İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Tribulus Gerekli mi?

Günümüzün popüler diyet takviyelerinin çoğu, eski zamanlardan beri tıbbi olarak kullanılan bitkilerden gelmektedir.

Bu botaniklerden biri; kan şekeri ve kolesterolün azaltılması, hormon seviyelerinin değişmesi, cinsel fonksiyonun artması ve libido artışı gibi sağlığa çeşitli yararları olduğu iddia edilen Tribulus terrestristir.

Bu makale size tribulus bitkisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi, sağlığa etkilerini ve onu bir besin takviyesi olarak almayı düşünmeniz gerekip gerekmediğini anlatmaktadır.

Tribulus Terrestris Nedir?

Tribulus Terrestris, küçük yapraklı bir bitkidir. Ayrıca Gokshura, demir dikeni ve keçi başı olarak da bilinmektedir. Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu bölgeleri dahil birçok yerde yetişmektedir.

Geleneksel Çin Tıbbı ve Hint Ayurveda tıbbında bitkinin hem kökü hem de meyvesi tıbbi olarak kullanılmaktadır.

Geleneksel olarak insanlar bu bitkiyi libidoyu artırmak, idrar yolunu sağlıklı tutmak ve şişkinliği azaltmak gibi çeşitli etkiler elde etmek için kullanmıştır.

Günümüzde Tribulus Terrestris, genel bir sağlık takviyesi olarak ve ayrıca testosteron seviyelerini arttırdığını iddia eden takviyelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tribulus Faydaları

Kalp Sağlığını ve Kan Şekerini Etkileyebilir

İnsanlar genellikle Tribulus terrestrisi, cinsel fonksiyon ve testosteron üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle kullanmasına rağmen bu bitkinin, diğer önemli etkileri üzerinde de çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

Tip 2 diyabetli 98 kadın üzerinde yapılan bir çalışma; günlük 1.000 mg Tribulus terrestris almanın etkilerini incelemiştir. Üç ay süren çalışma sonunda takviye alan kadınların, plasebo alanlara kıyasla daha düşük kan şekeri ve kolesterol seviyelerine sahip olduğu gözlemlenmiştir. (1)

Ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar; Tribulus terrestrisin kan şekeri seviyesini azaltabileceğini, kan damarı hasarına karşı korunmaya ve kan kolesterolündeki artışları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. (2)

Bu bulgular ümit verici görünmekle birlikte Tribulus terrestris bitkisinin, sağlığa olan bu olumlu etkileri için kullanılması önerilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

İnsanlarda Testosteron Hormonunu Artırmamaktadır

Tribulus terrestris takviyeleri için internet üzerinde hızlı bir arama yapıldığında, bu bitkiyi içeren birçok ürünün testosteronu artırmaya odaklandığını görmekteyiz.

Bir derleme; 14-60 yaş arası kadın ve erkekler üzerinde, bitkinin etkileri üzerine yapılmış 12 ana çalışmadan elde edilen sonuçları analiz etmiştir. Katılımcılar arasında sağlıklı ve cinsel sorunları olan insanların yer aldığı çalışmalar, 2-90 gün arasında sürmüştür. Çalışmanın sonunda araştırmacılar, bu takviyenin testosteron seviyelerinde bir artış bulgusunun olmadığını bulmuştur. (3)

Diğer araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yapmış oldukları bazı çalışmalarında; Tribulus terrestrisin testosteron seviyelerini artırabileceğini ancak bu etkinin, insanlar üzerinde genellikle gerçekleşmediğini bulmuştur. (4)

Tribulus Terrestris Libidoyu Artırabilir

Bu takviye, testosteronu artırmasa da libidoyu artırabilir.

Bazı araştırmacılar; cinsel dürtüleri azalmış erkeklerin, iki ay boyunca günde 750-1.500 mg Tribulus terrestris tüketmesi sonucu cinsel isteklerinde %79 oranında artış yaşandığını tespit etmiştir. Ayrıca; 90 gün boyunca 500-1.500 miligramlık Tribulus terrestris kapsül takviyesi kullanan libido seviyeleri çok düşük olan kadınların %67'sinde cinsel isteklerinde artış yaşandığı görülmüştür.

Ayrıca yapılan diğer araştırmalar; Tribulus terrestris bitkisini içeren takviyelerin, düşük libidolu kadınlarda cinsel istek, uyarılma ve tatminkarlığı artırdığını bildirmiştir. (5)

Ancak, erektil fonksiyon bozukluğu olan erkekler üzerinde yapılan çalışmalarda karışık sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Bazı araştırmalar; günde 800 mg bu takviyenin alınmasının erektil fonksiyon bozukluğunu etkili bir şekilde tedavi edemeyeceğini göstermektedir. (6)

Bununla birlikte, diğer raporlar; günde 1.500 miligramlık bir dozun, ereksiyon ve cinsel tatminkarlık üzerinde önemli iyileşmeler sağladığını göstermiştir. (7)

Tribulus terrestrisin kadınlarda ve erkeklerde libidoyu artırabileceği görülmekle birlikte bu takviyenin, cinsel etkilerinin kapsamını açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Vücut Kompozisyonunu veya Egzersiz Performansı

Aktif bireyler sıklıkla, kas miktarlarını artırarak veya yağları azaltarak vücut komposizyonlarını geliştirmek için Tribulus terrestris takviyesi kullanmaktadır.

Bu durum kısmen bitkinin, testosteron artırıcı olarak ün yapmasından kaynaklanıyor olabilir ancak araştırmalar bu iddiaların pek de doğru olmadığını göstermektedir.

Aslında Tribulus terrestris bitkisinin, aktif bireyler ve sporcuların vücut kompozisyonunu veya performansını geliştirip geliştirmeyeceği konusunda çok sınırlı araştırma bulunmaktadır.

Yapılan bir çalışmada; Tribulus terrestris takviyelerinin seçkin erkek rugby oyuncularının performansını nasıl etkilediği incelenmiştir. Çalışmada erkekler, beş haftalık ağırlık çalışması sırasında Tribulus terrestris takviyesi almıştır. Ancak, çalışmanın sonunda; takviye alan grup ve plasebo verilen grubun kuvvet veya vücut kompozisyonu gelişmelerinde hiçbir farklılık gerçekleşmediğini bulmuştur. (8)

Başka bir çalışma; sekiz hafta boyunca egzersiz programı ile Tribulus terrestris takviyesi almanın vücut kompozisyonunu, kuvveti veya kas dayanıklılığını plasebodan daha fazla geliştirmediğini bulmuştur. (9)

Ne yazık ki Tribulus terrestrisin, kadınların yaptığı egzersizler üzerindeki etkileri ile ilgili herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Bununla birlikte bu takviyelerin, bu popülasyonda etkisiz kalması muhtemeldir.

Diğer Potansiyel Etkileri

Tribulus terrestrisin daha önce tartışılmış potansiyel sağlık etkilerine ek olarak, vücutta birkaç başka etkisi de olabilir bunları ise şu şekilde belirtebiliriz:

  • Sıvı dengesi: Tribulus terrestris bitkisi, bir idrar söktürücü işlevi görebilir ve idrar üretimini artırabilir.
  • Bağışıklık sistemi: Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada; farelerin bağışıklık sistemi faaliyetinin, Tribulus terrestris takviyesi verildiğinde arttığı gösterilmiştir. (10)
  • Beyin: Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada; çok bileşenli bir takviyenin bir parçası olarak Tribulus terrestrisin, farelerde antidepresan etkilere sahip olabildiği görülmüştür. (11)
  • Enflamasyon: Bir deney tüpü çalışmasında, olası anti-enflamatuar etkiler görülmüştür. (12)
  • Ağrı kesici: Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada; yüksek dozda Tribulus terrestris takviyesinin, ağrı kesici etki gösterebildiği görülmüştür. (13)
  • Kanser: Yapılan bir deney tüpü araştırması; Tribulus terrestrisin olası bir anti-kanser etkisi olduğunu göstermiştir. (14)

Tribulus terrestrisin bu tarz etkileri olup olmadığını anlamak için hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde çok daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Dozaj, Güvenlik ve Yan Etkiler

Araştırmacılar, Tribulus terrestrisin etkilerini değerlendirmek için çok çeşitli dozlar kullanmıştır.

Potansiyel kan şekeri düşürücü etkisini araştıran çalışmalarda günde 1.000 mg, libido artırma incelemesi yapılan araştırmada ise günde 250-1.500 mg dozları kullanılmıştır.

Diğer çalışmalarda ise vücut ağırlığına göre belirlenen dozlar önerilmiştir. Örneğin, birkaç çalışmada; vücut ağırlığının kilogramı başına 10-20 mg doz kullanılmıştır. Yani, yaklaşık 70 kg ağırlığında biriyseniz günde 700-1.400 miligram arası bir Tribulus terrestris doz alabilirsiniz.

Tribulus terrestris takviyelerini denemekle ilgileniyorsanız, internet veya çeşitli dağıtıcı firmalar aracılığıyla bu ürünlere ulaşmanız mümkündür.

Tribulus Terrestristeki Saponinler

Saponinler, Tribulus terrestriste var olan kimyasal bileşiklerdir ve bu bitkinin sağlığa olan olumlu etkilerinden sorumlu oldukları düşünülmektedir.

Birçok takviye; dozu, bu bileşiklerden oluşan takviyenin miktarına karşılık gelen saponinlerin yüzdesiyle birlikte listelemektedir.

Tribulus terrestris takviyeleri, yaygın olarak %45-60 oranında saponin kimyasal bileşiğini içermektedir.

Sahip olunan daha yüksek bir saponin yüzdesi, takviyenin daha konsantre olması ve daha düşük bir dozun kullanılması gerektiği anlamına geldiğini bilmek önemlidir.

Minimal Yan Etkiler

Çeşitli dozajları kullanan ve Tribulus terrestris zararları üzerine yapılan birçok çalışma; Tribulus terrestris kullanımının olası yan etkilerinin minimum seviyelerde olduğunu ve bu nedenle herhangi bir güvenlik endişesinin bulunmadığını bildirmiştir. Yaygın olmayan tribulus yan etkileri arasında; küçük mide krampları veya reflü bulunmaktadır.

Bununla birlikte, fareler üzerinde yapılan bir çalışma; Tribulus terrestrisin, potansiyel böbrek hasarı oluşturması konusunda endişeyi artırmıştır. Ayrıca böbrek taşlarını önlemek için takviye kullanmış bir erkekte, Tribulus terrestris ile ilişkili bir toksisite vakası meydana geldiği rapor edilmiştir.

Genel olarak, çalışmaların çoğu Tribulus terrestris takviyesinin zararlı yan etkileri olduğunu göstermemektedir. Ancak bu tarz takviyeleri kullanırken, tüm potansiyel riskleri ve yararları göz önünde bulundurmak önemlidir.

Eğer bir Tribulus terrestris takviyesi kullanmak istiyorsanız, size uygun olan dozu belirlemek için doktorunuz veya sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz.

Sonuç

Tribulus terrestris, geleneksel Çin ve Hint tıbbında uzun yıllardır kullanılan küçük yapraklı bir bitkidir.

Sağlığa olan olumlu etkilerinin listesi oldukça uzun olsa da Tribulus terrestrisin belirtilen bu faydalarının çoğu ile ilgili sadece hayvanlar üzerinde çalışma yapılmıştır.

İnsanlar üzerinde Tribulus terrestrisin; tip 2 diyabeti olan kişilerde kan şekeri kontrolünü ve kolesterol seviyesini geliştirebileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır.

Testosteron seviyelerini artırmamasına rağmen Tribulus terrestris, kadınlarda ve erkeklerde libidoyu artırabilir.

Bununla birlikte, vücut kompozisyonunu veya egzersiz performansını geliştirdiğine dair bulgulara rastlanmamıştır.

Çoğu araştırma; Tribulus terrestris takviyesinin, güvenli olduğunu ve sadece küçük yan etkilere neden olduğunu gösterse de toksisite hakkında izole edilmiş raporlar bulunmaktadır.

Tüm gıda takviyeleri için de geçerli olduğu gibi, Tribulus terrestrisi kullanmadan önce olası yararları ve risklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Tüm bu Tribulus terrestris faydaları ve bilimsel araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda, bazı yaşanılan cinsel problemlerin tedavisi ve düzgün kan şekeri seviyeleri ile kalp sağlığı için Tribulus kullanımı tercih edilebilir. Ayrıca, her ne kadar testosteron seviyelerini direkt olarak artırdığı araştırmalarca kanıtlanmamış olsa da Tribulus terrestrisin, libido seviyelerini artırma özelliği olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top