İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kreatin Ne İşe Yarar?

Kreatin Nedir?

Kreatin, birçok farklı işlevi için kullanılabilen bir üründür. Bilimsel araştırmaların desteklediği bir takım olumlu özellikleri bilinmektedir. Kreatin vücutta üretilebildiği gibi dışarıdan tüketilerek de alınabilmektedir. “Kreatin tozu nedir?” sorusunun yanıtı ise kreatinin günlük kullanıma uyumlu hale getirilmiş toz hali şeklinde verilebilmektedir (1).

Kreatin hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için Kreatin Nedir? adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Kreatin Ne İşe Yarar?

Kreatin öncelikle yaşa bağlı kas kaybının önüne geçmektedir. Tek başına direnç eğitimi yapanlar ile karşılaştırıldığında, kreatin kullanarak direnç eğitimi yapan yaşlı yetişkinlerde kas gücünün daha fazla geliştiği tespit edilmiştir. Ancak tek doz olarak alındığında veya direnç eğitimi olmadan kullanıldığında yararlarından yeteri kadar bahsedilememektedir.

Kreatin tozu atletik performans sırasında kullanılmaktadır. Kreatin, atletlerde kürek çekme performansını, yüksek atlama sporu yapanlarda sıçrama yüksekliğini ve futbol performansını geliştirip sporculara yardımcı olabilmektedir (2). Ancak kreatinin sprint, bisiklete binme veya yüzme performansı üzerindeki etkisi değişmektedir. Kreatin bazı spor dallarında etkili sonuçlar yaratmamaktadır. Bu alanlar bulunan karmaşık sonuçların nedeni, çalışmaların küçük örneklemlerde yapılması, kreatin dozlarındaki farklılıklar ve performansı ölçmek için kullanılan testlerin farklılıkları olabilir. Örneğin yapılan son çalışmalar tenis oyuncularında kreatinin servis yeteneğini geliştirmediğini ortaya koymuştur. Bunların yanı sıra kreatin yararları arasında vücudunda kreatini yapamayan kişilere destek vermesi de yer almaktadır.

Kreatinin gerçekten gerekli olup olmadığını öğrenmek için “Kreatin Gerekli Mi?” yazısına kesinlikle göz atın!

Kreatin Kullanımı

Kreatini metabolize etmede bazı kişiler problem yaşayabilmektedir. Bu tip kişiler vücudun kreatin oluşturmasını engelleyen bir rahatsızlığa sahiptir. Bu rahatsızlık, beyinde düşük kreatin seviyelerine yol açabilir. Beyinde kreatin seviyelerinin düşük düzeyde olması, zihinsel işlevlerde bozukluğa, nöbetlere, otizm ve hareket sorunlarına neden olabilmektedir.  Bu tür durumlarda “Kreatin ne kadar kullanılmalı?” sorusu ise uzman doktorların kişiye uygun biçimde cevaplayacağı bir soru olmaktadır.

Kreatin monohidrat oral yollardan alındığında 3 yılda guanidinoasetat metiltransferaz (GAMT) eksikliği adı verilen kreatin üretim bozukluğunu iyileştirmektedir. Çocuklarda ve genç erişkinlerde beyindeki kreatin düzeylerini normale döndürebilmektedir. Hareket sorunlarının iyileşmesine ve nöbetlerin azalmasına yardımcı olabilmektedir. Fakat zihinsel yetenekleri geliştirmez.

Arginin-glisin amidinotransferaz (AGAT) eksikliği vücudun kreatin oluşturmasını engelleyen bir başka bozukluktur. Bu rahatsızlığı yaşayanlarda, 8 yıl boyunca kreatin almak; dikkat, dil ve zihinsel performansı artırmaktadır ve bu sorunu yaşayan çocuklarda bu etkiler daha bariz gözlemlenmektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre, kreatinin taşınımını doğru bir şekilde yapamayan ve bu tür bir rahatsızlığı olan çocuklarda, kreatin kullanımı hareketleri veya zihinsel işlevi geliştirmemiştir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top