İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Folik Asit Nedir?

Folik Asit Nedir?

B9 vitamini olarak da bilinen folik asit, vücutta birçok önemli işlevi olan ve suda çözünen bir vitamindir. Vücuda alındıktan sonra folata dönüştürülerek kullanılır. İşleme ve depolama bakımında metabolizma için daha kolay olan folik asit formu, bu özelliği sebebiyle takviyelerde genelde folik asit olarak yer alır. 

Başlıca görevleri arasında vücudun DNA ve RNA yapmasına yardımcı olmayı sayabileceğimiz foik asit; sağlıklı hücre bölünmesini destekler ve doğum kusurları riskini azaltmak için uygun fetal büyümeyi ve gelişmeyi sağlar. Aynı zamanda yeterli miktarda tüketilmezse kırmızı kan hücrelerinin anormal boyutlarda büyümesine neden olan bir tür anemiye sebep olabilir (1). 

B9 vitamini, pek çok gıdada doğal olarak bulunmaktadır. Diyetinize bu gıdaları daha fazla ekleyerek vücudunuzdaki folik asit eksikliğini giderebilirsiniz. Öte yandan düzenli ve belirli oranlarda folik asit tüketebilmek için değerlendirebileceğiniz en iyi yol folik asit takviyesi kullanmaktır. 

Folik asit takviyeleri incelemek için tıklayın.

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Folat ya da folik asit oranı yüksek gıdalar aşağıdakiler gibidir (2):

 • Bakliyatlar (mercimek, fasulye, bezelye)

 • Yapraklı yeşillikler (ıspanak, marul, kuşkonmaz, lahana, pancar, brokoli)

 • Kuruyemişler ve tohumlar (ay çekirdeği, kabak çekirdeği, fındık, keten tohumu)

 • Karaciğer, balık, yumurta

 • Muz

 • Avokado

 • Tahıllar

 • Turunçgiller

Folik Asit Faydaları Nelerdir?

Vücudunuz folik asiti kullanarak folat üretir. Bu form metabolizmada birtakım görevlerin yerine getirilmesine katkıda bulunur. Bu görevleri ve dolayısıyla folik asitin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz (3): 

 • DNA sentezi, onarımı ve metilasyonu (hücreye bir metil grubunun eklenmesi)

 • Hücre bölünmesi ve yenilenmesi

 • Homosistein bileşeninin protein sentezinde kullanılan ve hücresel gelişim için önemli bir rol üstlenen s-adenosilmetiyonin (SAMe) maddesinin kaynağı olan metiyonin üretimi 

 • Kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve olgunlaşması

Folik asitin nasıl çalıştığı ve yararları hakkında ayrıntılı bilgi almak için “Folik Asit Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?” yazısına göz atabilirsiniz.

Folik Asit Günde Ne Kadar Alınmalı

Vücuttaki folat depolara ortalama 30 - 50 mg aralığında değişir. Büyük bir bölümü karaciğerde depolanırken bir kısmı kan ve dokularda bulunur. Buna göre folat depolarını düzenli olarak doldurmak ve yenilemek için ihtiyaç duyulan günlük folat alım miktarı, yetişkinler için 400 mcg civarındadır. Hamile ve emziren kadınlar için ise bu ihtiyaç günde 500 - 600 mcg’ye çıkabilir (4). Folik asit takviyeleri de genellikle 400 - 800 mcg aralığındadır. 

Bunların yanı sıra bebek, çocuk ve gençlerin günlük folik asit ihtiyacını şu şekilde sıralayabiliriz (5):

 • Doğumdan 6. Aya kadar: 65 mcg

 • 7 - 12 ay arası: 80 mcg 

 • 1 - 3 yaş arası: 150 mcg

 • 4 - 8 yaş arası: 200 mcg 

 • 9 - 13 yaş arası: 300 mcg

 • 14 - 18 yaş arası: 400 mcg 

Sıkça Sorulan Sorular

Folik Asit Kilo Aldırır mı?

Vücuttaki folat eksikliğinin kilo kaybına yol açması, folik asit takviyesi kullanıldığında kilo aldırabileceği gibi bir endişe yaratabilir. Ancak folik asit kullanımının kilo aldırdığına ilişkin araştırmalarla ortaya konulmuş bir veri yoktur. Bu nedenle kilo aldırıp aldırmadığına dair bir şey söylemek doğru değildir. 

Folik Asit En Fazla Ne Kadar Kullanılır?

Folik asit kullanımının en önemli dönemi hamileliktir. Buna göre kadınların hamile kalmadan yaklaşık 6 - 8 hafta önce folik asit takviyesine başlaması ve hamileliğin ilk 12 haftası boyunca kullanması gerekir.


Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 19.09.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top