İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Amino Asit Takviyesi Gerekli mi?

Amino Asit Nedir?

Amino asitler, proteinlerin yapıtaşları olarak bilinir ancak vücutta bundan daha fazla ve önemli rolleri vardır. Amino asitler; yaşamsal fonksiyonların yerine getirilmesi, protein, hormon ve nörotransmitterlerin sentezi için gereklidirler. Bazı amino asitler, sporcular ve vücut geliştiriciler tarafından zaman zaman atletik performansın artırılması amacı ile supplement şeklinde kullanılır. Amino asitlerin bazı çeşitleri esansiyeldir. Esansiyel amino asitler vücut tarafından üretilemez ve beslenme yolu ile alınmalıdırlar.


Amino Asit Faydaları Nelerdir?

Tıpkı proteinler gibi amino asitler de çeşitli faydalara sahiptir. Kırmızı et, yumurta ve kümes hayvanları gibi et ürünlerinde bol miktarda bulunan esansiyel amino asitlerin faydaları aşağıdakiler gibidir:

 • Proteinlerin oluşturulması (1)

 • Kas kütlesinin artırılması (2)

 • Bağışıklık hücrelerinin (immün hücreleri) güçlendirilmesi ve artırılması (3)

 • Hormonların çalıştırılması (3)

 • Enzimlerin oluşturulması (3)

 • Kolajen ve elastin gibi proteinlerin yapısının oluşturulması (4)

 • Yağ metabolizmasının düzgün çalışması (5)

 • Kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi (6)

 • Hemoglobin üretilmesi ve enerji oluşumu (7)

 • Sinir hücrelerinin korunması (8)

 • Çinko ve selenyum gibi bazı minerallerin vücutta emiliminin sağlanması (9)

BCAA Faydaları Nelerdir?

BCAA’lar kas proteinlerinde bulunan esansiyel amino asitlerin %35’ini oluşturmaktadır. Lösin, izolösin ve valinden oluşan BCAA amino asit takviyesinin faydaları aşağıdakiler gibidir:


 • Kas Kütlesini Artırabilir

Bir çalışmada direnç antrenmanı sonrası 5,6 g BCAA tüketen kişilerin, plasebo tüketen kişilere göre kas proteini sentezinde %22 daha fazla artış gözlemlenmiştir. (10)


 • Kas Ağrılarını Azaltabilir

Bir çalışmada squat egzersizi öncesi BCAA tüketen kişilerin, plasebo tüketen kişilere göre daha az egzersiz sonrası kas ağrısı ve yorgunluk yaşadıkları gözlemlenmiştir. (11)


 • Kas Kaybını Engelleyebilir

Birçok araştırma, BCAA’ların kaslarda protein yıkımını engelleyebileceğini göstermektedir. (12)


Sporcular Amino Asit Takviyesi Almalı mı?

Amino asit ve amino asit bileşenlerinden oluşan BCAA, yukarıda da değindiğimiz gibi antrenman performansını olumlu yönde etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış bileşiklerdir. Kas kaybını önlemekten kas iyileşmesini hızlandırmaya, kas ağrılarını gidermekten kas kütlesini artırmaya kadar pek çok faydası olan amino asitler, sporcular tarafından düzenli olarak takviye edildiğinde egzersiz performansına olumlu yönde katkı sağlayabilir. 

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 1.04.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top