İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kreatin Ne İşe Yarar?

Kreatin Nedir?

Kreatin, bilimsel araştırmaların desteklediği bir takım olumlu özellikleriyle, birçok farklı işlevi için kullanılabilen bir gıda takviyesidir. Kreatin, vücutta üretilebildiği gibi dışarıdan besinler yoluyla da alınabilir. Piyasada, kapsül ve toz şeklinde bulunan kreatinin en bilinen ve yaygın olan formu kreatin monohidrattır (1).

Kreatin hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için “Kreatin Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kreatin Ne İşe Yarar?

Kreatin öncelikle yaşa bağlı kas kaybının önüne geçmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre kreatin kullanarak direnç eğitimi yapan yaşlı yetişkinlerde kas gücünün artış gösterdiği tespit edilmiştir. Ancak tek doz olarak alındığında veya direnç eğitimi olmadan kullanıldığında yararlarından yeteri kadar bahsedilememektedir.

Kreatin vücut tarafından atletik performans sırasında kullanılmaktadır. Atletlerde kürek çekme performansını ya da yüksek atlama sporu yapanlarda sıçrama performansını geliştirip sporculara yardımcı olabilmektedir (2). Ancak kreatinin sprint, bisiklet veya yüzme performansı üzerindeki etkisi değişmektedir.

Kreatin bazı spor dallarında etkili sonuçlar yaratamamaktadır. Bunun nedeni kreatin dozlarındaki farklılıklar ve performansı ölçmek için kullanılan testlerin farklılıkları olabilir. Örneğin, yapılan son çalışmalar tenis oyuncularında kreatinin servis yeteneğini geliştiremediğini ortaya koymuştur. Kreatinin yararları arasında vücudunda kreatin üretemeyen kişilere destek vermesi de yer almaktadır.

Kreatinin faydaları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için “Kreatin Nedir, Nasıl Çalışır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kreatin Nasıl Kullanılır?

Kreatin yüklemesi için günlük 20 gram kreatinin 5-7 gün boyunca alınması gerekmektedir. Fakat bunun, 5’er gramlık servisler halinde gün içerisine yayılarak alınması tavsiye edilir.

Yükleme periyodundan sonra günlük 3-5 gram kreatin alınabilir. Eğer yükleme periyodunu tercih etmezseniz yine günlük 3-5 gram kreatin alabilirsiniz. Bu durumda alınabilecek verimin maksimum seviyeye ulaşması 3-4 haftayı bulacaktır.

Kreatinin kullanımı hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için “Kreatin Nasıl Kullanılır?”; kreatinin gerçekten gerekli olup olmadığını öğrenmek için “Kreatin Gerekli mi?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 19.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 31.08.2018
Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top