İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

İzole Protein Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

İzole Protein Nedir?

İlk olarak “izole ne demek?” sorusu şu şekilde cevaplanabilir: İzole sözlük anlamı olarak “yalıtılmış” kelimesi ile açıklanmaktadır. İzole protein ise protein oranı daha yüksek karbohidrat, yağ ve laktoz içeriği bakımından yalıtma işlemine tabii tutulmuş ürünlere verilen isimdir. İzole protein yüksek bir protein içeriğine sahiptir, aynı zamanda karbonhidrat, laktoz ve yağ oranları düşüktür. Ancak, geçtiği ek üretim süreci nedeniyle genellikle daha maliyetlidir. Eğer hedefiniz vücut yağınızı düşük tutmak ise en iyi seçimler arasındadır.

Genel olarak izole protein temel ve zincirli amino asitleri içerdiğinden, kas yapısında kullanılabilen iyi protein türlerinden biridir. İzole proteini antrenmanınızdan önce veya sonra tüketerek, kas protein sentezi olarak da bilinen kas büyüme süreci için vücudunuzda bulunan amino asit miktarını arttırabilirsiniz. İzole protein tozu, amino asit bileşimi ve sindirilebilirlik açılarından en iyi protein derecelendirmelerinden birine sahiptir.(1)

İzole proteinin ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenmek için “İzole Protein Nedir?” yazısını okuyabilirsiniz.

İzole Proteinin Birçok Bilimsel Temelli Faydası Var!

Birçok çalışma aktif bireyler için izole proteinin yararlı etkilerini desteklemektedir.

Bilim insanlarının 192 katılımcı üzerinde yaptıkları bir çalışmada, izole protein takviyelerinin alınmasının, yağsız kütle ve dayanıklılıkta iyi yönde gelişme sağladığı bulunmuştur. Protein açısından, en önemli faktörlerden biri günlük toplam alımınızdır. Dahası, günlük protein alımının büyük çoğunluğunun süt, yumurta ve et ürünleri gibi yüksek kaliteli protein içeren gıdalardan alınması önerilmektedir.

İzole protein yüksek kaliteli proteinler arasında yer almaktadır ve yukarıda sayılan gıdalara eşdeğer bir protein dozu alındığında benzer etkiler üretmelerini beklemek makul olacaktır. Bununla birlikte, yağ, karbonhidrat veya laktoz alımını sınırlandıranlar izole proteini tercih edebilirler, çünkü bu bileşenlerin üçü de izole proteinde daha düşüktür. Ayrıca, birçok takviyenin hem whey proteini hem de izole protein içeriklerinin bir karışımını içerdiğini belirtmek gerekir. İzole protein hızlı sindirim sağlayan proteinlerden oluşur ve besin takviyelerinde yaygın bir içeriktir.

İzole protein tüketmek, hızlı sindirilen “kaliteli protein” alım yöntemlerindendir. Aktif yaşamda kişilerin gerekli günlük protein alım miktarına ulaşmalarına yardımcı olarak;

  1. Kişilerin kas kütlelerinin korunumuna yardımcı olur,

  2. Sindirimi kolay bir protein olduğundan, hızlı kana karışır ve kas yıkımını engeller,

  3. Spor yapan bireylerin kas kütlelerinde artışa olanak sağlar,

  4. İzole proteinin içeriğinde yağ ve karbonhidrat oranı düşük olduğundan, zayıflamak isteyenlerin yağlanmadan kaslanmasına yardımcı olur,

  5. Protein, makro besinler arasında yer alır ve metabolizma süreçlerinde etkin rol oynar, bu yüzden izole protein kullanımı metabolizma süreçlerinde yüksek fayda sağlanmasına yardımcı olur,

  6. İzole protein düşük laktoz içeriği ile süt ve süt ürünleri tüketemeyen kişilerin protein alımını kolaylaştırır ve laktoz intoleransı yaşama risklerini düşürür. 

İzole protein, yağ, karbonhidrat veya laktoz alımını sınırlayan bireyler için iyi bir seçim olabilir. İzole protein günlük protein alım hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek yüksek kaliteli bir proteindir.(2)

İzole ve Whey Protein Arasındaki Farklar Nelerdir?

Whey proteini ve whey izole protein tozu arasında çeşitli beslenme değeri farklılıkları vardır. Bu farklılıklar işleme yöntemlerinden kaynaklanmaktadır.

Whey proteini, peynir veya yoğurt üretiminin bir yan ürünü olarak oluşturulduğundan, protein içeriğini artırmak için birkaç işleme aşamasından geçmektedir.

Yeterli bir protein konsantrasyonu elde edildikten sonra, sıvı ağırlıkça % 80'e kadar protein içeren whey konsantresi tozu oluşturmak için kurutulabilir. Whey konsantresinin kalan % 20'si karbonhidrat ve yağ içerir.

Whey proteininin yağ ve karbonhidrat içeriğini azaltmak için farklı işlem adımları kullanılırsa, ağırlıkça % 90 veya daha fazla protein içeren bir whey proteini tozu üretilebilir.

Genel olarak, peynir altı suyu izolatının üretiminde kullanılan işlem aşamaları, daha yüksek protein içeriğine ve porsiyon başına daha düşük yağ ve karbonhidrat içeriğine yol açar.

Bununla birlikte, bu protein içerikli ürünlerin  her iki formunda bulunan amino asitlerin türleri hemen hemen aynıdır, çünkü bunlar aynı proteinlerden türetilmiştir.

İzole protein daha düşük total karbonhidrat içeriğine sahip olmasının yanı sıra, whey proteinden daha düşük laktoz içeriğine de sahiptir. Bu durum, laktoz intoleransı olanlar için daha iyi bir seçenek olabileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, hem whey protein hem de izole whey protein içeriğindeki laktoz miktarının, laktoz intoleransı olanlar için yeterince düşük olması sağlanmaktadır.

İzole whey protein içeriğindeki yüksek saflık oranı göz önüne alınarak değerlendirildiğinde, daha fazla miktarda izole protein almak, daha düşük yağ ve karbonhidrat içeriği tüketirken yüksek miktarda protein alımı anlamına gelebilmektedir.

Whey protein ve izole whey protein arasındaki temel fark, izole proteinin daha fazla işleme tabi tutulmasıdır. Bu işlem sonucunda içerikteki karbonhidrat, laktoz ve yağ oranları düşerken protein oranı ise yükselir. İzole protein tipik olarak yağ oranını düşürmek isteyenler için iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilmektedir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top