İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Zerdeçal Nerelerde Kullanılır?

Zerdeçal Nedir?

Turmeric olarak da bilinen zerdeçal, Hindistan kültürünün ve mutfağının önemli bir parçasıdır. Son yıllarda dünyanın her yerinde popülaritesi artan zerdeçal tozu, içerisindeki kurkumin bileşeni ile dikkat çekmektedir. Kurkuminin sağlık açısından faydalarını araştıran birçok çalışma bulunmaktadır. (1) Kurkumin yan etkilerinin yok denecek kadar az olması onu güvenilir bir bileşen haline getirmiştir. (3)

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ve Zerdeçal Nerelerde Kullanılır?

Fazla Trombosit Birikimini ve Kan Pıhtılaşmasını Engelleyebilir

Birçok kişi için kandaki trombosit yoğunluğu istenmeyen kan pıhtılaşmalarına neden olabilir, kanın yoğunluğunun artması damar tıkanıklığa kadar ilerleyebilir. Kan pıhtıları trombosit agregasyonu adlı verilen bir süreç sonucu trombositlerin belirli bir alanda birikmesi ve damar içerisinde tıkanıklığa sebep olması ile gözlemlenir.

Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin maddesi ile yapılan hem laboratuvar hem hayvan deneylerinde, kurkuminin kanın pıhtılaşma riskini ve trombosit agregasyonunu azaltabileceği gözlemlenmiştir (4).

Depresyon Belirtilerini Azaltabilir

İnsanlar üzerinde henüz yeterli çalışmalar yapılmış olmasa da, zerdeçalın depresyon üzerinde olumlu etkileri olabileceği ve semptomların azalmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Yapılan bir çalışmada, majör depresif bozukluk tanısı konulan 60 gönüllü kişi iki gruba ayrılarak, bir gruba zerdeçal diğer gruba fluoksetin etken maddeli antidepresan ilaç verilmiştir. 6 Hafta süren çalışmanın sonucunda iki grubun da depresif belirtilerinin incelenmesi ile grupların depresif belirtileri arasındaki değişimlerin aynı olduğu gözlemlenmiş, kurkumin maddesinin fluoksetin ile aynı etkiye sahip olduğu belirtilmiştir (5). Ayrıca bu çalışma, kurkuminin depresyon tedavisinde güvenilir olabileceğini destekleyen ilk çalışmadır. Ancak, bu konuda daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır.

İnflamasyonu Azaltabilir

İnflamasyon, birçok hastalığın altında yatan sebep olabilir. Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkuminin en önemli özelliği, anti-inflamatuar olmasıdır (6).

Cilt Sağlığını Güçlendirebilir

Zerdeçalın anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri, farklı cilt rahatsızlıkları üzerinde etkili olabileceğini göstermektedir. Zerdeçalın cilt için faydaları arasında yaraların daha hızlı iyileştirilmesi, gözeneklerin yatıştırılması, sivilce oluşumunun azaltılması ve sedef hastalığının kontrol altına alınması sıralanmaktadır (7, 8, 9).

İltihabi Bağırsak Hastalığını Düzenlemeye Destek Olabilir

Hem ülseratif kolit hem de crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalıklarına sahip kişilerde yapılan çalışmalar, zerdeçalın bu hastalıkların remisyonunu korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca, crohn hastalığı sahibi 5 kişiden 4’ünde, 2 ay içerisinde olumlu sonuçlar alınabildiği ancak bu konu hakkında kesin sonuçlara varabilmek için daha fazla çalışmanın yapılması beklenmektedir (10, 11).

Doğal Bir Ağrı Kesici Etki Yaratabilir

Kurkumin içeriği sayesinde zerdeçal, çeşitli ağrılara karşı kullanılabilecek doğal bir ağrı kesici olabilir. Romatoid artritin neden olduğu eklem ağrılarını giderebileceği düşünülen curcumin, ameliyat sonrası oluşan ağrılarda da etkili olabilir (12).

Yularıda sıralandırılmış tüm faydalar görecelidir ve kesinlikleri bulunmamaktadır. Zerdeçalın etken maddesi kurkuminin faydalarına ulaşılabilmesi için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Kurkuminin Kullanıldığı Yerler

Kurkumin ya da zerdeçal birçok farklı kullanım alanına sahiptir. 

  • Özellikle Hint mutfağında bulunan zerdeçal tozu, mutfaklarda yemek yapımında sık kullanılan bir baharattır. İran mutfağında da zerdeçal kendine geniş bir yer edinmiştir.
  • Zerdeçal, tekstil ürünü olarak da kullanılır. İpek kumaşların ve ince derilerin boyanması için zerdeçalın kuvvetli sarı pigmentinden faydalanılır. Budist keşişlerin elbiselerinin yapımında doğal renklendirici madde olarak kullanılır.
  • Saça ve cilde sürülebilen ve bir çeşit doğal boya olan kınanın yapımında kullanılır.
  • Zerdeçal, curcuma-papier olarak da bilinen bir tür kağıt olarak da kullanılır.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 20.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 24.12.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top