İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Probiyotik Gerekli mi?

Probiyotik Nedir?

İnsan vücudunda yaklaşık 10’a 1 oranında bir bakteri nüfusu yaşar. Yapılan araştırmalar çerçevesinde insan vücudunda yaşayan bakteri sayısı için tahmini sayının 39 - 300 trilyon aralığında olduğunu gösterir. Bu bakterilerin büyük bir bölümü sağlıklı bir metabolizma için önemli ve gereklidir (1). Probiyotikler işte bu sağlıklı ve faydalı bakteri grubunun küçük bir bölümünü oluşturur. 

Probiyotikler, sindirim sistemini kaplayan, vücudun besinleri absorbe etme ve enfeksiyonla savaşma yeteneğini destekleyen bakterilerdir. Bağırsaklarda neredeyse vücudun geri kalanındaki hücrelerde yer alan bakteri miktarı kadar “bağırsak bakterisi” bulunur. 

Probiyotiklerin özellikle prebiyotik ile birlikte kullanıldığında, cilt sağlığının korunmasının yanı sıra bağışıklık fonksiyonunu desteklemede, iltihabı azaltmada, sağlıklı sindirimi desteklemede etkili olduğu bilinmektedir. (2)

Probiyotik Faydaları Nelerdir?

 • Probiyotik takviyesi kullanmak, iltihaplı bağırsak hastalıklarından koruyarak sindirim sağlığına destek olur. (2)

 • Probiyotik besinler, antibiyotiklerin etkinliğini artırabilir ve vücuttaki bakterilerin antibiyotiğe direnç kazanmasını önlemeye yardımcı olur. (3)

 • Probiyotik takviyeleri cilt sağlığına katkıda bulunur. (4)

 • Gıda alerjisi semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. 

 • Probiyotik takviyeleri yeni doğan bebeklerin bazı rahatsızlıklarla karşılaşma riskini düşürür. (5

 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. (6)

 • Probiyotiklerin prebiyotiklerle birlikte alınması, özellikle yüksek kan şeker seviyelerine sahip kişilerde kan şekerini yönetmeye yardımcı olur. (7)

Probiyotik Gerekli mi?

Probiyotiklerin ana amacı, vücudun ikinci beyni olarak tanımlanan bağırsaklarda bir düzen ve denge yaratmaktır. Bu nedenle yararlı bakteriler olarak ideal oranda bağırsaklarda yaşamalı ve etkin olmalıdırlar. Bu aynı zamanda kötü bakterilerle savaşmada ve ortaya çıkabilecek hastalıkların engellenmesinde de rol oynayan bir faktördür. 

Sayısız probiyotik türü olmasına rağmen yaygın olarak yararlanılan iki tür vardır:

 • Laktobasil

 • Bifidobacteria

Genellikle bu iki bakteri türü üzerine yapılan araştırmalar, bağırsak problemlerine önemli ölçüde fayda sağlayabileceğini gösteriyor. Yukarıda saydığımız etkilerle birlikte aşağıdaki bazı durumların önüne geçmek mümkün olabilir (8):

 • İshal

 • Kabızlık

 • İltihaplı bağırsak sendromu 

 • İdrar yolu enfeksiyonları

 • Diş eti hastalıkları 

 • Egzama 

Eğer yukarıdaki gibi mide ve bağırsak şikayetleriniz varsa ve takviyelerle destek almanız gerektiğini düşünüyorsanız, doktorunuza da danıştıktan sonra sizin için en iyi probiyotik takviyesini keşfedebilirsiniz. 

Güncellenme Tarihi : 20.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 15.03.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top