İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Gainer Zararlı mı?

Gainer Nedir?

Gainer; halk arasında “kilo aldırıcı toz” ve “karbonhidrat tozu” olarak da bilinen, kas inşasına yardımcı olmak amacıyla protein, karbonhidrat ve bir miktar yağ içermesine ek olarak; vitamin, mineral, özgün amino asitler ve kreatin gibi diğer takviyeleri içeren besinlerdir. Kısa sürede hızlı ve sağlıklı kilo almak isteyenler için hem karbonhidrat hem de diğer besinler bakımından zengin bir destek sunar. Vücut geliştirme ile ilgilenen profesyonel sporcuların bulking gibi kütle artışı sağladıkları dönemlerde kullandıkları gainer ürünleri, vücut ağırlıklarını artırmak isteyenlerin de kaliteli karbonhidrat tüketmek için tercih ettikleri takviyelerdir. 

Gainer Neden Kullanılır?

Vücutta doğrudan enerjiye dönüştürülen en önemli besin olan karbonhidrat, özellikle yoğun antrenman dönemlerinde sporcuların ihtiyaç duydukları yakıtı sağlayan başlıca kaynaktır. Normal beslenmenin yanında sağlıklı ve zengin içeriklerle karbonhidrat tüketmek isteyenler için ideal ürünler olan karbonhidrat tozu takviyeleri, düzenli olarak kullanıldıklarında birçok fayda sağlar. Bu faydalar da gainer ürünlerinin neden çok fazla tercih edilip tüketildiklerinin sebepleridir. 

  • Kilo aldırıcı gainer ürünleri, yoğun antrenman sonucunda vücutta düşen testosteron seviyelerinin iyileştirilmesine katkıda bulunabilir (1)

  • Gainerlar egzersiz öncesinde yakıt olarak kullanılabileceği gibi kas toparlanmasına destek olması sebebiyle egzersiz sonrasında da tercih edilebilir (2). 

Gainer Kilo Aldırıcı Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar karbonhidrat tozunun enerji sağlama görevinin bazen vücuttaki depolardan kullanması gibi bir yan etkisi olabileceğini göstermektedir. Yapılan bir araştırmaya göre egzersizden sonra protein tüketmek sonraki 24 saat içinde kalori yakmayı artırırken, karbonhidrat tozu bu etkiyi sağlamadı (3). Bu nedenle kilo kontrolü yapanlar tarafından egzersiz sonrası karbonhidrat tüketiminde kendini sınırlayabilir. 

Sağlık uzmanlarına göre; gainerların aşırı tüketimi sağlıksız kilo alımına, böbrek hasarına, ishale, karaciğer ve mide problemlerine yol açabilir. Bununla birlikte, gainerların süt veya soya gibi besinleri içerebilmeleri bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu tür alerjisi olan kişiler, gainer kullanmadan önce ürünün içerdiği besinleri kontrol etmeli ve doktor tavsiyesi almalıdır.

Güncellenme Tarihi : 19.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 12.11.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top