İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Protein Diyeti Yaparken Kullanabileceğiniz Takviyeler

Protein diyeti, kilo vermek için sıkça başvurulan diyetlerden biridir. Diyette protein tüketimi arttırılarak açlık hissinin azaltılması, daha az yemek yeme isteği sağlar. Atıştırma ihtiyacı azalır, ayrıca egzersiz ile desteklenerek kas gelişimi de sağlanabilir. Bu diyette protein tozu doğal beslenmeyi desteklemek amacıyla kullanılabilir.

Protein Nedir?

Protein, yağ ve karbonhidratla beraber üç temel makrobesinden biridir. Yapılan çalışmalar, proteinin kas kütlesini ve gücünü artırırken, kilo vermeye ve karın yağlarının yakılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Protein için önerilen günlük alım miktarı kadınlar için 46 gram ve erkekler için 56 gramdır (1). Bu oran kişinin aktivite seviyesine, kilosuna ve diğer bazı etkenlere göre değişiklik gösterebilir.

Neden Proteine İhtiyaç Duyulur?

Protein vücuttaki kas ve diğer hücrelerin büyümesi, geri kazanımı ve onarımı için hayati öneme sahiptir. Vücut bazı amino asitleri kendisi üretir, ancak birçok temel amino asit gıdalardan elde edilmektedir. Balık, kümes hayvanları, et, tofu, soya fasulyesi, kuruyemişler ve süt protein oranı yüksek besinlerden bazılarıdır.

Yüksek Protein Diyeti Nedir?

Protein diyeti, günlük alınması gereken protein miktarının üzerinde bir protein tüketimini hedefler. Günlük ihtiyaç duyulan protein miktarı genellikle kilogram başına 1-2 gram olarak belirlenmiştir. Günlük tüketilen gıdaların %50’den fazlası protein içermektedir ve bunların dengeli bir şekilde tüm öğünlerde tüketilmesi gerekmektedir. Diyette protein alımı ve yüksek protein tüketimi açlık hissini yatıştırdığından ve kalori alımını azalttığından kilo verme sürecine önemli katkı sağlar.

Günlük Ne Kadar Protein Tüketilmelidir?

Günlük tavsiye edilen protein tüketim miktarı, vücut ağırlığının her bir kilogramı için yaklaşık 0,8 gramdır. Özellikle yaşlı bireylerde yaşa bağlı kas kaybını önlemeye yardımcı olmak için kilogram başına 1,3 gram protein tüketimi önerilmektedir. Ayrıca zayıflamak için protein diyeti oldukça etkilidir. Kilogram başına 1,6 gram protein tüketmeye odaklı bir diyet uygulandığında kilo verme ve yağ yakma oranının arttığı, kas kütlesinin ise korunduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, kilo kaybı ve genel sağlık için yüksek proteinli bir diyet, vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 1,2-1,6 gram protein ve günlük kalorinin % 20-30'unu sağlamalıdır (2).

Protein Diyeti Uygularken Alınabilecek Takviyeler

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 19.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 23.11.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top