kas hücrelerini sinyalleme, büyüme hormonu salma, kötü kolesterolü ortadan kaldırma ve yağ metabolizmasını artırma yetenekleri nedeniyle popüler hale gelmiştir. Arjinin vücuttaki tuz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.(4)

Bu özelliği sayesinde deri altında su tutmaya yardımcı olup kasların daha pürüzsüz ve dolgun gözükmesini sağladığından ötürü arjinineyarışan vücut geliştirmeciler tarafından ilgi duyulmaktadır. Argininin nitrojen tutma yetenekleri, vücut geliştirme ve bilimsel topluluklarda iyi bilinmektedir. Arjininin damar genişletme yeteneklerinin yanı sıra protein sentezine katılma kabiliyeti nedeniyle kas büyümesi için de önemli olduğuna inanılmaktadır.(5)

Kimler Arjinine İhtiyaç Duyar, Arjinin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Herkes. Özellikle arginin ihtiyacı olan nüfus; çocuklar, bebekler, sporcular, obez veya aşırı kilolu ve yaşlılardır. Yetişkin nüfus için arjinin, esansiyel olmayan (çok da gerekli olmayan) bir amino asit olarak kabul edilir. Çocuklar için ise arjinin aksine, genç bağışıklık sisteminin savunulması ve gelişimi için gereklidir.

Bedensel yaralanma ve onarım zamanlarında vücudun arjinin ihtiyacı arttığından dolayı, sakatlığı olan kişiler arjinin takviyesinden faydalanabilir. (6) Erektil fonksiyon bozuklupu veya cinsel işlev bozukluğu olan kişiler de vazodilasyon özelliğine bağlı olarak Arginin kullanımından yararlanabilirler. Erektil fonksiyon bozukluğu veya ekstremitelerin zayıf dolaşımında, Arginin kan damarlarının çapını artırmak için harekete geçirir ve böylece daralmış alanlara kan akışı ulaşımının artmasına izin verecektir. Arjinin, sert antrenman yapan sporculara da faydalar sağlamaktadır. Vücuda arjinin takviyesi yapmak bağışıklık sistemini güçlendirebilir, böylece sporcunun daha fazla antrenman yapmasına ve aşırı zorlamayla ilişkili küçük hastalıkların zararlı etkilerinden kaçınmasına izin verir.

Athletes who are discontinuing the use of androgenic or anabolic steroids may benefit from supplemental arginine because steroids often lead to hypertension, and the accumulation of bad cholesterol. Arginine has been shown to help reverse these conditions.

L arginin'in büyüme hormonu seviyelerini arttırma yeteneği, lipit oksidasyonunu destekleme yeteneği, kan basıncını düşürme kabiliyeti ve arteriyel plağı azaltma kabiliyeti nedeniyle arjinin takviyesi yapılmasının, obez kişiler için de yararlı olabileceği kanıtlanabilir.

Arjinin Ne Kadar Alınmalı, L Arginin Yan Etkileri Var Mıdır?

Kalp veya psikiyatrik rahatsızlığı olan bireyler, arginin takviyesi kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar. Her amino asit içeren üründe olduğu gibi, arjinin takviyesinde de doz aşımı yapma olasılığı mevcuttur ve yapılan bu aşım çeşitli yan etkileri beraberinde getirebilmektedir. Tüketilen yüksek dozda arjinin, ishale, halsizlik ve mide bulantısına neden olabilir. Net dozlama yönergeleri henüz oluşturulmamıştır, bu nedenle "tolerans haritalaması" olarak bilinen şeyin yapılması en iyisidir.

Bir hafta boyunca küçük bir doz alın, sağladığı faydaları ve yan etkileri bir kenara not edin, faydalar en üst düzeye ve yan etkiler ise en aza indirilene kadar dozu artırın. Zaman geçtikçe ikisi birbirine yakınlaşacak ve bu sayede kendinize özgü optimal dozu belirlemiş olacaksınız. Aslında bu süreç insülin ve steroid kullanan vücut geliştiriciler için "reseptör haritalaması" na benzemektedir.

Piyasadaki birçok protein tozu arginin de dahil olmak üzere birçok amino asitle takviye edilmektedir. Bu durumu akılda tutarak, tükettiğiniz tüm kaynaklardan ne kadar miktarlarda arjinin aldığınıza özellikle dikkat edin! Yukarıda açıklanan prosedürden sonra kendinizi rahat hissetmiyorsanız, ürün etiketlerinde belirtilen talimatları takip etmeniz her zaman en iyi yol olacaktır ve bu takip sayesinde en doğru verilere ulaşıp kendi programınızı buna göre yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Kaynaklar

1. Alternative Medical Review. 2002, Dec;7 (6):512-22.
2. Appleton, J. 2002. Arginine: Clinical potential of a semi-essential amino.
3. Nakaki T; Kato R. 1994. Beneficial circulatory effect of L-arginine. Japanese Journal of Pharmacology. Oct, 66:2, 167-71
4. 1001herbs 
5. Reyes AA; Karl IE; Klahr S Role of arginine in health and in renal disease [editorial] American Journal of Physiology, 1994 Sep, 267:3 Pt 2, F331-46 
6. Albina JE, Mills CD, Barbul A, Thirkill CE, Henry WL Jr, Mastrofrancesco B, Caldwell MD. Arginine metabolism in wounds. American Journal of Physiology 1988;254:E459-E467.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top