İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Pre-Workout Nedir, Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Birçok kişi egzersizler için ekstra enerji artışı sağlamak amacıyla antrenmanlardan önce takviye kullanmaktadır. Bununla birlikte, her biri birçok bileşen içeren çok sayıda takviye mevcuttur. Tipik olarak, pre workout takviyelerinde bulunan bileşenler egzersiz performansının yalnızca belirli yönlerini geliştirir. Bazı bileşenler gücü, bazıları ise dayanıklılığınızı artırabilir. (1) Belirli egzersiz türleri için hangi takviyelerin en iyisi olduğunu bilmek, sizin en iyi pre workout takviyeyi bulmanıza yardımcı olacaktır.


Pre-Workout Nedir?

En iyi pre workout takviyeleri, egzersiz hacmini ve yoğunluğunu artırmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Böylece ekstra setler ve harcanan dakikalar büyük kazançlar sağlar. Sıkı çalışmaların karşılığını görerek daha fazla motivasyon elde edilir. Ve ne kadar sıkı çalışılırsa, o kadar fazla ilerleme kaydedilir. Bu nedenle uygun antrenman ve beslenme programı ile birleştirildiğinde pre workout takviye kullanmak, sadece bugünün antrenmanı için değil, yarın ve diğer günlerde daha fazla tekrar yapabilmek adına kendinizi daha fazla zorlamanıza destek olabilir.


Kimler Pre-Workout Kullanmalı?

Antrenman öncesi supplementler hemen hemen her seviyeden sporcuya, başlangıç seviyesinden ileri düzey sporculara kadar kendi fitness seviyelerini geliştirmek isteyen herkese yardımcı olabilir. Pre workout takviyeleri aşağıdaki durumlarda yarar sağlayabilir:

  • antrenmandan önce odaklanmış enerji elde etmek

  • bir antrenman programına başlamak ve/veya bir sonraki seviyeye taşımak

  • kilo vermek

  • kas inşa etmek ve güç kazanmak

  • performansınızı spor salonunda geliştirmek


Antrenman Öncesi Beslenme ve Pre Workout Kullanımının Önemi

Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) veya dayanıklılık antrenmanları gibi antrenmanlarda kasların tamamen tükenmesini önlemek için enerji seviyelerinin yüksek olması gerekir. Antrenman öncesi yiyecekler ve takviyeler dikkatli bir şekilde seçildiğinde, performans ve enerji seviyesi yükselebilir, yorgunluk hissi gecikebilir. Antrenman öncesi enerji için beslenme, bir öğün atıştırmalık veya takviye gıda ile gerçekleştirilebilir. Ancak protein ve karbonhidrat her üçü için de ön planda olmalıdır. Karbonhidratlar doğrudan vücudun enerji düzeyleriyle bağlantılıdır. Vücutta daha sonra kan şekeri kullanımı için glikojen seviyelerini artırmaya yardımcı olan glikoz içerirler. Kan şekeri seviyelerinin yükselmesiyle birlikte, yakılabilecek enerji ortaya çıkar. Antrenman sırasında enerji seviyeleri hızla azalır. Pre workout takviyeler antrenman öncesi ve antrenman sırasında kas depolarının ve enerji seviyelerinin optimum performans için yüksek kalmasına yardımcı olabilir.

Pre workout ürünleri antrenmandan yaklaşık 30 ila 45 dakika önce alınmalıdır. Antrenman öncesi takviyeler genellikle bir sıvı ile karıştırılarak tüketilir. Ayrıca pre workout takviyeler arasındaki temel fark içerisinde kreatinin bulunup bulunmadığıdır. Kreatin içeren takviyeler, kaslarınızın kreatin depolarını doyurmak açısından oldukça yararlıdır. Kreatin fiziksel performans artışıyla ilişkili bir bileşiktir. (2) Yaklaşık 3 gram kreatinin kısa süreli yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında fiziksel performansı artırdığı gösterilmiştir. Pre workout takviyelerde bulunan diğer bileşenler BCAA, kafein, protein, beta alanin ve karbonhidrat olarak sıralanabilir.


Sıkça Sorulan Sorular

Pre-workout ile Kreatin Aynı Anda Kullanılır mı?

Kreatin, vücuttaki işlevi açısından pre - workout görevi görür. Bu nedenle performans artırıcı olarak tüm pre - workout ürünleri ile birlikte kullanılabilir. 

Kreatin Pre-workout Ürünü müdür?

Araştırmalar, kreatinin egzersizden kısa süre önce alındığında atletik performansa daha iyi katkı sağladığını gösteriyor. Dolayısıyla kreatin için bir pre - workout ürünü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Güncellenme Tarihi : 24.08.2021
Yayınlanma Tarihi : 18.04.2019
Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top