İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

CLA (Yağ Yakıcı) İçeren Besinler Nelerdir?

CLA Nedir?

CLA, konjuge linoleik asit anlamına gelir. Vücut geliştiriciler ile diğer sporcular arasında oldukça popüler bir takviye olan CLA birçok faydası bulunan yağ türüdür. Takviye formunda bulunmasının yanı sıra CLA, süt, et ve mantar gibi çeşitli yiyeceklerde de bulunur. CLA’nın popüler olmasının en büyük nedenlerinden biri yağ yakıcı etkisinin bulunmasıdır. Ayrıca CLA’nın çeşitli kanser risklerini azalttığı ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

CLA’nın Faydaları Nelerdir?

CLA yağ yakıcı etkisinin yanı sıra sağlık üzerinde çeşitli yararlar barındırmaktadır. Gerçekleştirilen çalışmalarla tümörlerin boyutunu ve sayısını azaltarak belirli kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. CLA'nın önlenmesine yardımcı olabileceği kanser türleri mide kanseri, meme kanseri, deri kanseri, kolorektal kanser ve akciğer kanseridir.(1)

CLA'nın kan basıncını düşürdüğü ve trigliserit düzeyleri ile yüksek kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Aynı zamanda CLA, kardiyovasküler hastalıklarla savaşmaya ve vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. CLA, osteoporozu önleyebilir ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyebilir.

Eğer amacınız kilo vermekse, yağ yakıcı supplement olarak bilinen CLA bu konuda size yardımcı olabilir. CLA yağsız kas kütlesini korurken vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olur. Sonuçlar CLA kullanırken aynı zamanda egzersiz yapan insanlar için daha etkileyici görünmektedir. Ek olarak fareler üzerinde yapılan araştırmalar CLA'nın diyabetliler için yararlı olabileceğini göstermiştir. CLA, İnsülin etkisini artırabilir ve vücuttaki glikoz miktarını azaltabilir.

CLA İçeren Gıdalar Nelerdir?

CLA insan vücudu tarafından üretilemediğinden, takviye ya da besin kaynaklarından alınması gerekir. Bu noktada CLA içeren besinler nelerdir sorusunun cevabını bilmek son derece önemlidir.(2) CLA içeren bazı yiyecekler aşağıda listelenmiştir:

  • Süt, tereyağı ve peynir gibi süt ürünleri iyi bir CLA kaynağı olabilir. Bununla birlikte, tam yağlı süt ürünlerinde az yağlı ürünlerden daha yüksek CLA seviyeleri bulunmaktadır.
  • Süt ürünleri satın alırken, mümkünse tahılla beslenen ineklerden ziyade otla beslenen ineklerden elde edilen ürünleri tercih edin. Çünkü çimenlerde CLA üretimini artırmaya yardımcı olan bir kimyasal vardır.
  • Mantarlar iyi bir CLA kaynağıdır. Ailenizde meme kanseri hikayeniz varsa, mantar alımınızı arttırmak risk oranınızı düşürebilir.
  • Mantarların östrojen üreten enzimleri kısıtlayan bazı kimyasalları içerdiği görülmüştür.
  • Et, CLA'nın iyi bir besin kaynağıdır. Süt ürünlerinde olduğu gibi, CLA seviyeleri otla beslenen hayvanlarda daha yüksektir. CLA, inek, keçi, manda, hindi ve kuzu etinde bol miktarda bulunur.
  • Bazı yağlar da iyi CLA kaynaklarıdır. En iyi CLA kaynaklarından biri aspir yağıdır.
  • Soya yağı ve mısır yağı da aspir yağından sonra oldukça iyi CLA kaynaklarıdır. Ayçiçeği ve keten tohumu yağları ise iyi CLA kaynakları olarak nitelendirilemez.

Vejetaryen veya vegan diyetlerinde olduğu gibi CLA içeriği açısından yüksek yiyecekler tüketmiyorsanız, besin takviyeleri kullanarak ihtiyaç duyduğunuz CLA’yı alabilirsiniz.(2) Bununla birlikte, gıda kaynaklarından alınan CLA'nın, takviyelerden alınan CLA’dan daha iyi olduğunu unutmayın.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top