İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Kefir Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kefir Nedir?

Kefir, tıpkı ayran gibi bir çeşit yoğurt içeceğine benzeyen fermente edilmiş bir kültür ürünüdür. Tıpkı ekmek gibi maya içermektedir. Ayrıca kefir, yoğurt gibi süt proteini ve faydalı bakterileri de içerir. Bu karışım kefire mayhoş tadını verir. Kefir yapımı sırasında bazı kişiler süt ürünlerini kullanmak istemedikleri için hindistan cevizi sütü, keçi sütü, pirinç sütü ya da hindistan cevizi suyu da kullanmaktadır.

Kefir, süt ürünleri gibi laktoz içermemektedir. Dolayısı ile laktaz enzimi üretemeyen ve laktoz intoleransı olan kişiler tarafından kolayca tüketilebilmektedir.

Kefir, özellikle yabancılar tarafından sıklıkla yoğurt ile karıştırılmaktadır. Ancak bu iki gıda birbiri ile ortak noktalara sahip olsa bile oldukça farklıdır. İkisi de mayhoş bir tada sahiptir. İkisi de protein, kalsiyum, B vitaminleri, potasyum ve probiyotik içerirler. Ancak kefir; yoğurda oranla çok daha fazla yağ, probiyotik ve protein içerir. Yapısı yoğurda göre daha sıvı haldedir ve kolaylıkla içilir.

Kefir yapımı yoğurt yapımından farklıdır: Kefir, oda sıcaklığında fermente edilerek yapılır ancak yoğurt ilk olarak kaynatılır daha sonra soğuyup mayalanması için bekletilir. Kefir, sindirim sistemi sağlığı açısından faydalı probiyotiklerden bol miktarda bulundurmaktadır ve birçok dahiliye doktoru da gerekli gördükleri zaman hastalarına kefir içmeyi önermektedir.

Kefirin Besin Değerleri

Çoğunlukla inek sütünün fermente edilmesi ile elde edilen kefir 175 ml’sinde (1):

  • 4 g protein,
  • 7-8 g karbonhidrat,
  • 3-6 g yağ içerir.

Kefirin içerisindeki yağ ve karbonhidrat besinlerinin değişme sebebi, kefirin üretildiği sütün cinsi ile ilişkilidir.

Kefir Nasıl Yapılır?

Süte kefir mayası taneleri eklenir. Yaklaşık 24 saat içerisinde mikroorganizmalar çoğalarak süt şekerini mayalar ve sütü kefire çevirir. İçerisindeki maya taneleri kefir içerisinden alınarak tekrar mayalama işleminde kullanılabilir. Kefirin kıvamı yoğurda göre ince ve içilebilirdir, ancak tadı yoğurda benzer.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemine Etkisi

Kefir, sindirim için fayda sağlayan mikroorganizmalar içermektedir (2). Yoğurttan daha fazla probiyotik içeren kefir, 61 çeşit bakteri ve maya içerir. Bu çeşitlilik kefirin üretimine göre değişebilmektedir (3).

Zararlı Bakteriler Üzerine Etkisi

Kefir antibakteriyel bir üründür. Kefir içerisinde Lactobacillus kefiri adı verilen bir probiyotik bulunmaktadır. Bu bakteri üzerinde yapılan çalışmalar, bakterinin E. Coli, Salmonella ve Helicobacter Pylori gibi zararlı bakterilerin gelişimini engelleyebileceğini göstermektedir (4).

Kemik Sağlığı ve Osteoporoz ile İlişkisi

Kemik sağlığı ve osteoporoz riski açısından kefirin olumlu etkilere sahip olduğu düşünülmektedir. Osteoporoz özellikle batı ülkelerinde bulunan ve kadınlarda daha sık görülen bir kemik hastalığıdır. Kefir, içerisinde bulunan kalsiyum ile kemik sağlığının iyileşmesi açısından önemli bir besindir. Kalsiyumun kemiklerde osteoporoz gelişimini yavaşlatabileceği düşünülmektedir (5). Tam yağlı kefir ayrıca K2 vitamini içerir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar da kefirin kalsiyum alımını artırdığını gösterir.

Sindirimi Destekleyebilir

Kefir gibi probiyotik ürünler, bağırsak florasında bulunan yararlı bakterilerin oluşturulmasına yardımcı olabilir. Böylelikle probiyotiklerin ve probiyotik içeren yiyeceklerin sindirim rahatsızlıklarını hafifletebileceğini gösteren birçok çalışma bulunmaktadır (6). Bu sorunlara huzursuz bağırsak sendromu, H. pylori bakterisinin oluşturduğu ülser iltihaplanmaları ve daha fazlası dahildir.

Laktoz Oranının Düşük Olması

Kefir laktoz içermeyen bir üründür. Birçok süt ürünü süt şekeri olarak da bilinen doğal laktoz içerir. Bazı kişiler laktoza karşı intoleransa sahiptirler. Bu kişiler, laktaz enzimi üretemedikleri için laktozu parçalayamazlar ve bu durum kalın bağırsakta laktozun bakteriler ile etkileşime girerek birtakım sindirim problemleri yaratmasına sebep olur. Kefir ve yoğurt gibi fermente süt ürünleri laktik asit bakterileri içerir ve bu bakteriler vücuttaki laktozu parçalayabilirler. Dolayısı ile kefir, laktoz intoleransı olan bireylerin bu rahatsızlığa bağlı problemleri geliştirmelerine engel olabilir. Kefir, laktoz intoleransı olan kişilerde süte oranla çok daha kolay tolere edilebilir (7).

Evde Kefir Yapımı Oldukça Kolaydır

Kefir, isterseniz meyveli yoğurt gibi içerisine meyveler katarak zenginleştirip tüketebileceğiniz ferah, besleyici bir gıdadır. Evde kefir yapmak için 1-2 yemek kaşığı (14-28 gr) kefir tanesini bir kavanoza koyun. Bu kefir tanelerini ne kadar çok kullanırsanız o kadar çok kültürlenip artacaklardır. Kavanoza 1 litre süt ekleyin. Sütü organik ya da çiğ kullanabilirsiniz. Kavanozun kapağını kapatın ve 12-36 saat arasında oda sıcaklığında bekletin. Kefir topaklaşmaya başladıktan sonra içerisindeki tanecikleri süzüp kefiri içebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kefirin Yan Etkisi Var mı?

Kefir, 12 haftaya kadar alındığında çoğu yetişkin için genellikle güvenlidir. Özellikle ilk tüketilmeye başlandığında şişkinlik, mide bulantısı, bağırsak krampları ve kabızlık gibi yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler genellikle sürekli kullanımla ortadan kalkar.

Kefir Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Günde yaklaşık 200-300 ml taze süt kefiri (1 su bardağı) içilmesi tavsiye edilir. Su kefiri ise 350 ml yani yaklaşık 1,5 su bardağı kadar tüketilebilir.

Kefir İçin Süt Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

Kefir için ideal süt sıcaklıği 22 ile 25 derece arasındadır. Kefir taneleri sütü 20-29 derece arasında iyi bir şekilde fermente edebilir.

Kahvaltıda Kefir İçilir mi?

Günün ilk öğünü olan kahvaltıda kefir içilebilir. Kahvaltıda kefir tüketmek gün boyu sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

Kefir Böbrek Taşına İyi Gelir mi?

Kefirin böbrek taşına iyi geldiği hakkında kanıtlanmış bir araştırma bulunmamaktadır.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 10.04.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top