İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Ketojenik Diyetten Maksimum Verim Nasıl Alınır?

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet her ne kadar bazı kesimler tarafından karbonhidratsız diyet olarak biliniyor olsa da bu diyet, Atkins ve düşük karbonhidratlı diyetlerle birçok benzerliği paylaşan çok düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı bir diyettir. Bu diyet, karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltmayı ve onu yağ ile değiştirmeyi içerir. Karbonhidrattaki bu azalma, vücudunuzu “ketozis” adı verilen bir metabolik duruma sokar.

Ketojenik diyet, ilk olarak 1920'lerde “ketojenik diyet ile epilepsi tedavisi” olarak tanıtıldı. Ancak bu düşük karbonhidratlı diyetin faydaları, nöbetleri tedavi etmesinin de ötesine geçmiştir. Buna ek olarak, yüksek yağ içeren bir diyet olmasına rağmen yağ kaybettiren diyet olarak da bilinmektedir. Dolayısıyla bu diyet, kilo kaybını artırmakta, kardiyovasküler sağlığı geliştirmekte, anksiyete ve depresyon azalımına yardımcı olmaktadır.

Keto diyetinin en büyük yararı kişiye, metabolik esnekliği kazandırmasıdır. Kişi, vücudun ürettiği hem glikoz hem de ketonlardan enerji çekebilir hale geldiği zaman; tüm vücudunuz boyunca uzanan faydaları olan, metabolik esnekliğe sahip olma durumuna ulaşmış olur.

Ayrıca günlük beslenmenizden şeker ve yüksek karbonhidratlı yiyecekleri çıkardığınız zaman; vücudunuz kendini iyileştirebilir ve vücudunuzun sürekli olarak savaştığı birikmiş iltihaplardan arınabilirsiniz. Bu durum daha az beyin bulanıklığına, gelişmiş kavrama yeteneğine ve beyin sağlığına sahip olma anlamına gelmektedir. Sonuç olarak geliştirilmiş zihinsel netlik, akıllı yemek seçimlerini yapmanızı kolaylaştırır.

Dahası, bir Keto diyetini uygulamak vücuttaki iltihaplanmayı da azaltmaktadır. Azaltılmış iltihaplanma; cilt sağlığınızı geliştirme, bağırsaklarınızı iyileştirme ve asit reflü hastalığı gibi rahatsızlıkların semptomlarını tedavi etme gibi sayısız faydalara sahiptir.

Ancak, Keto diyeti kervanına katılmadan önce temellerinizi sağlam atmalısınız. Bu, keto diyete adapte olmak için aldığınız karbonhidrat miktarını en az iki ila altı hafta boyunca 20 gramın altına düşürmek anlamına gelmektedir.

Ketojenik Diyete Doğru Yoldan Nasıl Geçiş Yapılır?

Vücudunuzu bir şeker yakıcı olmaktan için bir yağ yakıcı olmaya yeniden programlamak, mevcut metabolik durumunuza, şeker isteğinize ve zihinsel gücünüze bağlı olarak iki ila altı hafta kadar bir süre alabilmektedir.

Bu yüzden, halihazırda çok temiz şekilde beslenen biri değilseniz, bu yeni yeme tarzına geçişiniz zor olabilir. Her şey ideal sağlığa ulaşmak için yapacağınız bireysel yolculuğunuzla ilgilidir.

Bu geçiş sürecine ilk önce zihninize; “bu diyet, sadece başka bir diyet değil, sonsuza kadar ketozis olmak zorunda değilsin ve diyet sırasında kendini yoksun bırakmayacaksın” gibi önemli üç gerçeği yerleştirerek başlamalısınız. Bu zihniyete sahip olduktan sonra; eğer halihazırda büyük ölçüde işlenmiş şekerli yiyecekler ve rafine edilmiş karbonhidratlar tüketen biriyseniz, bu tüketimi azaltmanız gerekmektedir.

Diyete geçiş sürecinizdeki ilk adımınız; karbonhidratları, rafine şekerler, yapay gıdaları ve işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarmak olmalıdır.  Sürece ilk olarak bunlar arasından, rafine şekerleri ve işlenmiş karbonhidratları (ekmek, makarna, şekerli içecekler, enerji barları, tahıllar, alkol ve tatlılar gibi), çıkararak başlayın.

Ancak bu bileşenleri içeren gıdaları hayatınızdan çıkarmanız, en sevdiğiniz yiyeceklerden birine bir daha asla sahip olamayacağınız anlamına gelmemektedir. Adaptasyon aşamasını geçtikten ve ketosiste olup olmadığınızı test ettikten sonra, vazgeçmek istemediğiniz gıdaların ketojenik versiyonlarını denemeye başlayabilirsiniz.

Bir keto diyetine başladığınızda dikkate almanız gereken bir diğer kritik şey; kan ketonlarınızı test etmek ve karbonhidrat alımınızı izlemektir. Bunları yapmadan, keto adaptasyonuna ulaşıp ulaşmadığınızı asla bilemezsiniz.

Diyete “adaptasyon” aşamasının, sizin için sürecin en zorlu kısmı olabileceğini unutmayın! Bu aşama baş ağrısına, yorgunluğa ve bazılarının pes etmesine sebebiyet verebilir.

Ketojenik Diyetten Yüksek Verim Sağlama

Keto diyetini halihazırda takip ediyor, beslenme, duygusal ve bilişsel yönlerden başarı elde ediyorsanız, yaptığınız şeyi yapmaya devam etmelisiniz. Öte yandan kendinizi iyi hissetmiyorsanız, süreci yeniden değerlendirmek için zaman oluşturmalısınız.

  • Ketozise girip çıkın. Daha önce bahsedilen yaygın hatalardan uzak durun. Ketozise girip çıkarak, vücudunuza bir rahat nefes aldırın ve hangi yakıt kaynağını kullanacağı konusunda esnek olması için vücudunuzu eğitin.
  • Vücudunuzu dinleyin. Bazı insanlar süt ürünlerini, keto yolculuğuna dahil ederler ve bazıları ise etmez. Vücudunuz bazı yiyeceklere nasıl tepki verdiği konusunda size sinyaller göndermektedir. Vücudun gönderdiği bu sinyalleri, dinlemeniz ve diyete göre özelleştirmeniz tamamen size kalmış bir durumdur.
  • Besin kalitesini yapabileceğiniz en iyi şekilde yükseltin. Organik ürünleri, otla beslenen ve yüksek çayırlarda yetiştirilen sığırların etlerini, doğal olarak avlanmış deniz ürünlerini ve bunların yanı sıra sağlıklı anti-inflamatuar olan yağları tüketin. Bitkisel yağlar ve tohum yağlarını hayatınızdan çıkarın.
  • Yaşam tarzı alışkanlıklarınızı değiştirin. Maksimum fayda elde etmek için; yemek planınıza sadık kalmanın ve sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmenin önemli olduğunu unutmayın! Bu sağlıklı yaşam tarzı düzenli egzersiz yapmayı, susuz kalmamayı, yeterli uyku uyumayı, ilave toksinleri ve stresleri ortadan kaldırmayı içermektedir.

Ve son olarak, "Keto diyetinin biraz sınırlayıcı bir beslenme planı olduğunu ve uzun süreli sürdürebilmek için zor olduğunu" unutmayın. Bu nedenle tıbbi olarak bu diyeti uygulama zorunluluğunuz olmadıkça, istediğiniz kilo veya fitness hedeflerinize ulaştıktan sonra uygulamaya devam etmeniz gerekmemektedir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top