İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Tavuğun Hangi Bölgesinde Ne Kadar Protein Var?

Tavuk tüm dünyada en çok tüketilen et ürünlerinden biridir. Özellikle yüksek protein içeriği sayesinde kas gelişimi ve yağ oranının azaltılarak ağırlık kontrolünün sağlanmasına destek olabilen en önemli yiyeceklerdendir (1, 2). Bu nedenle, tavuğun hangi bölgesinin en çok proteine sahip olduğu sporcular tarafından merak edilmektedir.

Tavuk Eti Protein Miktarı

Tavuk Göğsü

 Besin Miktarı   Protein Miktarı   Kalori   Protein Oranı   Yağ Oranı
Tavuk Göğsü (Derisiz)  100 g 31 g 165 %80 %20

Tavuğun göğüs bölgesi, özellikle vücut geliştiriciler ve zayıflamak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Yüksek protein, düşük kalori değerleri ile sporcular tarafından rahatlıkla tüketilebilecek bir besin kaynağıdır (3).

Tavuk Kalçalı But

 Besin Miktarı   Protein Miktarı   Kalori   Protein Oranı   Yağ Oranı 
Tavuk Kalçalı But  100 g 26 g 209 %53 %47

Kalçalı butun bu oranlara sahip olabilmesi için derisiz ve pişmiş olması gerekmektedir (4).

Tavuk Baget

 Besin Miktarı   Protein Miktarı   Kalori   Protein Oranı   Yağ Oranı 
Tavuk Baget (Derisiz)  100 g 28,3 g 172 %70 %30

Derili tavuk bagetin protein oranı %53, yağ oranı %47’dir (5, 6).

Tavuk Kanadı

 Besin Miktarı   Protein Miktarı   Kalori   Protein Oranı   Yağ Oranı 
Tavuk Kanadı (Derisiz)  100 g 30,5 g 203 %64 %36

Derili tavuk kanadının protein oranı %39, yağ oranı ise %61’dir (7, 8).

Tavuğun Hangi Bölümünü Tüketerek Maksimum Yarar Sağlayabilirsiniz?

Tavuktan almak istenilen verim, fitness hedefi ile paralellik göstermelidir. Protein oranı yüksek tavuk bölgelerini tüketmek, daha uzun süre tok kalmaya yardımcı olabilir. Bu durum, özellikle zayıflamak isteyen kişiler için oldukça önemlidir.

Vücut geliştirme ile ilgilenenlerin favorisi, proteinoranı en yüksek ve yağ oranı en düşük olan tavuk göğsüdür. Çoğu sporcu, tavuk göğsünün yüksek protein oranı ile hem kas gelişimlerini destekleyebilir, hem de kontrollü bir şekilde yağ alımı sağlayabilirler. Ancak bu noktada porsiyon ölçülerine dikkat etmeyi unutmamak gerekir.

Bununla birlikte, düşük karbonhidrat ve ketojenik diyet ile beslenen kişiler, tavuğun daha yağlı kısımlarını tüketmeyi tercih etmektedirler.

Temel amaç kilo almak ise, tavuğun yağlı bölümleri tercih edilerek maksimum verim alınabilir. Bunun sebebi, yağ makro besininin protein makro besinine oranla daha fazla kalori içermesidir. Gün içerisinde yakılan miktardan daha fazla kalori alımı, kilo almaya yardımcı olur. Bu sebeple, bulk dönemindeki vücut geliştiriciler yağ oranı yüksek besinlere de yönelmektedirler.

Temel amaç kilo almak ise tavuğun hangi bölgesini tercih edeceğinizden çok porsiyonuna dikkat ederek maksimum verim alabilirsiniz. Bu noktada tavuğun düşük hacimde daha fazla kalori içeren bölgelerini seçmek iyi bir seçenektir ancak tablolarda gördüğünüz farklılıklar bir porsiyona düşürüldüğünde değerler birbirine oldukça yakınlaştığından ötürü neyi seçerseniz seçin aslında çok fazla bir fark olmayacaktır.

Protein kaynağı olarak tavuk tüketmek istemeyenler ya da tavuğa alternatif arayanlar, protein tozu ürünlerini tercih edebilirler. Özellikle yağ, şeker ve karbonhidrat oranı düşürülmüş izole protein tozu kullanarak bir yandan kas gelişimi sağlayıp bir yandan kontrollü şekilde kilo almak ya da kaybetmek mümkündür. 

Protein tozu ürünlerini incelemek için tıklayın.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.08.2021
Yayınlanma Tarihi : 11.12.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top