İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Protein Shake Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Protein açığınızı kapatmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Yüksek protein kaynağı olan "kırmızı et, tavuk, hindi" vb. yiyecekleri tüketmek bu yollardan biridir. Ancak bu ürünlerin hazırlanma ve pişirilmesi zaman aldığı için vücut geliştirme ve fitness spor dallarıyla ilgilenen kişiler daha kolay yollara başvurmak istemektedir. Çünkü halihazırda almaları gereken protein miktarı "sedanter" bir bireye kıyasla daha fazla olduğundan dolayı, tüm protein açığını et ürünlerinden karşılamak aşırı zaman isteyen bir durum olacaktır.

Bu nedenden ötürü sporcular, protein ve diğer "makro besin" maddelerin alımını kolaylaştıracak protein tozu ile yapılmış karışımlara (shake) yönelmektedir. Bu karışımların ana bileşeni az önce de belirttiğimiz gibi protein tozu olmak ile birlikte kişi, isteğine ve hedefine göre bu karışımı ekleyeceği "yulaf ezmesi, muz, yumurta" vs. gibi besinlerle de hazırlayabilir.

Protein Shake Nedir?

Özellikle son dönemlerde vücut geliştiriciler tarafından bir şekilde daha fazla protein almak için farklı yollara ve kaynaklara başvuruluyor. Artık neredeyse çoğu yerel markette dahi protein bakımından zengin tahıllar, atıştırmalıklar ya da yüksek proteinli yulaf ezmesi gibi ürünler bulmak mümkün. Proteinin türü soya, whey, kazein farketmeksizin herkes yeterli proteini almak üzere ortak bir çaba gösteriyor. Elbette, ihtiyaç duyduğunuz protein miktarını elde etmek için en iyi yol gıdalardır. Ancak birçok vücut geliştiricinin bu konuda hem fikir olduğundan emin olsak da, besinler aracılığıyla ihtiyaç duyulan protein miktarını sağlamak her zaman kolay değildir. Özellikle tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız ve yemek hazırlamak için yeterli vaktiniz yoksa gerekli proteini almakta zorluk çekebilirsiniz.

Protein shake alternatifi tam bu noktada devreye girer ve size ihtiyaç duyduğunuz proteini almanız konusunda yardımcı olur. Bu yüzden de protein shake nasıl yapılır sorusu sıkça sorulmaktadır. İhtiyacınız olan şeyler kaliteli bir whey protein tozu, bir çalkalayıcı ya da bilinen adıyla shaker ve biraz sudur. Kaslarınızı beslemek için her zaman elinizin altında yeterli bir protein kaynağı bulundurmak için protein shake’ler mükemmel seçeneklerdir. Birbirinden lezzetli

shake tarifleri deneyerek kendiniz kolaylıkla evde protein shake hazırlayabilirsiniz.

Protein Shake Yararları

Protein, kas geliştirme sürecinde kullanılır. Proteinler vücutta ayrıca hormonları, enzimleri, hücresel habercileri, nükleik asitleri ve immün sistem bileşenlerini üretmek için de kullanılmaktadır. Yeterli protein olmadan vücudumuz her hücreyi, dokuyu ve organı oluşturan yapıları bir araya getiremez; kardiyovasküler fonksiyon, kas kasılması, büyümesi ve iyileşmesi için gerekli olan biyokimyasal maddeleri üretemez. Yeterli miktarda protein olmadan, kaslarımız kısa sürede iyileşemez ve bu nedenle de zarar görebilir, bu durum da sakatlıklara yol açabilir. 

Antrenman sonrası, proteinin vücuda alınması için en iyi zamanlardan biridir. Böylece protein, kaslarınıza iletilir, dolayısıyla antrenman esnasında oluşan mikro hasarlar (kas dokusundaki yoğun kasılmadan kaynaklanan çok küçük yırtılmalar) iyileşmeye başlar. Besinler aracılığyla alınan proteinlerin kaslara iletilmek üzere parçalanması ve sindirilmesi fazla zaman aldığından, antrenmandan sonra protein shake tüketmek en iyi seçenek olabilir. Çünkü protein shake alındıktan sonra kaslara ulaşması sadece 30 dakika sürer. Bu durum, protein shake kullanımının en önemli avantajlarından birisidir.

En İyi Protein Nasıl Seçilir?

Whey protein, kas kütlesi inşa etmek, fiziki olarak gelişmek ve sağlıklı kalmak isteyenler için en favori takviyelerdendir (1). İhtiyaçlar doğrultusunda hangi protein türünün en iyi olduğunu çözümleyebilmek ve belirlemek için protein kalite testleri gibi spesifik bazı ölçümler kullanılır. Bir proteinin kalitesini ölçmek için en yaygın kullanılan kriter, yetişkin diyetinde 100 gram protein ile değiştirilebilen azot miktarı (gram cinsinden vücut proteini) olan biyolojik değerdir. Biyolojik değer kısaca BV ile ifade edilir. En yüksek biyolojik değere sahip olan proteinler birçok kişi tarafından büyümeyi maksimuma çıkarmada en iyi olarak kabul edilir. Ancak bu, bilim insanları arasında sıklıkla tartışılan bir konudur. Bununla birlikte, doğrudan protein araştırmalarına katılan çoğu bilim insanı, biyolojik değer ne kadar yüksek olursa proteinin sindirilmesinin, kullanılmasının ve vücutta tutulmasının o kadar iyi olacağını kabul eder.

Whey protein oldukça yüksek bir biyolojik değere sahiptir. Bu da, bütün esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitleri içerdiği ve doğada bulunan en yüksek dallı zincirli amino asit içeriğine sahip olduğu anlamına gelir. Whey proteinin biyolojik değeri yaklaşık 104’tür. Bir sonraki en yüksek biyolojik değer ise 100 ile bütün bir yumurtaya aittir. Ek olarak tam yağlı sütün biyolojik değeri 91, kazeinin biyolojik değeri 77, sığır etinin biyolojik değeri 80, soyanın 74, buğdayın 54 ve fasulyenin 49’dur (2).

Sonuç olarak biyolojik değer proteinler için önemli bir kriter olmasına rağmen insanlar bunu büyük bir sorun haline getirmemektedir. Örneğin kırmızı et oldukça düşük bir biyolojik değere sahiptir, ancak sporcular (ve genel olarak insanlar) bunu yıllardır temel protein kaynağı olarak tüketmektedirler. Soya da düşük bir biyolojik değere sahiptir, ancak başka yararlı özellikleri de bulunmaktadır. Bu nedenle, her ne kadar biyolojik değer (BV) protein seçiminde genel rehber olarak göz önünde bulundurulması gereken bir konu olsa da, diğer protein türlerine karşı bir önyargı oluşmasına neden olmamalıdır.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top