İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Ketojenik Diyet Yaparken Kullanabileceğiniz Takviyeler

Keto diyet takviyeleri sayesinde vücudunuzun yağ yakma sürecine katkı sağlayabilir, bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet sanıldığının aksine aç kalarak zayıflamayı sağlayan bir yöntem değildir. Ketojenik diyette amaç en az karbonhidratı, ortalama proteini, bolca sağlıklı yağı tüketerek sağlıklı bir şekilde kilo vermektir. Ketojenik diyetin popülaritesi artmaya devam ederken, bu yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı beslenme planınının sağlık üzerindeki etkileri de tartışılmaya devam edilmektedir. Keto diyeti uygularken bir dizi besin alternatifinin tüketiminin kesilmesi nedeniyle, belirli besin takviyeleri kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Ketojenik Diyet Takviyeleri

Bazı takviyeler, ketojenik diyetin olumsuz etkilerini azalmaya yardımcı olabilir ve düşük karbonhidratlı bu diyeti uygularken atletik performansınızı yükseltmenizi sağlayabilir. Ketojenik diyet listesi oluşturup bunu uygularken alabileceğiniz takviyelerden bazıları şunlardır:

1. Magnezyum

Magnezyum, enerjiyi artıran, kan şekerini düzenleyen ve bağışıklık sisteminizi destekleyen bir mineraldir. Bir ketojenik beslenme düzeninde magnezyum ihtiyaçlarınızı karşılamak daha zor olabilir, çünkü tohum ve meyveler gibi magnezyum bakımından zengin birçok gıda karbonhidrat açısından yüksektir. Bu nedenle, ketojenik diyet uyguluyorsanız günde 200-400 mg magnezyum takviyesi almak yararlı olabilir.(1) Magnezyum takviyesi kullanmak ketojenik diyet yaparken yaygın olarak görülen semptomlardan olan kas kramplarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca daha düzenli uyumanızı ve sinirlilik halinizin azaltılmasını sağlar.

2. Omega-3 Yağ Asitleri

Balık veya kril yağı gibi omega-3 takviyeleri omega-3 yağ asitleri olan eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) bakımından zengindir ve bu da sağlığımız için birçok yönden yararlıdır. EPA ve DHA'nın inflamasyonu ve kalp hastalığı riskini azalttığı, zihinsel gerilemeyi önlediği bulunmuştur. Batı diyetleri omega-6 yağ asitleri açısından genellikle zengin olmasına rağmen omega-3 açısından daha düşük olma eğilimindedir.(2) Bu dengesizlik, vücuttaki inflamasyonu artırabilir ve birçok inflamatuar hastalığa yol açabilir. Omega-3 takviyeleri, ketojenik diyet yemekleri tüketen insanlar için özellikle yararlı olabilir, çünkü yüksek yağlı bir diyet uygularken sağlıklı bir omega-3/omega-6 oranının korunmasına yardımcı olabilirler. Dahası, omega-3 takviyeleri, ketojenik diyetin genel sağlık üzerindeki etkisini en üst düzeye çıkarabilir.

3. D Vitamini

Optimal D vitamini seviyesine sahip olmak her insanın sağlığı için oldukça önemlidir. Ketojenik diyet D vitamini eksikliği geliştirme riskini arttırmaz, ancak D vitamini eksikliği genel olarak yaygın olduğundan, D vitamini takviyesi kullanmak iyi bir fikirdir. D vitamini kalsiyum emilimini kolaylaştırmak da dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonu için önemlidir. D vitamini ayrıca bağışıklık sisteminizi desteklemek, hücresel büyümeyi düzenlemek, kemik sağlığını geliştirmek ve vücudunuzdaki inflamasyonu azaltmaktan sorumludur. Az sayıda gıda D vitamini içerdiği için, bu önemli vitaminin takviyelerini kullanmak oldukça önemlidir. D vitamini eksikliğiniz olup olmadığını anlamak için doktorunuz kan testi uygulayabilir ve sizin için en uygun D vitamini veya çocuğunuz için multivitamin dozu belirleyebilir.

4. Sindirim Enzimleri

Ketojenik diyet programı uygulayanların en yaygın şikayetlerinden biri, bu beslenme modelinin yüksek yağ içeriğinin sindirim sistemi üzerinde zorlayıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Ketojenik diyet genellikle % 75'e kadar yağ içerdiğinden, öncesinde daha düşük yağ içeren diyet uygulayanlarda bulantı ve ishal gibi rahatsız edici gastrointestinal semptomlar görülebilir. Buna ek olarak, ketojenik diyet protein miktarı açısından ılımlı olsa da, bazı kişiler daha yüksek miktarda tüketebilir, bu da sindirim yan etkilerine neden olabilir. Bir ketojenik diyete geçerken bulantı, ishal ve şişkinlik gibi sindirim sorunları yaşıyorsanız, yağları (lipazları) ve proteinleri (proteazları) ayıran enzimler içeren sindirim enzim karışımı bir takviye, sindirim sisteminizi optimize edebilir.(1)

5. Elektrolit ve Mineral Takviyeleri

Özellikle ketojenik beslenme listesi uygulamaya geçildiğinde, beslenme düzeninizde minerallere yer vermeye odaklanmak oldukça önemlidir. İlk haftalar, vücut tüketilen çok düşük karbonhidrat miktarına uyum sağlamaya çalıştığı için zorlayıcı olabilir. Ketojenik diyete geçiş, vücuttan su kaybının artmasına neden olur. Sodyum, potasyum ve magnezyum düzeyleri düşebilir; baş ağrısı, kas krampları ve yorgunluk gibi semptomlar ortaya çıkabilir.(2) Ek olarak, ketojenik diyet tarifleri uygulayan sporcular terleme yoluyla daha fazla sıvı ve elektrolit kaybı yaşayabilirler. Bu noktada diyet yoluyla sodyum alımını artırmak en iyi stratejidir. Ayrıca potasyum ve magnezyum açısından zengin gıdaların alımını arttırmak, bu önemli minerallerin kaybını da önleyebilir. Yapraklı yeşillikler, kabuklu kuruyemişler ve avokado hem magnezyum hem de potasyum açısından yüksek ketojenik diyet dostu yiyeceklerdir. Bunun yanı sıra sodyum, potasyum ve magnezyum içeren elektrolit takviyeleri de mevcuttur ve ketojenik diyet uygulanırken kullanılması gerekebilir.

6. Atletik Performansı Artıracak Takviyeler

Ketojenik diyet yapanlar ve aynı zamanda bu diyetten daha fazla verim almak isteyenler, aşağıdaki takviyeleri kullanabilirler(1):

  • Kreatin monohidrat: Kreatin monohidrat, kas kazanımını, egzersiz performansını ve gücü artırdığı kanıtlanmış bir diyet takviyesidir.
  • Kafein: Ekstra bir fincan kahve ya da yeşil çay, özellikle bir ketajenik diyet tapan sporcularda atletik performansı ve enerji seviyelerini arttırır.
  • Dallı zincirli amino asitler (BCAA): Dallanmış zincirli amino asit takviyelerinin egzersizle ilgili kas hasarı, kas ağrısı ve egzersiz sırasında yorgunluğu azalttığı bulunmuştur.
  • Beta-alanin: Amino asit olan beta-alanin takviyesi, ketojenik bir diyetin ardından yorgunluk ve kas kaybını önlemeye yardımcı olabilir.
Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top