İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Gainer Zararlı mı?

Gainer Nedir?

Gainer, kas inşasına yardımcı olmak amacıyla protein, karbonhidrat ve bir miktar yağ içeren bir gıda takviyesidir. Halk arasında kilo aldırıcı toz” ve “karbonhidrat tozu olarak da bilinir.

Gainer kilo aldırıcı ürünleri, daha büyük ve daha güçlü kaslarla kilo almanın en hızlı yolu olarak uzun süredir güncelliğini korumuştur. Herhangi bir ikinci seçeneği düşünmeden insanlar, kilo aldırıcı gainer ürünlerini en kolay şekilde tüketirler. Her ne olursa olsun bu takviyeyi, günlük beslenme listenize eklemeden önce bir doktora danışmalısınız. Böylece, kendi vücudunuza uygun olan dozajı öğrenebilir ve ona göre ürün kullanımını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu ürünleri kullanmaya başlamadan önce, artıları ve eksileri hakkında tam bir bilgiye sahip olmalısınız. Çünkü kilo aldırıcı takviyelerin aşırı tüketimi, genellikle kişiye iyi olandan daha fazla zarar vermektedir.

Gainer karbonhidrat ürünlerinin çoğu, suyla veya herhangi bir favori içeceğinizle karıştırabileceğiniz tozlardır. Bu tozlar çeşitli miktarlarda karbonhidrat, protein ve yağ içermesine ek olarak; vitaminler, mineraller, özgün amino asitler ve kreatin gibi diğer takviyeleri de içermektedir. Bu tozlar, kalori alımını önemli ölçüde artırmayı kolaylaştırdığı ve oldukça yüksek kalorilere sahip oldukları için işe yaramaktadır. Bazı kilo aldırıcı takviyeler tablet veya kapsül formunda sunulmaktadır. Ancak bu formlardaki ürünler, kişiye yeterli miktarda kalori sağlayamaz ve bu yüzden, kilo almak için etkili değildirler.

Gainer Kilo Aldırıcı Zararları

Sağlık riskleri ve gainer karbonhidrat tozu ürünlerinin etkili olup olmadığı, beslenme uzmanları tarafından en çok araştırılan konulardan biridir. Sağlık uzmanlarına göre; gainerların uygunsuz tüketimi, kas kramplarına ve diğer olumsuz yan etkilere neden olabilmektedir. Bu ürünlerin uygunsuz tüketimi böbrek hasarına, karaciğer problemlerine, kalp problemlerine, dehidrasyon ve ishale yol açabilir. Kilo aldırıcı tozlar, ishal ve mide problemlerine neden olabilen C vitamini ve demir içerikleri bakımından oldukça zengindir. Yaşanabilecek gereksiz sağlık problemlerinden kaçınmak için bu tarz kilo aldırıcı ürünler, bir doktora danıştıktan sonra kullanılmalıdır.

Gainer Takviyelerinin Olası Yan Etkileri

Sağlıksız Kilo Alımı: Kas yapmaya ve kilo almaya çalışırken sahip olduğunuz beslenme düzeninizde, normale göre daha fazla kaloriye yer vermeniz gerekmektedir. Kilo alımını desteklemek için yüksek kalorili bir diyet yaş ve cinsiyete bağlı olarak günde 2.200 ila 3.200 kalori arasında değişmektedir. Bu kalori gereksinimlerini karşılamakta zorlanıyorsanız, bir gainer takviyesi size yardımcı olabilir. Ancak, düşündüğünüz kadar kalori almanıza gerek olmadığı halde yüksek kalorili takviye almaya başlarsanız, kas kazanmak yerine yağ kazanırsınız. Herhangi bir kaynaktan çok fazla kalori almak, bu kaynak bir kas yapıcı olarak pazarlanmış olsa bile, yağ kazancına yol açar.

Böbrek Sorunları: Böbrek rahatsızlıkları ağırlıklı olarak kilo aldırıcı tozlar ile ilişkilidir. Çünkü bu ürünler, dolaylı yoldan da olsa vücut hormonlarını hassas hale getiren böbrek taşlarının oluşumuna neden olabilirler.

Karaciğer Sorunları: Uygunsuz gainer kullanımı sonrasında karaciğer problemleri yaşandığı raporlanmıştır. Bu da gainer ürünlerinin alkol ile birlikte tüketiminin, oluşmasına neden olduğu karaciğer problemlerinden ötürü ölümcül etkileri olabileceğini göstermektedir.

Solunum Problemleri: Solunum problemleri de uygunsuz gainer kullanımı ile ilişkili bir durumdur. Bu gıda takviyesinin yüksek miktar kullanımı genellikle öksürme, hapşırma, hırıltı ve hatta astım gibi solunum problemlerine yol açabilmektedir. Kişinin hali hazırda herhangi bir solunum problemi varsa, kiloyla ilişkili sağlık takviyelerini kullanmaktan kaçınmalıdır.

Mide Bulantısı ve İshal: Gainer ürünlerinin yüksek miktarda kullanımı sonucu; takviyenin mide içinde çözünemez şekilde kalmasına bağlı olarak, nadir görülen sendromlarından biri olan mide bulantısı ve ishal sorunları ile karşılaşılabilir.

Alerjik Reaksiyon: Risk küçük olsa da “Gıda Alerji, Araştırma ve Eğitim” e göre, bir yemeğe karşı alerjik bir reaksiyona sahip olabilme olasılığınız mevcuttur. Gainer takviyeleri, en yaygın gıda alerjenlerinden ikisi olan potansiyel bir soya veya süt kaynağıdır. Ayrıca bu ürünler, potansiyel olarak alerjik reaksiyona neden olabilen çeşitli besin maddeleri ve bitkisel takviyeleri de içermektedir. Eğer kurdeşen, kaşıntı veya mide rahatsızlığı problemleri ile karşılaşırsanız, kilo aldırıcı toz gainer ürününü kullanmayı derhal bırakın ve mutlaka bir doktora görünün.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top