İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Tavuğun Hangi Bölgesinde Ne Kadar Protein Var?

Tavuk tüm dünyada en çok tüketilen et ürünlerinden biri. Özellikle yüksek protein değeri ile fitness ile uğraşanlar arasında popüler olan tavuk, vücut geliştirme ile ilgili kas gelişimi ve yağ yakımı süreçlerine destek olabilen en önemli yiyeceklerdendir. (1, 2) Ancak tavuk birçok farklı kısımdan oluşur ve tavuğun hangi bölgesinin en çok proteine sahip olduğu sporcular tarafından bilinmek istiyor. Bu sebeple tavuk eti hakkında bazı bilgiler paylaşacağız.

Tavuk Eti Protein Miktarı

Tavuk göğsü, bageti, sırtı, boynu ve daha birçok bölgesi ile farklı damak tatlarına uyabilen, birçok farklı yemeği bulunan bir et çeşididir. Tavuk eti, içerisindeki protein miktarı ile sporcuların dikkatini çekmektedir. Aşağıda bölge bölge tavuk etinin besin değerlerini inceliyoruz:

Tavuk Göğsü

Tavuk Göğsü 172 Gramda 54 Gram Protein İçerir.

Tavuk göğsü dünyanın her yerinde en çok tercih edilen tavuk eti parçalarından biridir.

172 gram, derisiz pişmiş tavuk göğsü 54 gram protein içermektedir. Bu sonuç 100 gram tavuk göğsü başına 31 gram proteine eşit olmaktadır. Aynı zamanda 172 gramı 284 kalori eden 100 gram tavuk göğsü 165 kalori içerir. Bu da kalorilerin yaklaşık olarak %80’inin protein kaynaklı, %20’sinin ise yağ kaynaklı olduğunu gösterir. (3)

Tavuğun göğüs bölgesi özellikle vücut geliştiriciler ve zayıflamak isteyen kişiler arasında çok tercih edilmektedir. Yüksek protein, düşük kalori değerleri ile sporcular için üzerine çok fazla düşünülmesi gerekmeden tüketilebilecek bir kaynak olmaktadır.

Tavuk Kalçalı But

Tavuk Kalçalı But 52 Gramda 13,5 Gram Protein İçerir.

Tavuğun kalçalı but ve sadece  but kısımları bir diğer sevilen parçalarıdır. Özellikle but, yemesi kolay ve lezzetli bir bölümdür. Kalçalı but da büyüklüğü ile sıkça tercih edilmektedir. Tavuk göğsüne göre kalçalı but daha uygun fiyatlıdır.

Kemiksiz, derisiz pişmiş 52 gram kalçalı but 13,5 gram protein içerir. Bu da 100 gram kemiksiz, derisiz pişmiş kalçalı butun 26 gram protein içerdiğini gösterir. Aynı zamanda 52 gram kalçalı but 109 kaloridir ve bu da 100 gram kalçalı butun 209 kaloriye eşit olduğunu gösterir. Buradaki oranlara baktığımızda kalçalı butun protein oranının %53 ve yağ oranının %47 olduğunu görüyoruz. (4)

İlginç bir şekilde tavuk göğsünün rengine oranla, tavuğun kalçalı but kısmı daha koyu renklidir. Bunun sebebi ise tavuk bacaklarının daha fazla hareket eden kaslardan oluşuyor ve buna bağlı olarak bu kas yapılarında daha çok myoglobin maddesinin bulunuyor olmasıdır. Bu molekül aktif kaslara oksijen sağlar ve dokuyu daha kırmızı bir renge büründürür. (5) Bazı kişiler tavuğun bu bölgesinin daha lezzetli olmasının sebebinin myoglobin olduğunu düşünmektedir.

Tavuk Baget

Tavuk Baget 44 Gramda 12,4 Gram Protein İçerir.

Kalçalı but kısmı iki bölümden oluşur; but ya da baget adı ile anılan kısım ve kalça. Baget kısmı tavuğun bacaklarıdır ve yemesi kolay, lezzetli bölgelerinden biridir.

Kemik ve deriden arındırılmış 44 gramlık tavuk butu 12,4 gram protein içermektedir. Bu oran 100 gram kemiksiz derisiz tavuk butunun 28,3 gram protein içerdiğini göstermektedir. 44 gramlık tavuk butu 76 kaloridir ve 100 gram tavuk butu 172 kaloriden oluşur. Kalorilerin %70’i protein, %30’u yağ kaynaklıdır. (6)

Birçok kişi bageti derisi ile birlikte yemektedir. Derili tavuk butu 112 kaloridir ve protein oranı %53, yağ oranı %47’dir. (7)

Tavuk Kanadı

Tavuk Kanadı 21 Gramda 6,4 Gram Protein İçerir.

Tavuk kanadı 3 farklı bölümden oluşur. Bunlar uç kanat, orta kanat ve kanattır. Kanat çoğunlukla atıştırmalık ve çerez gibi yemek öncesi ya da içecek yanında tüketilmektedir.

Kemik ve derisi alınmış 21 gramlık 1 tavuk kanadı 6,4 gram protein içermektedir. Bu da 100 gram kemiksiz ve derisiz tavuk kanadında 30,5 gram protein olduğunu göstermektedir. 21 gramlık derisiz ve kemiksiz tavuk kanadı 42 kalori eder; 100 gramı ise 203 kaloriye denk düşer. Bu da bize 100 gram kemiksiz derisiz tavuk kanadının kalori değerlerinin %64’ünün proteinden, kalanının ise (%36) yağdan geldiğini göstermektedir. (8)

Birçok kişi kanat kısmını derisi ile birlikte tükettiği için derili kalori ve protein değerlerine de bakmak istiyoruz. Derili tavuk kanadı (34 gram) 99 kalori içerir ve bu kalorilerin %39’u protein, %61’i yağ kaynaklıdır. (9)

Tavuğun Hangi Bölümünü Tüketerek Maksimum Yarar Sağlayabilirsiniz?

Tavuk eti besin değeri protein açısından oldukça önemlidir ancak bazı kısımlarının (kanat gibi) yağ oranının daha yüksek olduğunu da yukarıda sizler ile paylaşmak istedik. 100 gr tavuk için verilen bu değerleri kendi beslenmenizde nasıl kullanmanız, veriminizi maksimuma çıkarmanıza yardımcı olur?

Tavuktan almak istediğiniz verim fitness amacınız ile paralellik göstermelidir. Protein oranı yüksek tavuk bölgelerini tüketmek sizin daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilir ve gereksiz yere kalori alımından kaçınmanızı sağlayabilir. Bu durum da doğal olarak zayıflamak isteyen kişiler için tavuğun protein oranı fazla bölgelerini yemelerini verimli ve doğru kılmaktadır.

Tam olarak bu sebeple vücut geliştiricilerin favorisi, protein oranı en yüksek ve yağ oranı en düşük olan tavuk göğsüdür. Yüksek protein oranı ile hem kas gelişimlerini destekleyecek hem de kontrollü bir şekilde yağ almalarını sağlayacak tavuk göğsünü çoğu sporcu tercih eder.

Bununla birlikte düşük karbonhidrat ve ketojenik diyet ile beslenen kişiler ise tavuğun daha yağlı kısımlarını tüketmeyi tercih etmektedirler.

Eğer amacınız kilo almak ise yağlı tavuk bölümlerini tercih etmeniz tavuktan alacağınız maksimum verimin artmasına yardımcı olacaktır. Bunun sebebi ise yağ makro besininin protein makro besinine oranla daha fazla kalori içermesidir. Gün içerisinde yaktığınız miktardan daha fazla kalori almanız kilo almanıza yardımcı olur. Bu sebeple bulk dönemindeki vücut geliştiriciler yağ oranı yüksek besinlere de yönelmektedirler.

Son olarak amacınız kas onarımı ve kas kütlesini arttırmak ise yine protein oranı yüksek tavuk bölümlerini tercih etmek verimli alacaktır. Protein, kas gelişimi açısından önemlidir ve yaptığınız antrenmanları destekleyecek şekilde proteinli beslenmek, kas onarım sürecinizin hızlanması açısından size yardımcı olabilmektedir.

Tavuk Besin Değerleri ile İlgili Son Notlar

Yukarıda ayrıntıları ile birlikte 100 gram tavuğun besin değerlerini inceledik. Sporcuların 1 numaralı bu et ürününün kemiksiz ve derisiz pişmiş bölümlerine tek tek yeniden bakalım:

  • Tavuk göğsü: 100 gramında 31 gram protein içermektedir.
  • Tavuk kalçalı but: 100 gramında 26 gram protein içermektedir.
  • Tavuk but/ baget: 100 gramında 28,3 gram protein içermektedir.
  • Tavuk kanat: 100 gramında 30,5 gram protein içermektedir.

Beslenme programınızı düzenlerken öncelikle her zaman vücut gelişiminizdeki hedeflerinizi net bir şekilde belirlemelisiniz. Bu sayede nasıl bir beslenme planı oluşturmanız gerektiğine; kullanacağınız yiyeceklere ve miktarlarına daha doğru bir şekilde karar verebilirsiniz.

Ayrıca tavuk her zaman herkesin beslenme düzeninde bulunması gereken yiyeceklerden biridir. Sadece makro besin açısından değil mikro besin oranları ile de değerli bir yiyecektir. 100 gr tavuk göğsü 358 mg potasyum, 319 mg fosfor, 104 mg sodyum minerali içerir; 29,4 IU a vitamini, 119 mg kolin ve 19,2 mg niasin vitaminleri içerir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top