İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Testosteron Hormonu Nedir, Doğal Yollardan Nasıl Artar?

Kas, güç ve enerjiyi destekler. Bu hormon olmadan, herhangi bir süre veya yoğunluk seviyesi için spor salonunda çalışamaz veya işlevi yerine getiremezsiniz.

Testosteron Hormonu Nedir?

Testosteron, esas olarak testislerde üretilen, aynı zamanda yumurtalıklarda ve adrenal kortekste erkek ikincil cinsel özelliklerin gelişimini uyaran bir hormondur. (1)

Testosteron, erkeklik hormonu olarak bilinse de az miktarda kadınların vücudunda da üretimi gerçekleşmektedir. Neredeyse tüm fiziksel aktivitelerde fonksiyonları vardır. Kas, güç ve enerjiyi destekler. Bu hormon olmadan, herhangi bir süre veya yoğunluk seviyesi için spor salonunda çalışamaz veya işlevi yerine getiremezsiniz.

Düşük testosteron seviyeleridüşük libidohuysuzlukkas kütlesi kaybı ve istenmeyen kilo alımı ile yakından ilişkilidir. Doğal testosteron seviyesi, 30’lu yaşlarda azalmaya geçtiğinde birçok erkek, vücuttaki testosteron seviyelerini tekrardan eski haline getirebilmek için; hap, yamalar ya da enjeksiyonlar gibi çeşitli yollara başvururlar.

Vücut Geliştirmede Testosteron Kullanımı

Fitnesskas büyümesi ve yağ kaybı söz konusu olduğunda, normal testosteron seviyeleri sizin fitness hedeflerinizde başarılı olmanız için gereklidir ve buna kadınlar da dahildir. 

Daha önce de belirttiğimiz gibi düşük testosteron seviyeleri, sadece spor salonunda sarf edeceğiniz eforunuzu değil diğer alanlardaki eforu da olumsuz yönde etkileyecektir. 20’li yaşlarınız boyunca, testosteron üretiminiz hakkında büyük olasılıkla ufak tefek endişeleriniz olacaktır. 30’lu yaşlarınıza geldiğinizde ise, stres seviyelerinize, fitness eforlarınıza ve beslenme uygulamalarınıza ilişkin yaşam tarzınıza dikkatlice bakmaya ihtiyacınız olacaktır.

Testosteron Hormonunun Kas Gelişimine Etkisi

Evet işte o büyük soruyla karşı karşıyayız. Testosteron hormonu (vücutta doğal olarak meydana gelen) gerçekten kas inşa eder mi? Bu sorunun cevabı, hem “evet” hem “hayır” dır.

Yapılan araştırmalar, testosteron seviyeniz normal olması gereken aralıkların altında bir sayıda ise, kas inşa etmek için daha zorlu bir sürece sahip olacağınızı belirtmekedir. Eğer testosteron seviyeleriniz normal seviyelerde seyrediyor ve buna rağmen siz daha fazla kas kütlesi inşa edebilmek için bu seviyeyi normalin üstüne çıkarmaktaysanız, üzülerek söylememiz gerekiyor ki bu çabanız, olacağını düşündüğünüz gibi “daha fazla kas inşa etme” gibi bir fayda sağlamayacaktır.

Testosteron Seviyesi Nasıl Artar?

Kısa ve öz olarak söylemek gerekirse, yüksek protein, orta yağlı ve düşük karbonhidrat diyeti ile birlikte yapacağınız ağır antrenmanlar, testosteron seviyelerinizi arttıracaktır.

1. Antrenman Döngüsü

Ağır bileşimli egzersizlerin (squat, deadlift vb. gibi), kan dolaşımına büyük bir testosteron yığılmasıne neden olduğunu biliyoruz. Bileşik kaldırmada ağır kaldırmak, vücudunuzun biyokimyasını ve sinir sistemini kas gelişimi için hazır hale getirir.

Sorun şu ki uzun ağır bileşik hareketlerle uzun süre boyunca ve her zaman antrenman yapamazsınız. Bu, vücudunuzun sahip olduğu testosteronu hızla tüketmesine ve aşırıya kaçmanıza neden olur.

Bunu aşmanın yolu, antrenman yoğunluğunuzu değiştirmek. Hafta boyunca yüksek ve düşük tekrarlar arasında bir döngü oluşturarak, testosteronunuzu tüketmekten kaçınabilirsiniz. Ağır ve hafif ağırlıklar arası bir döngü oluşturmak, kas gelişimi sürecinde bir kayaya toslamanızı önler.

2. Antrenman Süreniz 1 Saati Aşmasın

Bir saatten uzun bir süre egzersiz yapmak testosteron miktarınızı  tüketir ve bağışıklığınızı azaltır. Sürekli olarak bir saatten fazla sürede antrenman yaparsanız, aşırıya kaçma ve katabolizasyona giden yola büyük ihtimalle geçiş yapmış olacaksınız.

3. Doymuş Yağ Tüketin

Eğer damarlarınızda sağlıklı bir dozda testosteron dolaşmasını istiyorsanız, çok miktarda kırmızı et ve yumurta yemelisiniz. Tabi mümkünse, organik yumurta ve ot ile beslenmiş dana etine bağlı kalın. Bu gıdalarda bulunan kolesterol, vücudunuza sürekli kas gelişim testosteronu tedariği sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Sizin için sağlıksız olandan uzak, doymuş yağın bir dizi sağlık faydası vardır:

  • Geliştirilmiş kardiyovasküler risk faktörleri (kısmen HDL'yi, iyi kolesterolü arttırma)

  • Güçlü kemikler

  • Geliştirilmiş karaciğer sağlığı

  • Sağlıklı akciğerler

  • Sağlıklı beyin (beyniniz esas olarak yağ ve kolesterolden oluşur)

  • Doğru sinir sinyallemesi

  • Güçlü bağışıklık sistemi

Kırmızı et, yumurta, tereyağı ve hindistancevizi yağı gibi kaynaklardan doymuş yağ tüketmek kas kazanmanıza yardımcı olur. Eğer diyetinizdeki doymuş yağınız vermiyorsanız, vücudunuzda testosteron gibi hormonlar üretilmekte zorlanacaktır.

Fakat, şunu unutmayın ki doymuş yağ yemek bu hikayenin sadece yarısını oluşturmaktadır.

  1. Doymuş yağları kendi başına tüketmek, size kalp krizi geçirttirmez. Ancak çokça karbonhidrat ile birlikte doymuş yağ tüketirseniz bu durum ne yazık ki farklılaşacak ve sizi bypass bölgesine doğru yönelticektir. Yani ekmek, makarna, pirinç, şekerler vb. Gibi, beyaz ve kahverengi karbonhidratları kesmelisiniz.

  2. Yüksek yağ / yüksek proteinli diyetler harika olsa da, menünüzde sebzeye yer vermemeniz sizi kabızlık diyarına doğru götürecektir. Sadece et içeren bir diyet sizi parçalı hale getirecek belki ama, eğer yanında yeşil yapraklı sebze tüketmezseniz tuvalette zorlanarak boşaltım yolundaki kan damarınızı patlatmanıza sebebiyet verecektir.

  3. Et ve yumurtayı her zaman birkaç karbonhidrat ile birlikte tüketmek çok sağlıklı bir seçenektir. Üstelik bu şekil beslenme ile parçalı karın kaslarına ve sıkı cilde sahip olabilecek ve harika gözükebileceksin.

4. Güneşten Faydalanın

Güneş ışığına maruz kalmak vücudunuzun D vitamini üretmesine neden olur ve D vitamini de daha fazla testosteron üretmenize yardımcı olur. (3)

Testosteron Hormonu Doğal Yollardan Nasıl Artar?

Kas inşa hormonları söz konusu olduğunda, testosteron aralarında en etkili olan hormondur. Diğer tüm hormonlar kas gelişimi söz konusu olduğunda testosteron karşısında sönük kalmakta. Testosteron, erkeklerin kadınlardan daha fazla kas ve güce sahip olmasının en önemli nedenlerinden birisidir diyebiliriz.

Diğer her şeyi doğru yapabilirsin. Çok fazla ağırlığı kaldırabilirsin. Kusursuz ve organik beslenebilirsiniz. Multivitamin ve çeşitli supplementler kullanabilirsiniz. Gün içinde her fırsatta spor salonuna gidiyor olabilirsiniz. Fakat eğer testosteron seviyeniz düşük ise, ne yazık ki büyüyemeyeceksiniz.

Kas büyüklüğünün, sahip olunan biyokimya ile oldukça fazla yakın ilişkisi vardır. Eğer optimal bir biyokimyaya sahipseniz, ağır koşullara rağmen kas kazanırsınız. Bunun sonucu olarak, kan dolaşımınızda yüksek miktarda testosteron varsa, kolayca kas kazanımı sağlayabilirsiniz.

Testosteron Hormonunu Öldüren Durumlar

Belirli şeyler testosteronu öldürmektedir. Düşük kalorili diyet yapmak, vejeteryan diyet yapmak ve yaşlanmak, testosteron hormonunu öldüren şeylerden bazılarıdır. Eğer 50 yaşında bir alkolik vejeteryan maraton koşucusuysanız, küçük kızlar muhtemelen sizden daha fazla testosteron seviyelerine sahip olacaktır.

1. Vejeteryan Diyetler

Hayvansal kaynaklı proteinlerin eksikliği testosteron seviyelerini azaltabilmektedir. İşte tam da bu amaç doğrultusunda Asya’daki keşişler vejeteryanlardır. Testosteron hormonu seviyelerinin azlığı, onların yaşam için Budist saygılarına uymaktadır, ancak bu durum ayrıca cinsel dürtü ve saldırgan eğilimleri de öldürür.

2. Stres

Herkes stresle başa çıkmak zorundadır, fakat sizin strese karşı vereceğiniz tepkiler, testosteron seviyelerinizi olumlu ya da olumsuz etkilemede rol oynayacaktır. Daha fazla strese sahip olmanız, daha fazla kortizol hormonu üretip daha az testosteron hormonu üretmenize sebep olacaktır. (2) Bu noktayı açıklamak için, bir çalışma bir grup erkek fare aldılar ve testosteron seviyelerini ölçtüler. Daha sonra denekleri, neredeyse boğuluncaya kadar yüzmek zorunda kaldıkları dondurucu suya attılar. Test sonunda araştırmacılar, farelerin testosteron seviyelerini tekrar ölçtüler ve vücutlarında hiç testosteron olmadığını buldular. Farelerin dondurucu suda neredeyse boğulmaya maruz kalmaları, kimyasal olarak hadım olmalarına neden olmuştu.

İnsanlar hem fiziksel hem de zihinsel strese aynı şekilde tepki gösterir. Daha fazla stres demek, düşük testosteron demek! Stresli durumlardan kaçabildiğiniz kadar kaçının ve stres altında daha sakin bir şekilde tepki vermeyi öğrenin.

3. Sürekli Durumdaki Kardiyo

Daha fazla aerobik egzersiz demek, daha az testosteron demek. Bir dizi çalışma, bisiklet sürme ve uzun mesafe koşuları gibi sürekli durumda kardiyo aktivitelerini yaptığınızda, testosteron seviyelerinizde %30'luk bir düşüş olduğunu göstermektedir.

Bu yüzden, steroid kullanımı bisikletçiler arasında yaygın durumdadır. Bisikletçiler, kaybettikleri testosteronu yerine koyabilmek için endojen bir testosteron formuna ihtiyaç duyarlar.

Uzun mesafe koşucuları arasında, 300 ng / dl'de T-seviyeleri olan erkeklerin bulunması nadir değildir (85-100 yaş erkeklerin ortalama aralığı 300-400 ng / dl'dir). Bu seviye, 260 ng / dl'nin altına indiğinde ise, problemlerle karşılaşmaya başlarsınız.

Etkinliği kanıtlanmış kilo verme yöntemlerini öğrenmek için “Bilimsel Olarak Kanıtlanan Kilo Verme Yolları” yazısına mutlaka göz atın!

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top