İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Ginkgo Biloba Nedir?

Ginkgo Biloba Nedir?

Ginkgo, yelpaze şeklinde yaprakları olan büyük bir ağaçtır. 200 milyon yıldan fazla varlığını sürdüren ginkgo biloba ağacının yaşayan en eski ağaçlardan biri olduğu düşünülmektedir. (1)

Ginkgo yaprağı ekstresi özellikle kozmetik alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca posası çıkarılan kavrulmuş ginkgo tohumu, Japonya ve Çin’de yemeklerde yer alır.


Ginkgo Biloba Faydaları Nelerdir?

Ginkgo biloba faydaları sayısız olan popüler bir takviyedir ve en çok satan bitkisel ilaçlardan biridir. Ginkgo biloba ekstresi, bitkinin kurutulmuş yeşil yapraklarından toplanır ve sıvı ekstreler, kapsüller ve tabletler halinde temin edilebilir. Başlıca faydaları aşağıdakiler gibidir (1):

 • Kan dolaşımını iyileştirerek beyin, gözler, kulaklar ve bacakların daha iyi işlev görmesine yardımcı olur.

 • Ginkgo biloba yaprağı alzheimer hastalığı dahil olmak üzere genellikle hafıza bozuklukları için faydalı olabilir.

 • Ginkgo tohumları, vücutta enfeksiyonlara neden olan bakterileri ve mantarları yok edebilecek maddeler içerir.

 • Hücreleri oksidatif hasara karşı zararlı serbest radikallerden koruyan antioksidanlar flavonoidler ve terpenoidler içerir.

Gingko Biloba Kullanımının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Ginkgo biloba kullanmaya başlamadan önce doktora danışılması önemlidir. Çoğu yetişkin için ginkgo almakla ilişkili riskler nispeten düşüktür, ancak ginkgonun zarar verebileceği bazı durumlar da bulunmaktadır. Eğer alkilfenol içeren bitkilere alerjiniz varsa veya bazı belirli ilaçlar kullanıyorsanız ginkgo biloba almamalısınız. Ginkgo bilobanın olası yan etkileri şunlardır (2):

 • Mide bulantısı

 • İshal

 • Baş dönmesi

 • Baş ağrısı

 • Karın ağrısı

 • Döküntü / alerjik reaksiyon

Ginkgo, bazı ilaçlarla olumsuz etkileşime girme potansiyeline sahiptir ve bu etkileşimlerden bazıları kanama riskini artırabilir. İstenmeyen olumsuz etkileşimlere neden olabilecek bazı ilaçlar şunlardır (3):

 • Kan seyrelticiler (varfarin, aspirin)

 • SSRI / MAOI / antidepresanlar (prozac, zoloft)

 • NSAIDS (ibuprofen, tylenol)


Ginkgo Biloba Kullanımı ve Ginkgo Biloba Takviyesi

Günümüzde ginkgo biloba aşağıdaki şekillerde bulunmaktadır:

 • Kapsül

 • Tablet

 • Sıvı ekstre

 • Kurutulmuş yapraklar / Çay

Mevcut araştırmaların çoğu, saflaştırılmış ginkgo ekstresi kullanılarak elde edilen sonuçları yansıtmaktadır. Ham ginkgo tohumları zehirli oldukları için insanlar tarafından tüketilmemesi gerekir. Çalışmalar gün boyunca birkaç defaya bölerek toplamda 60–240 mg ginkgo biloba alımının güvenli olduğunu göstermektedir. Fakat açıkça tanımlanmış maksimum bir doz yoktur. Bu nedenle daha düşük bir dozla kullanıma başlanılması tavsiye edilmektedir. Çoğu araştırma günde 600 mg'dan daha büyük dozları değerlendirmemiştir (4).

Koenzim Q10 hakkında da bilgi edinmek için “Koenzim Q10 Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?” makalesine göz atabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Ginkgo Biloba (Mabet Ağacı) Türkiye’de Yetişir mi?

Ginkgo biloba, Türkiye’de sadece 2 tane ağacı bulunan bir bitkidir. Bu ağaçlar İstanbul Üniversitesi Botanik bölümünde koruma altına alınmıştır. 

Ginkgo Biloba (Mabet Ağacı) Nasıl Yetiştirilir?

Ginkgo biloba tohumları rutubetli kum içerisinde 1 - 2 ay bekletildikten sonra ilkbaharda ekilir. İlkbaharda yumuşak, yazın yarı odun ve kışın odun çeliğiyle üretilen bir bitkidir. 

Mabet Ağacı Çayı Nasıl Yapılır?

Ginkgo biloba çayı, önceden kaynatılmış suyun içerisine bir tutam mabet ağacı yaprağı eklendikten sonra 5 dakika demlenerek hazırlanır.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 29.11.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top